گفت‌وگوی اختصاصی| معاون سیاسی طالبان: توافق مخفی میان طالبان و آمریکا وجود ندارد/اگر نیروهای خارجی نروند تصمیم‌های لازم را خواهیم گرفت- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

«ملاعبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر طالبان در گفت‌وگو با دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم درباره روند مذاکرات بین الافغانی و خروج نیروهای خارجی از افغانستان اظهارداشت که توافق پشت پرده‌ای بین امارت اسلامی و آمریکا وجود ندارد.

وی افزود: اگر نیروهای خارجی در زمان مشخصی خارج نشوند، در آن صورت تصمیم‌های لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

ملابرادر درباره عدم آزادی بیش از 500 زندانی این گروه توسط دولت افغانستان و فهرست جایگزین برای این زندانیان گفت: اصرار داریم که زندانیان امارت اسلامی بر اساس توافقنامه دوحه و فهرست ارائه شده به طرف مقابل، آزاد شوند تا زمینه برای آغاز مذاکرات بین الافغانی نیز مهیا شود و البته این ادعا که امارت اسلامی فهرست جدیدی به کابل ارائه کرده است نیز حقیقت ندارد.

رئیس دفتر سیاسی طالبان در ادامه تاکید کرد: آزادی تمام 5 هزار زندانی طالبان پیش شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است.

آمریکا در 14 ماه از افغانستان خارج شود

وی درباره توافقنامه قطر و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز خاطرنشان کرد که جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان مشخص است و آنها طی 14 ماه باید از این کشور خارج شوند. نتایج اجرای توافقنامه قطر با آمریکا تاکنون مثبت بوده است. در مرحله نخست آمریکا اعلام کرد که 5 پایگاه نظامی را تخلیه کرده است و نظامیان آمریکایی نیز به 8600 نفر کاهش یافته‌اند که البته این روند ادامه دارد. با این حال، اگر نیروهای خارجی در زمان تعیین شده از افغانستان خارج نشوند، امارت اسلامی تصمیم‌های لازم را اتخاذ خواهد کرد.

ملابرادر در پاسخ به تلاش طالبان برای در اختیار گرفتن تمام قدرت در افغانستان نیز گفت که طالبان خواستار برپایی نظام اسلامی فراگیر است. ما در فکر انحصار قدرت نیستیم. همه افغانها برای خدمت و حراست از نظام اسلامی و کشور شان حق دارند که سهیم باشند.

معاون سیاسی رهبر طالبان درباره نقش احتمالی اشرف غنی در حکومت آینده و مخالفان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در دولت کنونی افغانستان اظهارداشت: «زمانی که بر اساس تفاهم و مذاکرات بین‌الافغانی یک نظام اسلامی در افغانستان تشکیل شد، هر افغان حق دارد که در خدمت به این کشور سهیم شود. البته روند صلح موافقان و مخالفانی دارد که در دولت اشرف غنی هم شاید برخی مخالف این روند باشند».

این مقام ارشد طالبان همچنین درباره نقش آمریکا در دولت آینده افغانستان نیز تصریح کرد که بحث و تعیین نظام آینده اسلامی در افغانستان مربوط به افغانها است و باید آنها تصمیم بگیرند.

اختلافی بین اعضای طالبان وجود ندارد

وی با اشاره به احتمالات برخی کارشناسان از بروز اختلاف بین فرماندهان نظامی و اعضای طالبان گفت: «این تبلیغات دشمن است. امارت اسلامی رهبری واحدی دارد و ما عملأ در جریان آتش بس در روزهای عید و روزهای کاهش عملیات ثابت کردیم که امارت اسلامی صف واحد است و هیچگونه اختلافی در آن وجود ندارد».

ملابرادر درباره آتش‌بس و محل آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز خاطرنشان کرد که بر اساس توافقنامه صلح، آتش‌بس یکی از موضوعات مورد بحث در مذاکرات بین‌الافغانی است و طرف‌ها موافق برگزاری مذاکرات ابتدایی در قطر هستند همچنین برای برگزاری نحوه و مکان آینده مذاکرات تصمیم خواهند گرفت.

معاون سیاسی طالبان در پاسخ به روی کار آمدن فردی به غیر از ترامپ در آمریکا و مخالفت با توافق صلح افغانستان گفت: «جنگ در افغانستان به درازا کشیده است به همین دلیل از زمان اوباما مذاکره برای حل مسالمت آمیز این مسئله آغاز شد. آنها خواستار حل مسائل از مسیر گفت‌وگو و مسالمت آمیز شدند که در زمان ترامپ به توافقنامه دوحه منجر شد. ما امیدواریم هر دولتی که در آمریکا تشکیل شود به توافق‌ها متعهد باشد زیرا به نفع مردم دو کشور است».

ملابرادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در پایان نیز درباره افزایش ارتباط افغانستان علاوه بر آمریکا با قدرت‌های منطقه‌ای جمله ایران و روسیه نیز تاکید کرد: «ما می‌خواهیم که با کشورهای همسایه حسن همجواری و تعامل نیک و با قدرتهای منطقه روابط خوب داشته باشیم و در عین حال با دیگر کشورهای جهان نیز خواستار روابط مثبت هستیم».

انتهای پیام/.

[ad_2]

Source link