یادداشت| طبری ها؛ محصول انحراف از گفتمان انقلاب- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم

[ad_1]

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- علیرضا فقیهی راد کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به چرایی رشد طبری‌ها و لزوم برخرود با این مفاسد پرداخته است که متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

پس از طرح گفتمان «جنگ فقر و غنا» و ولی نعمت دانستن مستضعفان توسط امام راحل، رهبرمعظم انقلاب اسلامی نیز در ادامه این خط اصیل انبیا برای احقاق حقوق مستضعفین را تداوم و قوت بخشیدند. خطی که ایشان از همان زمان ریاست جمهوری آغاز کردند. ایشان در سخنرانی شورانگیز خود در 31 تیر67، رسالت انبیا را اینگونه تشریح کردند: «آمدن پیغمبران برای این است که در جامعه قسط باشد، عدالت اجتماعی باشد. پیغمبران آمده اند تا گردن کلفتهای جامعه، مفت خورهای جامعه ،زالوصفتان جامعه، استثمارگران جامعه، زراندوزان جامعه، بی دردان و بی غمان مرفه جامعه را سرجای خود بنشانند و مستضعفان، محرومان و پابرهنگان را به حقوقشان برسانند.»

طی سال های متمادی زعامت و رهبری، ایشان یک تنه در برابر اشرافیت و مرفهان بی درد ایستادند و به حق علمدار عرصه عدالت و عدالتخواهی در کشور هستند. آنجا که در پیام به جنبش دانشجویی در سال 81 «سرآغاز فهرست بلند مسائل کشور را مسئله‏ى عدالت دانستند(1)» و اساسا مشروعیت نظام اسلامی را به مبارزه با فساد و عدالتخواهی وابسته کردند و فرمودند: «مشروعیت من و شما وابسته به مبارزه با فساد، تبعیض و نیز عدالت‌خواهی است. این، پایه‌ی مشروعیت ماست.(2)»

ایشان نه تنها گفتمان مبارزه با فساد و عدالتخواهی را در کشور تبدیل به یک امر و خواست عمومی کردند، بلکه برای تحقق آن بارها و بطور مستقیم به مسئولان هشدار و انذار دادند. رهبرانقلاب در 10 اردیبهشت 80 پیام هشت ماده ای جهت مبارزه با فساد خطاب به سه قوای کشور صادر کردند. ایشان در قسمت هایی از این پیام فرمودند(3): « به مسئولان خیرخواه در قوای سه‌گانه بیاموزید که تسامح در مبارزه با فساد، بنوعی همدستی با فاسدان و مفسدان است. اعتماد عمومی به دستگاههای دولتی و قضائی در گرو آن است که این دستگاهها در برخورد با مجرم و متخلف قاطعیت و عدم تزلزل خود را نشان دهند.» «در امر مبارزه با فساد نباید هیچ تبعیضی دیده شود. هیچ‌کس و هیچ نهاد و دستگاهی نباید استثنا شود. هیچ شخص یا نهادی نمیتواند با عذر انتساب به اینجانب یا دیگر مسئولان کشور، خود را از حساب‌کشی معاف بشمارد. با فساد در هر جا و هر مسند باید برخورد یکسان صورت گیرد.» «با این امر مهم و حیاتی نباید بگونه‌ی شعاری و تبلیغاتی و تظاهرگونه رفتار شود. بجای تبلیغات باید آثار و برکات عمل، مشهود گردد. به دست‌اندرکاران این مهم تأکید کنید که بجای پرداختن به ریشه‌ها و ام‌الفسادها به سراغ ضعفا و خطاهای کوچک نروند و نقاط اصلی را رها نکنند.» طی سال های بعد ایشان مجددا فرمودند این پیام و مطالبه از مسئولان به روز و پابرجاست.

امری که خود نشانگر آن بود که توقعات رهبرانقلاب از مسئولان و مدیران در امر مبارزه با فساد برآورده نشده است و همین مساله یعنی انحراف از خط رهبری معظم باعث شد در برهه های مختلف شاهد فسادهای کلان در سطوح مختلف دستگاه های حاکمیتی باشیم. بی توجهی یا تقلیل مساله مهم مبارزه با فساد به مسائل کلیشه ای چون همایش های بی ثمری چون «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» موجبات واکنش رهبرانقلاب شد و ایشان در پیامی به این همایش مرقوم فرمودند: « این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند.(4)»

«با دستمال کثیف نمی توان شیشه را پاک کرد»، این جمله شاید اساسی ترین محور فرمایشات رهبر انقلاب طی سال های اخیر پیرامون مبارزه با فساد، اصلاح ساختارهای حکمرانی کشور و رفتارهای مدیریتی مسئولان نظام باشد. مبنایی که در تاکیدات صریح ایشان بر ساده زیستی حاکمان، حرام دانستن ثروت حلال برای مسئولان، اصلاح از دورن در دستگاههای مختلف حاکمیتی و عدم تبعیض در امر مبارزه با فساد کاملا آشکار است.

مسئولان و مدیران هشدارهای رهبرمعظم انقلاب را جدی نگرفتند، عده ای از مانور تجمل گفتند و دیگری سرگرم مطامع دنیایی شد و همین شد که امروز باید اخبار فسادهای کلان اقتصادی در سطوح مختلف کشور را را بشنویم. از برادر فلان مقام تا معاون فلان شخصیت طراز اول تا فرزند آن آیت الله! و هرجا از این خط راهبردی انقلاب منحرف شدیم به خطا رفتیم.

این روزها نیز که دادگاه «اکبر طبری» معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه در زمان ریاست آیت الله آملی لاریجانی درحال برگزاری است، مجددا تنها مساله ای که ما را به ریشه های این فساد می رساند چیزی جز انحراف از گفتمان اصیل انقلاب و رهبری نخواهد بود. که اگر مسئولان دولتی و دستگاه قضایی پیام هشت ماده ای و هشدارهای رهبری مبنی بر اصلاح از درون و برخورد قاطع با فساد از نزدیکان را جدی گرفته بودند، امروز اینگونه شاهد تکثیر «طبری ها» در کنار گوش مقامات نبودیم.

در تیرماه سال 95 طی دیدار رئیس قوه قضائیه با رهبرانقلاب، ایشان به مسئولان دستگاه قضایی بصورت صریح و شفاف فرمودند: «باید در داخل قوه‌ی قضائیه با افراد متخلف و فاسد در همه‌ی استان‌ها و شهرها، با جدیت و قاطعانه برخورد شود و این شیوه باید استمرار یابد. سلامت قوه‌ی قضائیه را در درجه‌ی اول اهمیت قرار دهید و آن را یک کار اساسی بدانید…معدود افرادی که در داخل قوه‌ی قضائیه مرتکب فساد و اقدامات خلاف می‌شوند، علاوه بر خیانت به مدیران و کارکنان خدوم و زحمتکش دستگاه قضایی، به مردم نیز ظلم می‌کنند.(5)»

در دیدار سال 96 ایشان با مقامات قضائی نیز مجددا فرمودند: «بازرسی‌ها را هر چه می‌توانید افزایش دهید و قوه‌ی قضائیه را از درون اصلاح کنید…مردم مسائل را می‌بینند و متوجه می‌شوند و نباید اینگونه احساس شود که قوه‌ی قضائیه با متخلفانِ قضائی، برخورد نمی‌کند.(6)»

این ها تنها گوشه ای از مکتب انقلاب اسلامی در بیانات و هشدارهای رهبرانقلاب است، و هر جا توفیقی حاصل شده نتیجه عمل به این مکتب بوده که در آن ساده زیستی، مبارزه با اشرافیت و فساد و اصلاح از درون جزو مولفه های اساسی آن می باشد. و در هرجا دچار فساد و خطا شده ایم نتیجه انحراف از گفتمان اصیل انقلاب و ترجیح منافع شخصی بر منافع عمومی، دنیاطلبی و عدم قاطعیت در برخورد با فساد بوده است.

رهبرانقلاب به عنوان پرچمدار گفتمان حقیقی عدالتخواهی این هشدارها را در پیام انتصاب آیت الله رئیسی به ریاست دستگاه قضایی نیز دادند و فرمودند: « سلامت قضات و پاکیِ دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل برای همه توفیقات شما است. در ریشه‌کنی فساد از درون قوه که مایه‌ی مباهات شما و سرافرازی اکثریت قضات دادگاهها و دادسراها است، هیچ تردید و درنگ نکنید… در برخورد قضائی ملاحظه‌ی این و آن را نکنید.(7)»

و امروز نیز اگر آیت الله رئیسی و دستگاه قضایی بر محور این گفتمان حرکت و اقدام کنند، خواهند توانست با مبارزه فساد و پاکسازی از درون بدون اغماض، طعم شیرین عدالت را به کام مردم بچشانند. همانطور که در این مدت اندک با اقداماتی که باید تداوم پیدا کند موجبات خوشحالی و اعتماد مردم به دستگاه قضایی را فراهم کرده اند. و قطعا با اصلاحات ساختاری دیگر «اکبر طبری ها» جرات عرض اندام نخواهند داشت.

[ad_2]

Source link