‌وزیر نیرو‌: احیای دریاچه ارومیه ‌با جدیت دنبال می‌شود / رهاسازی 6 میلیارد و 100 میلیون متر مکعب آب سدها به دریاچه- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، در راستای پویش سراسری الف-ب-ایران، سد مخزنی چپرآباد در شهرستان اشنویه امروز توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.

 حجم سد مخزنی آن 38.44 میلیون مترمکعب است و برای احداث سدچپرآباد، اعتبار 200 میلیارد تومان صرف شده و هدف از احداث آن نیز تامین آب شرب شهرستان‌های نقده، اشنویه و شهر نالوس و تامین حقابه یک هزار و 53 هکتار از باغات و مزارع منطقه است.

 همچنین از اهداف احداث سد مخزنی چپرآباد اشنویه، انتقال آب از رودخانه‌های لاوین و کانی‌رش به دریاچه ارومیه است و با لایروبی بستر رودخانه کانی‌رش و گدار، علاوه بر افزایش راندمان انتقال آب، گذر آب در مسیر رودخانه تا دریاچه تسهیل شده

سد چپرآباد در 10 کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی بوده که طول تاج آن 488 و عرض تاج 10 متر است و در عملیات ساخت سد بیش از یک میلیون و 890 هزار مترمکعب خاکبرداری و سنگ‌برداری صورت گرفته و همچنین بیش از یک هزار تن آرماتور بندی، 23 هزار مترمکعب بتن ریزی و 115 کیلومتر حفاری و تزریق انجام شده است.

وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از سد اشنویه با بیان این که موضوع احیای دریاچه ارومیه از اصلی‌ترین و اولین‌های سیاست‌ها و برنامه‌های دولت تدبیر و امید بود، از رهاسازی 6 میلیارد و 100 میلیون متر مکعب آب سدها به این منظور تاکنون خبر داد.

رضا اردکانیان افزود: امروز تراز دریاچه ارومیه، 1271 متر و 88 سانتی‌متر است که نسبت به سال 94 که سال شروع اقدام‌ها بوده، یک متر و 32 سانتی‌متر افزایش پیدا کرده و حجم فعلی آب دریاچه پنج میلیارد و 250 میلیون متر مکعب و سطح فعلی آب افزون بر 3240 کیلومتر مربع است.

اردکانیان گفت: سد اشنویه در استان آذربایجان غربی چهل و دومین سد به بهره‌برداری رسیده در دولت تدبیر و امید است و تا نیمه سال آینده این رقم به 58 افزایش پیدا خواهد کرد.

تاکنون 2 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب آب برای دریاچه ارومیه رهاسازی شده است

در ادامه معاون آب و آبفای وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از سد اشنویه با اشاره به اینکه تاکنون 2 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب آب برای دریاچه ارومیه رهاسازی شده است اظهار کرد: چهار ماموریت برای سد اشنویه تعریف شده است

قاسم تقی‌زاده خامسی تصریح کرد: این سد، از نوع خاکی با هسته رسی با طول تاج حدود 488 متر و مخزن حدود 38 میلیون و 400 هزار متر مکعب است که می‌تواند 70 میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند.

وی اضافه کرد: این سد، آب را از رودخانه‌های “کانی‌رش” و “گدار” و سرریز سد “سیلوه”  از طریق کانال بیش از 22 کیلومتر “جلدیان” هدایت می‌کند.

تقی‌زاده خامسی خاطرنشان کرد: چهار ماموریت برای سد اشنویه تعریف شده است و این سد، آب آشامیدنی مردم اشنویه،  نقده، محمدیار و نالوس را با 12.5 میلیون متر مکعب تامین می‌کند.

وی تامین حق‌آبه زیست محیطی رودخانه کانی‌رش و تامین 44 میلیون متر مکعب برای احیای دریاچه ارومیه را دیگر ماموریت‌های این سد عنوان کرد.

سد کانی سیب پیرانشهر نیز تاپایان شهریور امسال به بهره برداری می‌رسد

استاندار آذربایجان غربی نیز گفت: در دولت تدبیر و امید 6 هزار و 500 میلیارد تومان در بخش آب استان سرمایه گذاری شده است.

محمدمهدی شهریاری افزود: دستاوردهای این سرمایه گذاری عظیم را در بهره مندی کشاورزان، دریاچه ارومیه و توسعه پایدار استان شاهد هستیم و تا امروز 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری اصلی و فرعی مجهز شده اند و این امر منشا اتفاقات ویژه در اقتصاد استان را به همراه دارد.

وی با اشاره به افتتاح سد مخزنی اشنویه و نقش این سد در کشاورزی، زیست محیطی، آب شرب و احیای دریاچه ارومیه با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد تومان گفت: در چهار سال اخیر بطور میانگین هرسال یک سد در استان افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: سد کانی سیب پیرانشهر نیز تاپایان شهریور امسال به بهره برداری خواهد رسید.

شهریاری با اشاره به توجه ویژه به بخش آب، خاطر نشان کرد: در بخش بهره مندی آب روستایی شاخص استان 3 درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

وی افزود: با افتتاح پروژه های درست اجرا تحولات خوبی در توسعه استان رخ خواهد داد.

انتهای پیام/7548/ش

[ad_2]

Source link