21 پروژه مهم اقتصادی قم در مسیر جهش تولید‌ هدف‌گذاری شد- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، محمود نوربخش در جلسه تدوین برنامه های عملیاتی جهش تولید استان که در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری برگزار شد، اظهار داشت: شعار امسال، جهش تولید است و باید طبق آن،همه دستگاهها برنامه های خود را در راستای هدف‌گذاری اعلام کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم افزود: اگر چه درگیر کروناویروس هستیم و اتفاقاتی موجب کندی حرکت به سوی توسعه استان است، اما انتظار می‌رود در پایان رویدادهای تلخ، به جبران فرصتهای از دست رفته بپرازیم.

وی تصریح کرد: تدوین برنامه جهش تولید در راستای اقتصاد مقاومتی در استان قم در دستور کار قرار گرفت و 20 فروردین باید این برنامه تدوین شود تا به سمت تکمیل و اجرایی شدن پیش رویم.

نوربخش بیان کرد: میان رونق تولید و جهش تولید، تفاوت‌هایی وجود دارد و نوع نگرش و اقدامات نیز متفاوت است، در سطح ملی ستاد برنامه‌ریزی و راهبری جهش تولید تشکیل شده است که در بخش‌های صنعت و معدن و کشاورزی باید اقدامات لازم انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: مواردی در پیش نویس کشور آمده است تا استان در این چارچوب به فعالیت بپردازد که بر این اساس  پیشنهادات دستگاه های اجرایی قم در همین چارچوب است و پروژه هایی که در ستاد اقتصاد مقاومتی تصویب شده نیز در این مسیر قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم عنوان کرد: تاکنون سه جلسه در سطح ملی با عنوان ستاد راهبردی جهش تولید تشکیل شد و بحث شناخت ظرفیت های استان ها و ارائه به سطح ملی و اولویت‌بندی پروژه ها در مسیر جهش تولید مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی افزود: محوریت بحث واحدهای دانش بنیان است که 8 برنامه در این خصوص در سطح ملی ارائه شد، 5 هزار شرکت دانش بنیان و 6 هزار شرکت استارت آپ در کشور ظرفیت مهمی به شمار می رود تا به سمت ارتقای تولید و جایگزینی واردات برویم.

نوربخش اظهار داشت: 14 میلیارد دلار با نرخ 4200 تومانی واردات کالای اساسی در سال 98 در کشور اتفاق افتاد که با توجه به شرایط بازار نفت یکی از مهم ترین راهبرد جایگزینی واردات برای تامین کالاهای اساسی است.

وی گفت: تغییر نگاه در واحدهای تولیدی ویژه بازار مصرف داخلی و خارجی و حمایت از تولید و ارتقای صادرات جایگاه مهمی در جهش تولید دارد، در این خصوص باید پروژه‌هایی در کشاورزی و صنعت و معدن پروژه هایی تعریف و طبق برش استانی دنبال شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم تصریح کرد: از میان 32 پروژه منصوب، 21 پروژه مهم اقتصادی قم، در مسیر جهش تولید، هدف گذاری شد.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های اقتصادی اولویت‌دار در جهش تولید، تامین سرمایه در صنعت و معدن، تکمیل پروژه‌های صنعتی و معدنی و بازسازی واحدهای راکد و توسعه صادرات از جمله هدف‌گذاری‌ها در جهت جهش تولید است.

نوربخش عنوان کرد: جهش تولید به معنای نتیجه‌گیری دو برابری است و تنها متغیر ما باید جذب سرمایه‌گذار و سرمایه گذاری پرشتاب در تولید باشد، سال قبل گردشگری اولویت نخست بود و امسال تولید اولویت مهم است.

وی اظهار داشت:در سال جاری10 میلیارد تومان تعهد برق و گاز برای واحدهای تولیدی و 60 میلیارد تومان در قبال زیرساختهای تولیدی و صنعتی تخصیص می‌یابد تا بتوان پروژه‌های اصلی را با توجه به محدودیت بودجه با تدابیر لازم عملیاتی کنیم.

انتهای پیام/457/ش

[ad_2]

Source link