‌‌دانش طراحی و ساخت دکل‌های بزرگ حفاری در کشور بومی‌سازی شد /‌ موفقیت پژوهشکده رویان در ‌ترمیم ‌ریه ‌بیماران کرونایی- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، حمیدرضا طیبی‌ در دیدار با استاندار البرز که صبح امروز در استانداری البرز برگزار شد با شاره به تنوع فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در استان البرز اظهار داشت:  البرز تنها استانی است که علاوه بر واحد استانی، جهاد دانشگاهی کشور هم برنامه‌های توسعه‌ای زیادی در آن دارد.

وی افزود: ‌جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری کارهای بزرگی انجام داده‌ و فناوری‌های زیادی را تولید کرده‌ایم که بخش زیادی از آن در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز قرار دارد و به شدت دنبال توسعه این فناوری‌ها هستیم.

طیبی با بیان اینکه اقدامات جهاد دانشگاهی می‌تواند هم نیازهای کشور را رفع کند و هم منجر به اشتغالزایی شود، عنوان کرد: استراتژی ما هم در اشتغالزایی این است که نیروهای علمی و کارشناسی از استان البرز  جذب  این مراکز شوند.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور با بیان اینکه در البرز موضوع اصلاح نژاد دام سنگین را شروع کرده‌ایم  و تاکنون هم توسعه خوبی پیدا کرده است، تصریح کرد: در این بخش یک کار مشترک را با اوقاف شروع کرده‌ایم و قصد داریم اصلاح نژاد را برای اسب و شتر هم توسعه دهیم که البته برای آن به فضای جدید نیاز داریم.

طیبی افزود: یکی دیگر از اقدامات در زمینه بذر هیبریدی  است که به خوبی در حال پیش رفتن است و برای توسعه این کار هم به فضای جدیدی اختصاص یابد.
وی در مورد حوزه فعالتیهای هاد دانشگاهی در صنعت نفت گفت:در صنعت نفت و حفاری فناوری‌های بزرگی ایجاد کرده‌ایم که یکی از آنها دانش طراحی و ساخت دکل‌های بزرگ حفاری است و کار جدیدی که در حال انجام آن هستیم کار بر روی پمپ‌های درون چاهی است.

وی ادامه داد: وقتی فشار گاز از روی نفت برداشته می‌شود نیاز به پمپ ایجاد می‌شود تا در عمق دو تا سه هزار متری در دما و خورندگی بالا نفت را به سطح زمین پمپ کند، اینها پمپ‌های هایتکی است که مشغول کار بر روی آنها هستیم.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در کرج کار بزرگی را در بخش ریلی شروع کرده است، افزود: این کار بسیار بزرگ سیستم رانش واگن‌های مترو است، این واگن‌ها همه از خارج وارد می‌شد و اکنون ما یک پروژه را با معاونت علمی ریاست جمهوری و شرکت مترو در دستور کار داریم تا یک رام قطار هفت واگنه ملی طراحی کنیم، قرار است هم بدنه هم سیستم رانش و هم سیستم ترمز آن در داخل طراحی و ساخته شود که ما سیستم رانش را بر عهده داریم که در کرج مشغول فعالیت بر روی آن هستیم.

طیبی با بیان اینکه در تجهیزات خودرو فناوری کاتالیست خودرو را در دستور کار داریم و برای پیشبرد این پروژه به فضا نیاز داریم گفت: در بحث غبارگیرهای صنعتی هم دانش آن را به دست آورده‌ایم و در حال کار بر روی آن هستیم.

وی تصریح کرد: در حوزه پزشکی و بحث درمان ناباروری، پژوهشکده ابن سینای جهاد دانشگاهی در بیمارستان کمالی کرج فعالیت دارد ولی با مشکلاتی در حوزه تعرفه و منابع مالی مواجه است، در حوزه درمان سرطان پستان که شیوع آن بسیار زیاد است  توانمندی خوبی داریم در استان اگر امکانات در اختیار گذاشته شود آمادگی فعالیت داریم.

وی با اشاره به اقدامات جهاد دانشگاهی کشور در بحث کرونا و موفقیت آن در تولید کیت‌های تشخیص، ادامه داد: رویان روی بحث استفاده از سلول درمانی برای ترمیم بخش‌های آسیب دیده ریه کار کرده و موفق هم بوده است، کارهایی مثل تولید مواد ضدعفونی هم پژوهشکده صنایع شیمیایی در کرج خیلی سریع کار خود را آغاز کرد.
طیبی در ادامه با بیان اینکه در حوزه علوم انسانی زمینه کاری برای جهاد در البرز زیاد است گفت:  به خصوص آسیب‌های اجتماعی مثل کودکان کار، مهاجرت، زندانیان، طلاق  آماده کارهای جدی در این حوزه باشیم.

انتهای پیام/ش

[ad_2]

Source link