گزارش| وعده دولت 6 ساله شد/ دو خطه شدن راه‌آهن تهران ـ زنجان شاید وقتی دیگر + فیلم- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، رئیس جمهور در پایان مهر ماه سال 93 به همراه برخی از اعضای کابینه دولت تدبیر و امید سفر استانی به شهر زنجان داشت و در راستای اجرا و اتمام پروژه های نیمه تمام و پیشرفت استان زنجان قول‌هایی به مردم داد.

در سفر دولت یازدهم از تصویب 72 طرحی سخن گفته شد که قرار شد برای اجرای آن 390 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شود، 50 پروژه برای سال 93 با صرف حدود 246 میلیارد تومان اعتبار و بهره برداری 22 طرح برای سال 94 با 144 میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود.

رئیس جمهور در سخنرانی که در جمع مردم زنجان داشت اعلام کرد که قطعا این 72 پروژه را در سال‌های 93 و 94 به پایان رسانده و آماده بهره‌برداری می‌شود، جدا از قول‌هایی که در دیگر زمینه‌ها برای توسعه استان زنجان داده بود.

مردمانی که شمع امید به وعده‌های حسن روحانی و دولت تدبیر و امید در دل روشن کردند تا شاید بتوانند در آینده‌ای نزدیک با زنجانی پیشرفته، پروژه‌هایی سراسر افتتاح شده و نهایتا با اشتغال اشباع شده مواجه شوند اما بعد از گذشت پنج سال برخی از پروژه ها همانند دو خطه کردن مسیر ریلی زنجان به قزوین نیمه کاره مانده است و قطار بسیاری از وعده‌ها همچون تکمیل و توسعه پتروشیمی، دو خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین و اشتغال ایجاد نشده، هنوز به مقصد نرسیده است.

عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی که در دهه فجر سال 95 به زنجان سفر کرده بود رسما دستور اجرای عملیات خط دوم راه آهن زنجان به سمت قزوین را صادر کرد و مقرر شد این پروژه تا پایان سال 96 افتتاح شود و این در حالی است که هنوز بیش از دو سال از مهلت مقرر گذشته ولی خبری از افتتاح این پروژه نیست.

بهره‌برداری از دو خطه کردن پروژه راه آهن زنجان به قزوین می‌توانست بر توسعه منطقه، کاهش میزان بار محوری خطوط، کاهش ترافیک خط‌ها، سریع‌تر رسیدن قطارها به مقصد، صرفه جویی در مصرف سوخت، افزایش سرعت خدمات به مردم، کاهش حجم ترافیک و تصادفات و افزایش سرمایه گذاری به دلیل راحتی دسترسی به خط راه آهن اثر گذار باشد و زنجانی هر چه توسعه یافته را موجب شود، اما با وجود این که قرار بود در عرض دو سال این پروژه افتتاح شود، پروژه هنوز هم مورد بهره برداری قرار نگرفته و ‌قطار به منزلگاه نرسیده است.

حال سوال اینجا است چرا وعده رئیس جمهور بعد از شش سال هنوز عملی نشده است و حالا که عمر ریاست‌جمهوری در حال اتمام است پروژه‌ها نیمه تمام مانده‌اند، تکلیف این پروژه‌ها چه می‌شود؟ اعتبار اختصاص یافته برای پروژه مذکور در کجا و توسط چه کسانی استفاده شده که مانع از تکمیل چنین طرحی شده است؟ آیا وعده رئیس جمهور قابلیت اجرایی در مدت تعیین شده نداشته و صرفا بر روی کاغذ طرح ریزی شده بود؟

مدیر کل راه آهن شمال غرب کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در زنجان، در خصوص دو خطه کردن مسیر راه آهن زنجان به تهران اظهار داشت: میزان پیشرفت پروژه دو خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین در حال حاضر 71 درصد است با این که قرار بر اتمام پروژه و بهره برداری در سال 96 بود اما به دلیل نبود منابع مالی پروژه در حال حاضر نیز تکمیل نشده است.

به گفته وی این طرح جز طرح‌های ملی است و از تهران به زنجان و سپس میانه اجرایی خواهد شد و کل این پروژه به 350 میلیارد تومان بودجه نیاز داشت ولی متاسفانه به دلیل کمبود اعتبار این پروژه تاکنون افتتاح نشده است.

مدیر کل راه آهن شمال غرب کشور اعتبار پیش‌بینی شده برای پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان به قزوین را در حالی 650 میلیارد تومان اعلام کرد که در سال 95 آخوندی اعلام کرده بود که این پروژه با 350 میلیارد تومان تکمیل می‌شود.

گفتنی است، طول پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان به قزوین 172 کیلومتر است که حدود 100 کیلومتر از آن در حوزه استان زنجان قرار گرفته است.

گزارش از زهرا بیات

انتهای پیام/ش

[ad_2]

Source link