گزارش| فصل آزمون مجلس اصولگرا؛ گام‌هایی که در راستی‌آزمایی منتخبان موثر است- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم صبح امروز با حضور منتخبان ملت، سران قوا و قرائت پیام رهبر معظم انقلاب برگزار شد و مجلس جدید کار خود را به شکل رسمی آغاز کرد.

مجلس یازدهم در شرایطی تشکیل می‌شود که با توجه به عملکرد مجلس قبلی و همچنین مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور در سال پایانی دولت، امیدهای فراوانی را برای بازگرداندن مجلس به جایگاه اصلی خود و رفع مشکلات ایجاد کرده و از امروز تا 1461 روز فرصت دارند به وعده‌های خود عمل کنند.

اگر مجلس یازدهم بتواند عملکرد قابل قبولی از خود ارائه کند این امید هست که در انتخابات دوره بعدی شاهد افزایش مشارکت مردم باشیم. 

امروز رهبر معظم انقلاب در پیام‌شان به افتتاحیه مجلس بر این مسئله تاکید کردند که “شناخت درست از شرایط و اولویّتهای کشور، و با کارشناسی، و با حضور فعّال و منظّم، و با پاک‌دستی و امانت‌داری، وظیفه‌ی قانونگذاری و دیگر وظایف” موجب می‌شود تا مجلس، نقطه‌ی امید مردم و نقطه‌ی اتّکاء مجریان، و به‌معنی حقیقی، در رأس امور کشور قرار بگیرد.

ارتقای عملکرد مجلس جدید را می‌توان در دو حوزه «سلامت کاری» و «کارآمدی» تعریف کرد و برای هرکدام طرح‌هایی را در نظر گرفت. تسنیم پیشتر در سلسله گزارش هایی به بررسی چالش‌ها و اولویت‌های مجلس یازدهم پرداخته بود و باتوجه به آغاز رسمی مجلس، بار دیگر به بررسی اقداماتی که می‌تواند مجلس را به جایگاه اصلی خود برگرداند و برای آن 4 سال فرصت دارند می‌پردازیم:

1- یکی از کارهایی که به تقویت جایگاه مجلس کمک می‌کند، نظارت بیشتر بر رفتار نمایندگان است. آنچه امروز هم در پیام رهبر انقلاب بر آن تاکید شد و از آن به‌عنوان “آفت عمده” مجلس یاد شده بود، “سرگرم شدن نماینده به حواشی زیان‌بار، یا وارد کردن انگیزه‌های ناسالم شخصی و جناحی، یا سهل‌انگاری در کار، یا دسته‌بندی‌های احیاناً ناسالم قومی و منطقه‌ای و قبیله‌ای و امثال آن” بود. 

براساس اصل هشتاد و ششم قانون اساسی نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند، اما این اظهارات باید در راستای “وظایف نمایندگی” باشد و اگر منتخبی از این حدود پا را فراتر گذاشت و یا احیاناً درصدد بود با استفاده از جایگاه خود سوءاستفاده کند باید از سوی هیئت نظارت با وی برخورد شود. 

خودنظارتی نمایندگان در مجلس پیش از ورود قوه قضاییه یا رسانه‌ها می‌تواند در  جلب اعتماد عمومی و نشان دادن قاطعیت مجلس تاثیرگذار باشد. 

2- یکی از گام‌هایی که در بدو شروع به کار مجلس جدید می‌تواند نشان‌دهنده عمل کردن به شعار تغییر باشد، اولین طرح‌های و لوایحی است که در مجلس به بررسی و رای گذاشته می‌شود. یکی از این قوانین که تصویب آن محک خوبی برای ارزیابی منتخبان است، قانون شفافیت آراء نمایندگان بود که یک‌بار در مجلس دهم به رای گذاشته شد اما نمایندگان با آن مخالفت کردند. ساماندهی قانون شفافیت مالی کاندیداها و همچنین صحبت‌هایی که در بحث عدم دریافت خانه‌های سازمانی مجلس در روزهای گذشته شاهد بودیم و یا درخواست برای کاهش حقوق نمایندگی می‌تواند در افزایش استقلال وکلای ملت و کم کردن فاصله مردم و مسئولان تاثیر بسزایی بگذارد. 

3- هرچند انتظار این بود که منتخبان از فردای دوم اسفندماه نسبت به استخراج مشکلات اساسی کشور و برنامه‌ریزی برای حل آنها اهتمام کنند که این کار انجام شد اما باتوجه به اینکه اکثریت مجلس را یک جناح تشکیل می‌دهند، فرصت مناسبی برای رشد دادن و دستیابی به ایده حکمرانی است.

این کار کمک می‌کند تا شأن و جایگاه مجلس در کنار سایر نهادهای کشور ارتقا پیدا کند چراکهم مجلس در میان سایر نهادهای کشور، مهم‌ترین جایگاه برای تولید ایده‌های حکمرانی برای حل مسائل اصلی کشور است. 

4- رهبر انقلاب در پیام امروزشان بر “اهتمام به مرکز پژوهشها و دیوان محاسبات” تاکید داشتند. یکی از راه‌های افزایش کارامدی مجلس، تقویت برخی نهاهای وابسته به آن مانند مرکز پژوهش‌ها است. این مرکز در سال 74 و بعد از سه سال کار کارشناسی فعالیت خود را آغاز کرد. رئیس آن از سوی هیئت امنای مرکز که شامل رئیس مجلس و اعضای هیئت رئیسه است انتخاب می‌شود اما متاسفانه در سالهای اخیر مطالعات و تحقیقات انجام شده در مرکز پژوهش‌ها صرفاً به‌لحاظ کمی رشد داشته و خلأ پرداختن به آسیب‌های کشور به‌ویژه آسیب‌های اجتماعی و ارائه طرح‌های و ایده‌های عملیاتی به شدت احساس می‌شود.

5-  اکثریت مجلس یازدهم را اصولگرایان تشکیل می‌دهند و افراد مستقل و اصلاح‌طلب کمی توانستند در انتخابات دوم اسفند اعتماد مردم را برای ورود به بهارستان جلب کنند. اگرچه یک حسن این اتفاق، یکدستی مجلس در پیشبرد برنامه‌ها و طرح‌ها است اما یکی از معایب آن احتمال اختلافات داخلی در میان بدنه این جریان است. مسئله‌ای که در موضوع ریاست مجلس تاحدودی شاهد آن بودیم. از همین‌رو برای کاهش اختلافات داخلی و فراموش نکردن دغدغه‌های مردم، باید در هرکاری صرفاً وعده‌های داده شده و حل مشکلات اقتصادی و معیشتی و فرهنگی را درنظر بگیرند تا جامعه فکر نکند که منتخبانی که با شعار انقلابی روی کار آمدند در حال جدال با یکدیگر بر سر قدرت هستند. این امر نه تنها در کاهش اعتبار این جناح تاثیر دارد بلکه در کاهش امید مردم به قوه مقننه در حل مشکلات تاثیرگذار است. 

6- رهبر معظم انقلاب در پیام خود بمناسبت افتتاح مجلس بر تعامل برادرانه با قوای مجریّه و قضائیّه، تاکید داشتند. میزان تعامل دولت و مجلس همواره یکی از پاشنه آشیل‌های مجلس بوده است. گاه این تعامل در حدی بود که برخی نمایندگان وکیل‌الدوله شناخته می‌شدند و جایگاه خود را در سطح روابط عمومی وزارتخانه‌ها پایین می‌آوردند و گاه نیز در روابط دولت و مجلس شاهد تشنج و خصومت بودیم. 

نمایندگان باید وارد یک رابطه منطقی با دولت شوند و به‌جای به خدمت دولت درآمدن یا برعکس بهانه‌گیری از دولت و وزرا، در یک چارچوب مشخص و منطقی دولت را به تحرک وادارند و از طرح‌ها و برنامه‌های مفید نیز استقبال کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link