گزارش| رکود ‌نوغانداری در ایران / صنعتی درآمدزا برای روستاییان به شرط بیداری مسئولان از خواب غفلت- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، نوغانداری از جمله مشاغل مکمل بخش کشاورزی است که در قالب کشاورزی ترکیبی بدون ایجاد هرگونه مزاحمتی زمینه را برای بهبود معیشت روستایی با رویکرد کشاورزی چند کارکردی فراهم می‌کند.

نوغانداری از صنایع سنتی و قدیمی در منطقه آسیا و البته ایران است که وضعیت آن در بیش از 2 دهه گذشته با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بوده به طوری که اوج شکوفایی تولید پیله و ابریشم در کشور به سال 1379 بازمی گردد و بعد از آن صنعت نوغانداری در خواب غفلت فرو رفت.

در کنار صنعت نوغانداری، ابریشم بافی به عنوان هنرصنعتی منحصربه فرد و بازارپسند مطرح است و با تولید نخ‌های ابریشم، زمینه تولید دستبافت سنتی و هنری در قالب فرش‌ها و تابلوفرش های دستباف ابریشمی فراهم می‌شود.

سهم ایران از سبد تولید ابریشم دنیا کمتر از یک درصد بوده و رتبه هشتم دنیا را در اختیار دارد؛ این میزان تولید ابریشم در کشور ما با تولید پیله ابریشم در 12 کشور دنیا برابری می‌کند، البته بی مهری‌های گذشته به این صنعت بود که نفس‌های نوغانداری را به شماره انداخت؛ اما رونق و احیای دوباره نوغانداری در 5 سال اخیر بی سابقه بود.

جای امیدواری است با افزایش آگاهی و اطلاعات نوغانداران در زمینه پرورش و همچنین نگهداری درختان توت و کاهش خسارات ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی، شاهد افزایش عملکرد و بهبود وضعیت درآمدی این قشر از کشاورزان باشیم به نحوی که در آینده بخش بیشتری از جامعه کشاورزان به صنعت نوغانداری متمایل شوند.

پرورش نوغان یک صنعت بالادستی است که در ابریشم کشی، رنگرزی، نساجی، بافت چارقد و فرش کاربرد دارد و با توجه به افزایش قیمت نخ ابریشم و تقاضای بازار کار، تولید و پرورش کرم ابریشم می‌تواند در کمک به اقتصاد خانوارهای روستایی و بی‌نیازی کشور از وادرات نخ ابریشم مؤثر باشد.

این فعالیت می‌تواند به عنوان منبع درآمد ارزی کشور از طریق تولید مواد خام، نخ ابریشم قالی، تولید پارچه ابریشمی و سایر فعالیت‌های مربوط به صنعت ابریشم قرار گیرد.

سیدمحمدعلی صادقی در خصوص نوغانداری در استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: از توسعه صنعت نوغانداری در این استان حمایت همه جانبه صورت می گیرد و پرورش کرم ابریشم یکی از بهترین شغل‌های جانبی شناخته شده در کشور به شمار می‌رود؛ چرا که شروع و ادامه کار با کم‌ترین امکانات و تجهیزات میسر بوده و تمام افراد خانواده می‌توانند در این حرفه مشغول به کار شوند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان این‌که وجود توتستان برای تامین برگ توت به عنوان اصلی‌ترین نهاده مصرفی، تنها ضرورت حرفه پرورش کرم ابریشم محسوب می‌شود، ادامه داد: توسعه صنعت نوغانداری از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به شمار می‌رود و به صورت همه جانبه، هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ اعتباری، در استان حمایت می‌شود.

صادقی با اشاره به این‌که پرورش کرم ابریشم طی سال‌های گذشته در استان زنجان به صورت محدود و صرفا در شهرستان طارم در ظرفیت‌های پایین‌تری انجام می‌ ‎ گرفت، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌ها و پیگیری‌های انجام شده، سهم استان زنجان در پرورش و توسعه نوغانداری از 25 تا 30 جعبه در سال‌های گذشته به بیش از 150 جعبه در سال گذشته افزایش یافت و این کار هم‌اکنون نیز در سایر شهرستان‌های استان در حال انجام است.

وی یادآور شد: تامین زیرساخت‌ها و پرداخت اعتبار برای تجهیز و خرید ادوات، توزیع نهال اصلاح شده توت به طور کاملا رایگان در سال جاری، توزیع لارو و تخم کرم ابریشم، ارایه آموزش‌های مقدماتی و تکمیلی از جمله اقدامات انجام گرفته در استان در راستای توسعه نوغانداری به شمار می رود.

این مسئول تصریح کرد: طی سال گذشته 2 هزار اصله نهال توت اصلاح شده و 164 جعبه توزیع تخم نوغان در سطح استان توزیع شد که در نهایت بعد از طی دوره 37 روزه 4 تن پیله تر تولید شد اما به دلیل نبود واحدهای فراوری پیله تر تولیدی به استان گیلان ارسال شد تا توسط کارخانه های ریسندگی فرآوری شوند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان این که امسال نیز با توجه به شرایط بیماری کرونا جعبه های تخم نوغان طی روز های اخیر در یک مرحله در سه شهرستان طارم، ابهر و زنجان توزیع شده است، افزود: تا پایان اردیبهشت توزیع ادامه دارد.

انتهای پیام/ش

[ad_2]

Source link