گفتگو| تحلیل آصفی از تلاش اخیر دولت آمریکا برای بازگشت به برجام- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، با نزدیک شدن به موعد رفع بخشی از تحریم های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر سال جاری میلادی مقامات آمریکا به ویژه مایک پامپئو، وزیر خارجه این کشور به تکاپو افتاده اند تا مانع این اتفاق شوند. در همین راستا روزنامه نیویورک تایمز اخیرا در گزارشی نوشت که پمپئو به دنبال مسیر و راه حلی است که اعلام کند آمریکا به لحاظ حقوقی هنوز در برجام است، تا بدین ترتیب خود دست به کار شده و با استفاده از بند 36 و 37 برجام، کار برجام را یکسره کرده و رفع تحریم های تسلیحاتی و قطعنامه 2231 را به محاق ببرد.اما با توجه به خروج رسمی آمریکا از برجام بسیاری از کارشناسان تلاش آمریکا برای تحقق این مسئله را غیرممکن و صرفا اقدامی تبلیغاتی ارزیابی می کنند. 

 

حمیدرضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه دولت اصلاحات در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره ادعای اخیر دولت آمریکا مبنی بر امکان فعال سازی مکانیزم ماشه و بازگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل گفت: در وضعیتی که  چند ماهی بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا زمان باقی نمانده، تنها امید ترامپ این بود که اوضاع اقتصادی این کشور را سامان داده و با افزایش رشد اقتصادی علاوه بر درآمدزایی، بیکاری در این کشور را نیز کاهش دهد. 

وی افزود: علت تمرکز ترامپ بر مسائل اقتصادی این بوده که تمامی اقدامات دولت او در این سالها در زمینه سیاست خارجی با شکست مواجه شده  که مهمترین نشانه شکست او در این عرصه  نیز تنها شدن آمریکا در عرصه های بین المللی است مسئله ای که در دهه های اخیر هیچگاه تا این حد سابقه نداشته است.

آصفی خاطرنشان کرد: هنر اوباما در 8 سال قبل از ریاست جمهوری ترامپ  این بود که با یک دیپلماسی فعال توانست حول موضوعات مختلف به نفع سیاست های آمریکا اجماع سازی کند. به طور مثال دولت اوباما در زمان شیوع بیماری ابولا از آنجا که با اروپایی ها و سایر کشورها رابطه خوبی داشت توانست کمپینی مشترک را به براه بیندازد. اما دولت فعلی آمریکا به دلیل تکبر، خودشیفتگی و تک روی های  ترامپ که مصداق بارز آن را در خروج این کشور از معاهده های بین المللی چون معادهده پاریس و برجام و همچنین  اقدام به کشیدن دیوار سراسری در مرز مشترک آمریکا با مکزیک، بستن تعرفه های مختلف بر کالاهای اروپایی و چینی بروز و ظهور کرده، این روزها به عنوان عنصری ناسازگار در سطح دنیا شناخته می شود که همین مسئله منجر به از دست رفتن مقبولیت آمریکا در سطح دنیا شود. 

سخنگوی اسبق وزارت خارجه یادآور شد: البته باید این نکته را مورد تاکید قرار داد که اوج شکست سیاست خارجی آمریکا در ماجرای تحریم های حداکثری علیه ایران بود. ترامپ با وضع این تحریم ها بر این باور بود که قادر است ایران را بار دیگر پای میز مذاکره بنشاند و فارغ از نتیجه این مذاکره بتواند از آن به عنوان اهرمی تبلیغاتی برای انتخابات 2020 استفاده کند. اما در صحنه میدانی نتیجه بخش نبودن این سیاست تبدیل به پاشنه آشیل او در زمینه سیاست خارجی شده است.

وی ادامه داد: ترامپ تصور می کرد که دستاوردهای  اقتصادی در داخل و خارج آمریکا برای او سکوی پرتابی برای انتخابات آتی ریاست جمهوری می شود.  اما شیوع ویروس کرونا در دنیا و افزایش تصاعدی مبتلایان این ویروس در آمریکا که  دولت ترامپ را به عنوان ضعیف ترین دولت در کنترل این بیماری معرفی کرد و نشان داد که دولت آمریکا در بحران های جدی قادر به مدیریت اوضاع نیست.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: در چنین شرایطی که ترامپ روز به روز در حال تجربه فشار جدیدی است و از سوی دیگر نیز سیاست خارجی او در قبال ایران نتیجه مطلوب او یعنی کشیدن ایران پای میز مذاکره را به همراه نداشته،  ترامپ در تلاش است تا با توسل به اهرم های مختلف به نوعی آبروی از دست رفته خود را احیا کند و در همین راستا با علم به این که تحریم های تسلیحاتی ایران در پاییز سال جاری به پایان خواهد رسید مترصد این است که با طرح ادعاهای بی اساس این موضوع را  به شورای امنیت سازمان ملل ببرد.

آصفی با تاکید بر اینکه آمریکا نه به لحاظ حقوقی و نه سیاسی امکان انتقال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل را ندارد، تصریح کرد: آقای ترامپ در این دو سال که به شکل رسمی از برجام خارج شده بارها اعلام کرده که برجام ضعیف ترین قرارداد برای آمریکا بوده و به همین دلیل او از این توافقنامه خارج شده است.بنابراین این مسئله از اساس غیرممکن است که یک کشور با خروج از یک معاهده، هم  تعهدات خود ذیل این معاهده بین المللی را زیر پا بگذارد و هم به دنبال پیشبرد منافع خود در آن  باشد.

وی ادامه داد: ضمن اینکه دولت آمریکا علاوه بر خروج از برجام، در این دو سال دیگر کشورها را نیز از همکاری با ایران برحذر داشته است و در چنین شرایطی امروز قصد دارد که از امکانات موجود در برجام به نفع خود استفاده کند که این خواسته نابجا حتی با واکنش کشورهای اروپایی نیز مواجه شده و مقامات این کشورها به صراحت اعلام کرده اند که آمریکا به علت خروج رسمی از برجام امکان استفاده از بندهای مندرج در این توافقنامه را ندارد.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه عنوان کرد: تصور بنده این است که هدف دولت آمریکا از  طرح چنین ادعایی علاوه بر ایجاد جو تبلیغاتی برای استفاده های داخلی، با هدف  ایجاد جوی روانی است تا پس از لغو تحریم های تسلیحاتی، دیگر کشورها جرئت داد و ستد مشروع در حوزه تسلیحاتی را با ایران نداشته باشند. اقدامی که در حوزه اقتصادی نیز در ماجرای برجام صورت داد و علی رغم اینکه بانک های بین المللی بر اساس برجام باید با ایران کار می کردند و نفت ایران نیز به شکل آزادانه به فروش می رسید اما شاهد بودیم که در عمل شرکت های خارجی تحت فشار دولت آمریکا از تجارت با ایران صرف نظر کردند.

آصفی با بیان اینکه تحولات اخیر دو مسئله را به اثبات رساند، تصریح کرد: مسئله اول اینکه آمریکا در سیاست های خود شکست خورده است و دوم اینکه مقاومت جواب می دهد و ما قادریم با اتکا به ظرفیت های داخلی بحران ها را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

وی ادامه داد: ایران در بحث مقابله با ویروس کرونا با وجود تمامی تحریم ها توانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد که علت اصلی آن احساس مسئولیت مردم و تاب آوری اجتماعی ایران به واسطه تحریم های 40 سال گذشته بود و از سوی دیگر حاکمیت نیز توانست از تجربه مدیریت خود در شرایط سخت که نمونه آن را در جنگ 8 ساله داشت، استفاده کرده و همه گیری ویروس کرونا را به خوبی مدیریت و کنترل کند.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه هر چه به موعد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک شویم  باید شاهد افزایش چنین رفتارهای غیرمتعارف و پوپولیستی از سوی ترامپ شاهد باشیم، یادآور شد: در چنین فضایی دستگاه دیپلماسی کشورمان علاوه بر اینکه باید از ظرفیت های رسانه ای حداکثر استفاده را ببرد، باید سطح روابط با کشورهای دوست و هم پیمان خود را نیز افزایش دهد. همچنین لازم است تا مذاکرات مستمری با اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت سازمان ملل داشته  و به آنها این یادآور شود که این بی عملی آنها بوده که منجر به گستاخی و تکروی این روزهای  آمریکا در صحنه روابط بین الملل شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link