گزارش ویدئویی تسنیم| اینجا «کلاته نو»؛ مردمانش در چادرهای مسافرتی زندگی می‌کنند / مسئولان «روکش پلاستیکی» هم ندادند- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، زمانی که این گزارش را می‌خوانید ممکن است زیر یک سقف باشید، در هوای گرم و سرد این روزهای فروردین خراسان رضوی اما این روایت دیدار با مردمانی است که در این روزهای بارانی از ترس ریزش سقف منزل خود پناه به چادر برده‌اند.

از گناباد به سمت بجستان که حرکت می‌کنید بعد از طی مسافت 15 کیلومتری به تابلویی می‌رسید که سه روستای «کلاته نو»،«کلاته چاه تاقی» و «کلاته کلوخ» را نشان می‌دهد، وارد جاده‌ای خاکی می‌شویم تا باز هم بعد از گذشت حدود 20 کیلومتر به روستای «کلاته‌نو» می‌رسیم.

جاده‌ای خاکی با دست اندازهایی فراوان که در زمان عبور ما با توجه به بارندگی در بیشتر مسیر آب رد می‌شود و آب بردگی‌هایی، جاده را خطرناک کرده بود.

اهالی روستا به مانند خصلت روستائیان با گرمی از ما استقبال می‌کنند و تا متوجه می‌شوند برای تهیه گزارش از وضعیت زندگی آنها سری به روستا زده‌ایم شروع به گلایه و درد و دل می‌کنند؛ هرکدام مشکلات خود را می‌گویند.

از مشکلات متعدد اهالی این روستا می‌گذریم و به مشکلی می‌رسیم که بابت آن سری به این روستا زده‌ایم، مسکن از مشکلات اصلی روستای «کلاته‌نو» است؛ اهالی این روستا در این روزهای بارانی به دلیل وضعیت بد منازل خود و احتمال ریزش آن در چادر زندگی می‌کنند.

یکی از اهالی می‌گوید به مسئولی گفته‌ایم 10 متر پلاستیک به ما بدهید تا بر روی چادرها بکشیم تا خیس نشود گفته است بودجه نداریم و این روزها اهالی روستای «کلاته نو» در چادرهای مسافرتی گذر عمر می‌کنند.

باران از نعمت‌هایی است که همیشه مردم دعا می‌کنند ببارد اما اهالی روستای «کلاته نو» به دلیل مشکلاتی که دارند با شروع باران احساس ترس می‌کنند و دعا می‌کنند باران نبارد.

پیرزنی که پاهایش درد هم می‌کند با چشمانی گریان به سختی ما را به محل جمع‌آوری آذوقه دام‌ها می‌برد و می‌گوید در تابستان به سختی و با همین پا درد این علوفه‌ها را جمع کردم تا در زمستان استفاده کنم اما حالا سقف خانه پایین آمده و از بین رفته است.

یکی از اهالی این روستا که جوان‌تر است به ما می‌گوید دو سال پیش بنیاد مسکن و کمیته امداد قرار بود مسکن بسازند اما در همین حالت نیمه‌کاره رها شده و ما بدون خانه مانده‌ایم و هنوز نمی‌توانیم وام بگیریم و خانه‌ها را تکمیل کنیم.

از مردم این روستا خداحافظی می‌کنیم و برای پیگیری برخی مشکلات به سراغ مسئولان می‌رویم.

ناصر چیتگر؛ رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی  گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد در زمینه مشکلات مردم روستای «کلاته‌نو» اظهار داشت: طی دو سال اخیر علاوه بر سه نوبت مکاتبه با دهیاری‌ مربوطه، مراتب بصورت شفاهی در زمینه فرسودگی واحدهای مسکونی و لزوم بازسازی منازل و همچنین مراجعه اهالی محترم روستاهای مورد نظر جهت پرداخت وام احداث بنا و تسهیلات بلاعوض توسط بنیاد مسکن تذکر داده شده که از سوی اهالی استقبالی نشده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد 21 واحد از مجموع 3 روستای کلاته کلوخ،کلاته‌نو و محمدآباد تشکیل پرونده انجام شده ومعرفی به بانک در دست اقدام است و بنیاد مسکن آمادگی کامل دارد جهت نوسازی واحدهای مسکونی از محل تخصیص اعتبارات سال جاری در اولویت اقدام کند.

سیدکاظم نظام بخشدار مرکزی گناباد نیز در خصوص مشکلات اهالی این روستا در گفتگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: بعضی از رویدادها با توضیح و توجیه حل و فصل نمی‌شوند. یکی از این موارد عدم رسیدگی اهالی محترم روستاها در مورد وضعیت منازلشان است. قدیمی‌ها قبل از فصل زمستان رسم زیبایی در روستاها داشتند و پشت بام خانه‌هایشان را با همکاری همدیگر کاهگل می‌کردند، اما متاسفانه در روستاهای کلاته نو، کلاته کلوخ، محمدآباد، چاه طاقی و چشمه خدر این اقدام پرخیر و برکت را انجام نداده‌اند.

وی افزود: در عین حال با توجه به اینکه وضعیت نم زدگی سقف منازل آنها سبب نگرانی شدید است، با تامین منابع مالی در فرصت مناسب ایمن سازی انجام خواهد شد و به اهالی محترم توصیه شده شب را در منازل مستحکم، مسجد و خانه بهداشت این روستاها بگذرانند و نفت سفید هم جهت مواقع بحران برای مساجد و اماکن عمومی تهیه و تحویل شده است.

در زیر شاهد مشکلات اهالی روستای کلاته نو به روایت دوربین خبرگزاری تسنیم در گناباد می باشید:

گزارش از یاسر سالاری گناباد

انتهای پیام/282/ش

[ad_2]

Source link