گزارش| شلوغ‌کاری مرزی، سناریوی اسرائیل برای فرار از انتقام حزب‌الله- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سردرگمی سیاسی رژیم صهیونیستی در قبال تحولات منطقه این رژیم را به اتخاذ اقدامات و تصمیمات متناقض کشانده است. تل آویو در شرایطی که دیروز بحران خود ساخته‌ای را در مرزهای لبنان و سرزمین‌های اشغالی ایجاد کرد، امروز برای دومین بار طی هفته گذشته به حزب الله لبنان پیام داده که به دنبال جنگ منطقه‌ای نیست و نمی‌خواهد حادثه امنیتی دیروز به جنگ تمام عیار میان دو طرف تبدیل شود.

این در حالی بود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیروز و در واکنش به بیانیه حزب‌الله لبنان که رژیم صهیونیستی را عامل ایجاد درگیری برای رسیدن به پیروزی‌های غیر واقعی و جعلی دانسته و وعده انتقام خون شهید «علی کامل محسن» را داده بود، مدعی شد که حزب الله لبنان با آتش بازی نکند و در صورتی که واکنشی نسبت به اسرائیل داشته باشد با ضربه سختی مواجه خواهد شد.

چرا بیانیه حزب‌الله برای صهیونیست‌ها قابل باورتر از روایت اسرائیل است

رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز  بخشی از همین سیاست متناقض تل‌آ‌ویو را  دنبال می‌کنند، در حالی که برخی از این رسانه‌ها همچنان برخلاف بیانیه حزب‌الله، خط خبری مبنی بر انجام عملیات حزب الله لبنان در مناطق مرزی را دنبال می‌کند، اما برخی دیگر عملیات رژیم صهیونیستی را ناشی از اشتباه یک نظامی زن جوان  اسرائیلی قلمداد کرده‌اند که به اشتباه تصور کرده که نیروهای ویژه حزب‌الله لبنان به منطقه تحت نگهبانی وی حمله کرده‌اند. همین موضوع  افکار عمومی داخل سرزمین‌های اشغالی را در بهت و حیرت فرو برده و آنها  روایت‌هایی را می‌شنوند که نمی‌توانند صدق و کذب آنها را تشخیص دهند، لذا عموم آنها طبق روال گذشته ترجیح می‌دهند بیانیه حزب الله را بپذیرند.

گرچه در این مقاله به دنبال  سناریوهای متعدد  مطرح شده از سوی محافل رسمی و غیررسمی رژیم صهیونیستی در خصوص حوادث دیروز نیستیم، اما پذیرش هر کدام از این سناریوها نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی در نتیجه تهدیدات حزب الله لبنان در شرایط متشنج و بی ثباتی فرو رفته است.

تجربه نشان داده که رژیم صهیونیستی، رژیمی است که بر پایه جنگ و خونریزی تشکیل شده و موجودیت خود را نیز از همین جنگ‌ها دریافت کرده است. اسرائیلی‌ها  بنا به علل متعدد از جمله انحراف افکار عمومی از نارسایی‌های اقتصادی و اجتماعی موجود در داخل و جلب توجه مقامات آمریکایی و داغ نگه داشتن تنور کشمکش‌های منطقه‌ای در خاورمیانه، نیازمند ایجاد تنش‌های مقطعی در فضای امنیتی خاورمیانه هستند. اسرائیلی‌ها بر این اساس حتی زمان‌هایی که  قدرت ورود در جنگ‌های منطقه‌ای را ندارند، اما هر از چند گاهی سعی دارند با عرض اندام‌های محدود و در قالب استراتژی که آن را تقابل بین جنگ‌ها معرفی می کنند، بازدارندگی خود را به رخ دیگران بکشند و در عین حال صرف بودجه‌های هنگفت نظامی از جیب شهرک نشینان صهیونیست در مصارف نظامی و امنیتی ارتش را نیز توجیه کرده و آنها را قانع کنند که اگر ارتش اسرائیل نباشد، صهیونیست‌ها قادر به زندگی در سرزمین‌های اشغالی نخواهد بود.

اسرائیلی‌ها در حالی با ایجاد درگیری‌های مقطعی به دنبال مرمت معادله بازدارندگی فرسوده خود هستند که محافل نظامی و رسمی رژیم صهیونیستی اذعان دارند که این رژیم قدرت پذیرش تبعات ناشی از جنگ فراگیر در منطقه ضد حزب‌الله را ندارد،  لذا همواره و در پی هر تنش مرزی که ضد حزب الله به راه می‌اندازند، پیام‌هایی را به طرف لبنانی مخابره می‌کنند مبنی بر اینکه  به دنبال جنگ فراگیر در منطقه نیستند.

البته حزب الله فریب این بازی رسانه‌ای را نخورده و در مواقعی که ضرورت ایجاب کند، پاسخ قاطع خود به تجاوزهای رژیم صهیونیستی ضد منافع خود را می دهد. ادامه آماده باش ارتش اسرائیل در مرزهای شمالی سرزمین‌های اشغالی موید این مطلب است و همین نکته است که افکار عمومی صهیونیست‌ها را مطمئن به پذیرش روایت حزب‌الله لبنان کرده و آنها همچنان با وحشت منتظر عملیات انتقام جویانه حزب‌الله هستند.

امکان ورود به جنگ فراگیر با حزب‌الله

رژیم صهیونیستی درگیری فراگیر با حزب‌الله لبنان را برای کاهش قدرت منطقه‌ای این حزب یا خلع سلاح آن در لبنان و حتی از بین بردن ساختارهای سیاسی- نظامی و مردمی آن گریزناپذیر می بیند، اما شرایط فعلی خود را به گونه‌ای نمی‌بیند که وارد این درگیری منطقه‌ای شود. اسرائیلی‌ها در حال حاضر علاوه بر تزلزل در کابینه با چالش‌های اجتماعی و اقتصادی مواجه هستند، این در حالی است که افزایش همه‌گیری ویروس کرونا در سرزمین‌های اشغالی نیز به لیست چالش‌های کابینه رژیم صهیونیستی اضافه شده است.  

از سوی دیگر سرزمین‌های اشغالی این روزها شاهد اعتراضات داخلی از جمله اعتراضات گسترده در تل‌آویو ضد نتانیاهو است و اوضاع داخلی این رژیم هم به هم ریخته است، به طوری که طی یک سال سه بار انتخابات پارلمانی در این رژیم برگزار شده اما همچنان کابینه‌ای قوی در آن روی کار نیامده است .

علاوه بر تمام این ها قدرت بازدارندگی و عملکرد موفق  حزب الله لبنان در جنگ‌های منطقه‌ای و سامانه‌های موشک های دقیق این حزب باعث شده تردیدها در خصوص عملیات نظامی رژیم صهیونیستی ضد حزب‌الله افزایش پیدا کند. آن هم در شرایطی که رژیم صهیونیستی به خوبی می‌داند جبهه داخلی آن  بسیار شکننده بوده و نمی‌تواند در برابر موشک‌های نقطه‌زن  حزب‌الله لبنان که قادر به رسیدن به تمامی جغرافیای فلسطین اشغالی است، مقاومت کند.

به همین علت است که گرچه بنیامین نتانیاهو و سایر سرکردگان سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی همواره تهدیدات شدیداللحنی را در خصوص هرگونه عملیات نظامی حزب‌الله در سرزمین‌های اشغالی مطرح می‌کنند، اما بر خلاف تهدیداتی که حزب‌الله در شرایط مشابه مطرح می‌کند، قادر به اجرای وعده‌های خود نیستند. علاوه بر دلایلی که گفته شد سابقه تاریخی این درگیری‌ها نیز نشان می‌دهد که سرکردگان اسرائیل تنها برای افزایش بازدارندگی در برابر حزب‌الله این تهدیدات را مطرح می‌کنند و نمی‌توانند این وعده‌ها را عملیاتی کنند.

شلوغ کاری مرزی از ترس انتقام حزب‌الله

برخی تحلیلگران مسائل منطقه‌ای اعتقاد دارند که تحولات دیروز در مرزهای فلسطین اشغالی تلاشی از سوی ارتش اسرائیل برای کشاندن حزب‌الله به سمت واکنش نظامی به عملیات اسرائیل در سوریه بر اساس زمانبندی مورد نظر تل‌آویو بود.

این سناریو معتقد است که رژیم صهیونیستی که انتظار برای عملیات حزب الله در مناطق شمالی را بر نمی‌تابد و معتقد است در شرایط کنونی زندگی طبیعی ساکنان شمال فلسطین اشغالی به صورت کامل فلج شده است، از طریق این عملیات سعی کرد عنصر غافلگیری عملیاتی را از حزب‌الله لبنان بگیرد و آنها را به سمت درگیری ناخواسته با خود بکشاند.

در این شرایط که اسرائیل نمی تواند ریسک را بپذیرد و وارد درگیری فراگیر شود، در مورد یک نفر از رزمندگان حزب الله که بر اثر حملات اسرائیل در دمشق شهید شد، مقامات صهیونیستی به سازمان ملل نامه زده‌اند که قصد ما کشتن آدم نبوده است. حتی یکی از مقامات اسرائیلی در این باره گفته بود که حالا که یکی از نیروهای حزب الله در این حمله کشته شده حزب الله هم در همان سطح وارد عمل شود.

به دلیل همین نگرانی سران صهیونیست از واکنش احتمالی حزب الله در به شهادت رساندن یکی از نیروهای حزب الله در دمشق، اسرائیل با خودزنی و شلوغ کاری مرزی در صدد بود که حزب الله را وادار به واکنش کند تا آنها بتوانند مدعی شوند که این اقدام حزب الله در واکنش به شهادت یکی از نیروهایش بوده و از این طریق حزب الله را در عمل انجام شده قرار بدهند تا مسئولیت این حمله را بپذیرد و بدین طریق خطر را از سرشان دور کنند.

اما حزب الله فریب این بازی سیاسی- نظامی را نخورد و کاملا ابتکار عمل را برای خود حفظ کرد تا عنصر غافلگیری و مشروعیت واکنش انتقام جویانه را همچنان برای خود نگه دارد. واکنشی که بنا بر بیانیه اخیر حزب الله، در نتیجه  تخریب منزل یکی از شهروندان لبنانی سخت‌تر از قبل هم خواهد بود.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link