4 روش موثر در تمیز کردن اتومایزر

4 ترفند برای تمیز کردن اتومایزر ویپ

تمیز کردن اتومایزر ویپ احتمالا برای همه افراد عملی خسته کننده است ، اما اگر قصد دارید تجربه ای لذت بخش از ویپینگ داشته باشید ، میبایست اتومایزر ویپ خود را به صورت دوره ای تمیز نمایید . پس از مدت زیادی استفاده از دستگاه ویپ ، اتومایزر یا مخزن دستگاه کثیف خواهد شد ، تفاوتی نمیکند چه مدل اتومایزری بر روی دستگاه شما نصب باشد ، روش تمیز کردن تمامی اتومایزر ها یکسان است ، البته کمی تفاوت در برخی مدل ها وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت .

هر چند وقت یکبار میبایست اتومایزر را تمیز کرد ؟

اینکه هر چندوقت یکبار اتومایزر ویپ را بخواهید تمیز کنید به موارد مختلفی بستگی دارد . به عنوان مثال اگر شخصی هستید که دائما در فضای باز ویپینگ انجام میدهید نسب به کسی که از دستگاه در محیط های بسته استفاده میکند ، میبایست در دوره های کوتاه تر ، اتومایزر ویپ خود را تمیز نمایید ، برای مثال هر 1 هفته یکبار .

تمیز کردن مخزن ویپ

یا اگر شخصی هستید که در کار ساخت و ساز یا کشاورزی هستید ، ذرات کوچک در محیط کار شما میتواند بر روی اتومایزر ویپ ، دریچه هوا و لبی دستگاه قرار بگیرد ، این ذرات در کامدهی و کارایی ویپ اختلال ایجاد میکنند ، پس میبایست بسته به شرایط خود ، اتومایزر دستگاه را به صورت دوره ای تمیز نمایید .

همچنین اگر مرتبا در حال خرید جویس های جدید هستید ، قطعا باید اتومایزر را تمیز نمایید ، تصور کنید در حال مصرف جویس با طعم تنباکو هستید ، اما جویس قبلی که در اتومایزر ریخته بودید طعم میوه انبه بوده است ، مسلما در هنگام استنشاق جویس تنباکو در صورت تمیز نکردن اتومایزر ، طعم انبه نیز برای شما تداعی خواهد شد .

اتومایزر دستگاه ویپ مانند قلیان بو نمیگیرد ، هر موقع قصد تعویض طعم جویس را داشته باشید میتوانید این کار را انجام دهید ، اما میبایست پیش از تعویض جویس ، اتومایزر را تمیز نمایید .

در این قسمت قصد داریم تا 4 روش ایمن و کارآمد را برای تمیز کردن ویپ و اتومایزر به شما توضیح دهیم . روش ها کاملا آسان میباشند و حتی ویپر های مبتدی نیز میتوانند از این روش ها استفاده کنند .

پیش نیاز های تمیز کردن اتومایزر

پیش از تمیز کردن اتومایزر ، میبایست اتومایزر را از بدنه دستگاه جدا نمایید . در بیشتر روش ها از مواد مایع برای تمیز کردن اتومایزر استفاده خواهد شد ، پس حتما ماد دستگاه را از اتومایزر جدا نمایید . ورود مایعات به داخل ماد و برد های الکترونیکی دستگاه منجر به خراب شدن دستگاه خواهد شد .

نکته بعدی باز کردن کویل از اتومایزر است ، حتما پیش از تمیز کردن اتومایزر ، کویل را از اتومایزر جدا کنید . شستن کویل یا برخورد مایعات دیگر به غیر از جویس به کویل منجر به از دست رفتن خاصیت کویل دستگاه میشود . در این روش قصد داریم تا تمیز کردن مخزن دستگاه ویپ را به شما توضیح دهیم ، این روش شامل تمیز کردن کویل ویپ نخواهد شد .

پیشنهاد مطالعه : کویل ویپ چیست + فایل صوتی

کویل های ویپ به هیچ عنوان قابلیت تمیز کردن و استفاده مجدد را ندارد ، کارخانه های تولید کننده این قطعات ، آنها را به نحوی طراحی کرده اند که پس از سوختن و کثیف شدن ، میبایست آنها را تعویض نمود . با شستن کویل یا قرار دادن کویل در الکل کویل شما تمیز نخواهد شد و تنها خاصیت خود را از دست میدهد !

1- قرار دادن اتومایزر در داخل آب گرم

یک لیوان را از آب جوش پر نمایید ، سپس کمی صبر کنید تا به دمای متعادلی ( حدود 60 الی 70 درجه سانتی گراد ) برسد . پس از متعادل شدن دمای آب ، اتومایزر را در درون لیوان قرار داده و به مدت 10 دقیقه صبر کنید تا کامل تمامی قسمت های فلزی اتومایزر خیس بخورد و ضد عفونی شود .

توجه داشته باشید به هیچ عنوان اتومایزر را در داخل آب در حال جوشیدن قرار ندهید .

سپس با قرار دادن اتومایزر در زیر شیر آب ، آنرا شستشو دهید . در انتها به وسیله دستمال ، تمامی قسمت های اتومایزر را خشک نمایید . توجه داشته باشید پین اتصال اتومایزر به صورت کامل خشک شود ، در صورت خیس بودن پین اتصال ، ممکن است آب به برد های الکترونیکی دستگاه نفوذ پیدا کند .

2- اتومایزر را در PG یا VG قرار دهید

همانطور که میدانید VG و PG بیس اصلی تشکیل دهنده مایع جویس هستند و شاید با ذکر این روش تعجب کنید ! منظور از قرار دادن اتومایزر در VG و PG این نیست که اتومایزر را درون جویس قرار دهید . اگر دسترسی به تهیه VG و PG خالص را دارید میتوانید از طریق این روش عمل کنید .

VG از غلظت بیشتری نسبت به PG برخوردار است و شاید تمیز کردن و شستن آن از روی اتومایزر کمی سخت باشد ، اما توجه داشته باشید که VG قابلیت از بین بردن قارچ و باکتری را دارد . اگر مدت زمان بسیار زیادی است که از اتومایزر خود استفاده میکنید و اتومایزر بیش از حد کثیف شده است ، بهتر است به غیر از شستن آن ، آنرا با VG یا PG تمیز نمایید تا باکتری و کثیفی های آن به صورت کامل از بین بروند .

3- استفاده از جوش شیرین و سرکه

1/3 یک لیوان را از جوش شیرین و سرکه پر کنید و سپس اتومایزر را به مدت 20 دقیقه درون آن قرار دهید . این روش یکی از سریع ترین راه ها برای تمیز کردن اتومایزر است . میتوان از جوش شیرین و سرکه به صروت جداگانه نیز در تمیز کردن اتومایزر استفاده کرد ، اما ترکیب این دو ماده با یکدیگر اثر بخشی چندین برابری را در پی خواهد داشت .

پس از قرار دادن در محلول سرکه و جوش شیرین ، اتومایزر را با آب گرم شسته و به مدت 20 دقیقه آنرا در هوای آزاد بگذارید تا بوی سرکه از بین برود . سپس میتوانید با یک دستمال آن را خشک نمایید و کویل را بر روی اتومایزر نصب کنید .

4- الکل سفید برای تمیز کردن اتومایزر ویپ

الکل سفید یکی از بهترین مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده برای بیشتر سطوح است ، طبق روش های پیشین ، 1/3 از لیوان را از الکل سفید پر کرده و اتومایزر را در داخل آن قرار دهید . اگر از بوی سرکه خوشتان نمی آید یا دسترسی به VG و PG خالص ندارید ، روش استفاده از الکل سفید یکی از بهترین گزینه ها برای شما میباشد .

پس از گذشت 15 دقیقه از قرار دادن اتومایزر در الکل سفید ، اتومایزر را با آب گرم شسته و به آن برای خشک شدن زمان دهید . سپس با استفاده از دستمال دستگاه را به صورت کامل خشک نمایید . در این روش مطمئن شوید که اتومایزر به صورت کامل خشک خواهد شد . زیرا در صورت وجود الکل درون اتومایزر و ریختن آن بر روی کویل ، خطر آتش سوزی را برای دستگاه ویپ در پی خواهد داشت .

جمع بندی

بهترین و ایمن ترین روش برای تمیز کردن قطعه اتومایزر دستگاه های ویپ استفاده از آب جوش است . اگر اتومایزر دستگاه شما به شدت کثیف شده است به سراغ روش های 2،3 یا 4 بروید .

در مورد تمیز کردن کارتریج ها نیز به همین صورت عمل نمایید ، کارتریج هایی که قابلیت جداشدن کویل از خود را دارند را همانند اتومایزر را میتوان تمیز نمود .

اما کارتریج برخی از دستگاه ها ، دارای کویل پلمپ میباشند و جداکردن کویل از آنها میسر نیست . در این مدل از دستگاه ها نمیتوان کارتریج را تمیز نمود ، پس از فرسودگی یا کثیف شدن این مدل کارتریج ها ، میبایست کارتریج جدید تهیه نموده و بر روی دستگاه نصب نمایید .

منبع : https://digivape2.com/