گفت‌وگوی اختصاصی| نائب رئیس پارلمان لبنان: بیروت محکومیت تعرض به هواپیمای مسافربری را در نهادهای بین‌المللی پی می‌گیرد- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ایلی فریزلی» در گفتگو با خبرنگار تسنیم در دمشق تاکید کرد: در خطر قرار دادن زندگی انسان‌های بی‌گناه  اقدامی است که تحت عنوان هیچ قانون بین المللی و یا در برابر چشم سازمان ملل و نهادهای بین المللی دست اندرکار مجاز نیست و سکوت آنان در برابر آن جان و سلامت غیرنظامیان در سراسر دنیا را در برابر انواع خطرات قرار می‌دهد و بر این اساس نمی‌توان تصور کرد که راهزنان زمینی و همچنین هوایی وجود دارد واجازه چنین اقدامی نباید داده شود.

فرزلی افزود: اتفاقی که برای هواپیمای ماهان رخ داد، نقض تمام عیار بین المللی و نقض تمام انواع قوانین بین المللی مرتبط با هوانوردی غیرنظامی و مهم‌تر از آن در خطر قرار دادن زندگی غیرنظامیان بی‌گناه است.

وی در مورد اقدامات لبنان در قبال مسافران لبنانی این هواپیما اظهار داشت: بی تردید وزارت خارجه لبنان به منظور محکومیت این اقدام خطرناک به نهادهای بین المللی مراجعه خواهد کرد.

دو جنگنده اف-15 آمریکایی روز پنجشنبه به پرواز 1152 شرکت هواپیمایی ماهان که در کریدورهای بین‌المللی هوایی و از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) عازم بیروت بود، تعرض کردند که تعدادی از مسافرین به‌دلیل عکس‌العمل خلبان جهت پیشگیری از تصادم با پروازهای متعرض، دچار جراحات شدند.

ایران، اقدام هواپیماهای جنگنده آمریکایی در تعرض به هواپیمای مسافربری ایرانی را مصداق بارز نقض حقوق بین‌الملل و مقررات و استانداردهای هوانوردی دانسته  و مراتب اعتراض جدی خود را رسماً به شورای سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) ارایه نموده و خواستار رسیدگی فوری به موضوع شد.

 

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link