گزارش| سورپرایز انتخاباتی ترامپ چیست؟- اخبار آمریکا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم-  انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا با برگزاری همایش‌های بزرگ دموکرات ها و جمهوریخواهان و معرفی نامزد نهایی آنها در حال داغتر شدن است و در این میان دو حزب در تلاشند سوءمدیریت‌های طرف مقابل را برجسته کرده و کارزار انتخاباتی آن را هدف قرار دهند. 

دموکرات ها در همایش چهار روزه خود که  در شهر «میلواکی» واقع در ایالت ویسکانسین آمریکا از 17 تا 20 ماه اوت (27 تا 30 مرداد) برگزار شد جو بایدن و معاون وی «کاملا هریس» را  بطور رسمی به عنوان نامزد این حزب در انتخابات معرفی کردند.

جمهوری‌خواهان هم در اولین روز نشست مجمع ملی حزب جمهوری‌خواه که روز 4 شهریور برگزار شد دونالد ترامپ را رسما بعنوان نامزد این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری و «مایک پنس» را به عنوان معاون او معرفی کردند.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که ترامپ تقریباً در اکثر نظرسنجی‌هایی که تا به حال اعلام شده از رقیبش جو بایدن عقب است.

شبکه سی‌ان‌ان میانگین چندین نظرسنجی را به دست آورده است که بر اساس آن 51 درصد به جو بایدن و 42 درصد نسبت به دونالد ترامپ ابراز تمایل کرده‌اند. یعنی بایدن 9 درصد از رقیب خود پیش است. نظرسنجی‌های دیگری نیز در این خصوص انجام شده‌اند که هر کدام آمار کم و بیش متفاوتی را نشان می‌دهند؛ هر چند در اکثر یا همه آنها نامزد حزب دموکرات پیشتاز است.

 

نتایج نظرسنجی شبکه سی‌بی‌اس آمریکا که با همکاری بنگاه افکارسنجی یوگاو انجام شده نشان می‌دهد، آقای بایدن در ایالت زادگاهش یعنی پنسیلوانیا نظر مثبت 49 درصد از رای دهندگان احتمالی را به خود جلب کرده؛ در حالی که 43 درصد رای دهند‌گان احتمالی این ایالت همچنان حامی آقای ترامپ هستند.

پایگاه projects.fivethirtyeight نتایج نظرسنجی‌های مختلف انجام‌شده درباره رقابت ترامپ و بایدن را گردآوری می‌کند. شکل زیر برخی از نظرسنجی‌هایی که در بازه زمانی 27 جولای تا 9 آگوست انجام شده‌اند  و درصدهای پیشتازی نامزدها را نشان می‌دهد. 

همان‌طور که در جدول گردآوری‌شده توسط این پایگاه دیده می‌شود در اکثر نظرسنجی‌ها جو بایدن با اختلاف بین 4 تا 9 درصدی از دونالد ترامپ جلو است و ترامپ فقط در 2 نظرسنجی (که آن هم نظرسنجی سراسری نیست و فقط مربوط به 2 ایالت است) با 1 درصد اختلاف از جو بایدن  پیشی گرفته است.

در نمودار بالا هم سیر زمانی میزان حمایت از جو بایدن و ترامپ از ماه فوریه تا ماه جاری میلادی نشان داده شده است. همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود میزان مقبولیت ترامپ از ماه فوریه تا کنون سیر نزولی داشته است. 

ترامپ و مشاورانش این نظرسنجی‌ها را رد کرده‌ و آن را به مخالفت حاکمیت در سایه آمریکا با او ربط داده‌اند. «هوگان گیدلی»، یکی از سخنگوهای  ستاد انتخاباتی ترامپ اخیراً در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز گفت که نظرسنجی‌های آشغالند. 

رئیس‌جمهور آمریکا، البته دلایل موجهی برای بی‌اعتمادی به نظرسنجی‌ها دارد، زیرا وضعیت او در این نظرسنجی‌ها کم‌شباهت به انتخابات سال 2016 نیست. در آستانه انتخابات آن سال هم به ندرت در نظرسنجی‌ها نتیجه به نفع ترامپ بود. 

با این حال، تفاوت مهمی که انتخابات سال جاری با انتخابات 2016 برای ترامپ دارد این است که او اکنون در حالی وارد کارزار انتخابات می‌شود که 4 سال سکان‌دار دولت آمریکا بوده و کارنامه‌ای قابل ایراد از خود به جا گذاشته است.

شکست‌های سیاست خارجی در قبال ایران، کره شمالی و ونزوئلا، بی‌سرانجام ماندن پرونده معامله قرن، استیضاح به دلیل پرونده «اوکراین‌گیت»، مدیریت قابل‌انتقاد در مبارزه با بحران کرونا، برخورد خشن با معترضان به نژادپرستی و ده‌ها مشکل مشابه دیگر مواردی هستند که دست هر رقیبی را برای انتقاد از مدیریت 4 ساله ترامپ کاملاً باز می‌گذارند.

از همین روست که ترامپ علی‌رغم آنکه بی‌اعتمادی‌اش به نظرسنجی‌ها را علنی کرده، نگرانی و هراسش از احتمال شکست در انتخابات پیش رو را هم نتوانسته پنهان کند و کار تا جایی بالا گرفته که فاکس‌نیوز به نقل از برخی منابع نزدیک به ترامپ گفته او حتی گزینه شرکت نکردن در انتخابات را هم بررسی کرده است. 

البته کناره‌گیری از انتخابات احتمال بعیدی است که با شخصیت قلدرمآب و خودشیفته ترامپ همخوانی کمی دارد و او همان‌طور که از سابقه رفتاری‌اش انتظار می‌رود این روزها سخت در تلاش است به هر روش ممکن شده -از ایجاد امیدهای کاذب گرفته تا کلید زدن طرح‌های عوام‌فریبانه، تلاش برای کاهش میزان مشارکت در ایالت‌های سنتی دموکرات‌ها و ایجاد شائبه تقلب در انتخابات- از احتمال «بازنده بودن» که به گفته برادرزاده‌اش یادآور خاطراتی تلخ در دوران کودکی او است اجتناب ورزد. 

عواملی از این دست موجب شده نحوه رفتار ترامپ، هم برای جمع‌آوری آرا و هم در صورت باخت احتمالی در انتخابات در ماه‌های اخیر به یک نگرانی جدی تبدیل شده و درباره آن هشدارهایی مطرح شود. مثلاً درباره اینکه آیا ترامپ باخت در انتخابات را می‌پذیرد کار تا آنجا پیش رفته که جو بایدن در اظهاراتی تهدیدآمیز گفته اگر ترامپ در صورت باخت، قدرت را تحویل ندهد ارتش مجبور خواهد شد او را برای خروج از کاخ سفید مشایعت کند.

 نگرانی جدی دیگر امیدواری‌های کاذبی است که ترامپ سعی دارد درباره پیدا شدن درمان کرونا ایجاد کند. تا همین چند وقت پیش ترامپ در شرایطی که دانشمندان اثربخشی داروی «هیدروکسی کلروکین» برای درمان کرونا را رد می‌کردند آن را تبلیغ می‌کرد و مدعی بود که با این دارو می‌توان به طور کامل این ویروس را از بین برد.

چندی پیش رسانه‌ها گزارشی منتشر کردند که از فشار ترامپ روی دانشمندان برای سرعت بخشیدن به معرفی واکسن کرونا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری حکایت داشت.

روزنامه ایندیپندنت اخیراً گزارش داد برخی دانشمندان آمریکایی که دست‌اندرکار تلاش دولت برای دستیابی به واکسنی برای ویروس کرونا هستند بیم دارند که پروژه تولید این واکسن با شتاب‌زدگی انجام‌شده و به موضوعی سیاسی تبدیل شود.

مطابق این گزارش، دولت ترامپ نام عملیات ساخت این واکسن را «عملیات سرعت کیهانی» انتخاب کرده و در صدد است واکسنی که تولید آن چند سال طول می‌کشد را ظرف چند ماه تولید کرده و از آن قبل از برگزاری انتخابات رونمایی و به عنوان سورپرایز انتخاباتی بهره‌برداری کند.

با توجه به تأکیدی که ترامپ روی سرعت پیشبرد این پروژه دارد بعضی از اعضای جامعه علمی آمریکا نگرانند که ترامپ ایمنی و کارآیی واکسن را قربانی مصلحت انتخاباتی کند.

دکتر پل ای. آفیت، عضو کمیته مشورتی واکسن در سازمان غذا و داروی آمریکا، به نیویورک‌تایمز گفت که افراد زیادی که درگیر این فرآیند هستند بسیار نگران‌اند که دولت دستش را در جعبه «سرعت کیهانی» کند، یکی دو واکسن بیرون بکشد و بگوید: «این را روی چند هزار نفر آزمایش کرده‌ایم، به نظر بی‌خطر می‌رسد، پس حتماً همین‌طور است.»

او اضافه کرد: «از این موضوع واقعاً نگران‌اند و باید هم باشند.»

ترامپ تنها دو روز بعد از این گزارش اظهاراتی مطرح کرد که نشان داد این نگرانی‌ها کاملا بجا است. او روز پنجشنبه 16 مرداد گفت این امکان وجود دارد که واکسن کرونا تا قبل از سوم نوامبر، روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده شود.

چند وقت پیش که ترامپ در یک اظهارنظر عوامانه خواستار تزریق مواد ضدعفونی‌کننده به بدن شده بود جامعه علمی آمریکا با گرفتاری‌های زیادی برای جلوگیری از عمل مردم به این توصیه غیرعملی مواجه شد. باید منتظر ماند و دید این بار داستان ترامپ با واکسن کرونا به کجا ختم می‌شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link