‌گزارش|‌ پاسخ قاطع نماینده شهید نهاوند در نخستین مجلس ایران به نامه بنی‌صدر/ توصیه شهید حیدری به نمایندگان امروز مجلس + فیلم- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از نهاوند وقوع حادثه 7 تیر 1360 به عنوان نقطه عطفی در  تاریخ پر ماجرای جمهوری اسلامی است  که نه تنها نتوانست دشمنان را به اهداف پلیدشان برساند بلکه میان نیروهای انقلابی وحدت ایجاد کرد و سبب تثبیت نظام جمهوری اسلامی در کشور شد به طوری که با شهادت شهید بهشتی و 72 تن از یاران باوفایش توسط منافقین، ملت و دولت مصمم‌تر شدند تا ریشه‌های منافقین را در کشور بخشکانند.

شهید آیت‌الله  محمدعلی حیدری نهاوندی از جمله این 72 تن بود که مانند پدر بزرگ شهیدش که در راه مبارزه با جهل و عوام فریبی رضا شاه قلدر به شهادت رسید.

وی علاوه بر این که به ادبیات فارسی، تفسیر قرآن، مسائل اجتماعی و فلسفی آگاهی کامل داشت و در 30 سالگی به درجه اجتهاد رسید، در سنگر مبارزه با طاغوت، تحرک و خیزش مردمی در نهاوند را هدایت می‌کرد و نقطه اتکای هسته عقیدتی و انقلابی قیام در این منطقه به شمار می‌رفت این موضوع بارها در گزارش‌های مأموران ساواک آورده شده که نامبرده مردم را به قیام جنبشی و مبارزه مسلحانه علیه رژیم پهلوی تحریک می‌کند.

سرانجام نیز این دانشمند مبارز در مسیر باورها و اعتقاداتش به همراه همرزمانش در هفتم تیر سال 1360 در دفتر حزب جمهوری اسلامی  به شهادت رسید.

وقوع حادثه 7 تیر 1360 به عنوان نقطه عطف تاریخ جمهوری اسلامی، نه تنها نتوانست دشمنان را به اهداف پلیدشان برساند، بلکه میان نیروهای انقلابی وحدت ایجاد کرد و سبب تثبیت نظام جمهوری اسلامی در کشور شد.

آیت الله محمد علی حیدری  نهاوندی در سال 1315 شمسی در خانواده‌ای روحانی در شهر قم دیده به جهان گشود. پدر وی مرحوم آیت‌الله محمدولی حیدری لرستانی فرزند قربانعلی خان و از نوادگان حاج علی خان از سران مشهور عشایر منطقه سلسله و دلفان این استان بود. 

حاج علی خان سال‌ها رهبری عده زیادی از مردم غیور لرستان در مقابل زورگویی و قلدری رضاشاه را بر عهده داشت و سرانجام نیز در نبردی نابرابر با قزاق‌های رضاخان به همراه عده‌ای از همرزمان خود محاصره شده و پس از چند روز مقاومت و مبارزه دستگیر و به دستور مستقیم رضاخان به دار آویخته شد.

شهید حیدری که علم مبارزه با طاغوت و نفاق را از جد خود فراگرفته بود بارها توسط ساواک دستگیر و زندانی شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در مرداد سال 58 شهید حیدری را به عنوان امام جمعه نهاوند انتخاب کردو اولین نمازجمعه با حضور دهها هزار نفری و پرشور مردم در روز قدس همان سال به امامت این شهید درنهاوند برگزارشد.

 با تحکیم پایه‌های انقلاب اسلامی و برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در 24 اسفند سال 1358،شهید حیدری با رأی قاطع مردم به عنوان اولین نماینده مردم نهاوند به مجلس شورای اسلامی راه یافت و در کمیسیون قضایی مجلس مشغول به کار و منشأ اثر بسیاری  شد.

سرانجام شهید محمد علی حیدری پس از عمری مجاهده در شامگاه هفتم تیرماه 1360 شمسی به همراه سیدالشهدای انقلاب شهید آیت الله دکتر بهشتی و 72 یار صدیق امام در انفجار ساختمان مرکزی حزب جمهوری اسلامی توسط منافقین کوردل به شهادت رسید.

پیکر پاک و مطهر شهید آیت الله حیدری پس از تشییع در تهران بنا به فرمان امام خمینی(ره) به نهاوند انتقال داده شد و بعد از تشییع باشکوه  و بی نظیر مردم انقلابی در جوار مرقد پدر بزرگوارش در حسینیه جوانان حسینیه شهید حیدری به خاک سپرده شد.

گزارش از علی سهرابی

انتهای پیام/741/ش

[ad_2]

Source link