گزارش| حجامتِ “عدالتخانه”؛ چرا برخورد با اکبر طبری مهم است؟- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم

[ad_1]

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیمصبح امروز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه و دیگر متهمان مرتبط با پرونده وی در شعبه 5 دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. 

اکبر طبری از مسئولان سابق دستگاه قضا بود که در دوره ریاست آیت الله آملی لاریجانی، معاونت اجرایی قوه را نیز بر عهده گرفت.  پس از روی کار آمدن آیت الله رئیسی، اکبر طبری جزو اولین مسئولانی بود که برکنار شد و بعد از مدتی خبر دستگیری وی به گوش رسید. 

از جمله اتهامات طبری در زمان مسئولیت، مشارکت در تشکیل شبکه چند نفری در ارتشا با وصف سردستگی و اخذ رشوه‌های چند ده میلیارد تومانی از اشخاص مختلف است که از سوی نماینده دادستان در جلسه امروز کیفرخواست وی قرائت شد. از دیگر مسئولان قضایی که در پرونده طبری نام او دیده می‌شود، بیژن قاسم زاده بازپرس سابق دادسرای رسانه است.

برخورد با اکبر طبری و سایر مدیران و قضات فاسد دستگاه قضا را می‌توان در راستای تحولاتی دانست که در طول یک سال گذشته در دستگاه قضایی شاهد بودیم.

قوه قضاییه در طول بیش از یک سال گذشته که آیت‌الله رئیسی عهده‌دار ریاست این نهاد شد، تحول چشم‌گیری را پشت سر گذاشت که این تحولات برای مردم ملموس و امیدوارکننده بود.

علاوه بر اقدامات اصلاحی همچون سفرهای استانی و بازدید سرزده و دیدار با زندانیان، حمایت از گزارشگران فساد، اعطای مرخصی گسترده به زندانیان و عفوهای گسترده محکومان و به تازگی ابلاغ بخشنامه «لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی»، در حوزه برخورد با مفاسد و دانه‌درشت‌ها نیز اقداماتی قاطعانه و انقلابی صورت گرفت. 

از جمله اقدامات دیگر دستگاه قضا در این دوره، برخورد با حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور یا مریم نعمت‌زاده دختر وزیر سابق صنعت و هادی رضوی داماد محمد شریعتمداری بود که همین برخوردها نشان از نبود خط قرمز در برقراری عدالت داشت.

این برخوردها که منتج به صدور حکم و اجرای احکام نسبتاً سنگینی هم شد نشان از نمایشی نبودن دادگاه منتسبان به مسئولان داشت و موجب شد تا طبق نظرسنجی‌ِ مراکز معتبر افکار سنجی، آیت‌الله رئیسی میان سران قوا و مدیران ارشد کشور از جمله وزرا و معاونان رئیس جمهور، صدرنشین محبوب‌ترین شخصیت‌ها باشد که پیشتر تسنیم در گزارشی به آن پرداخته بود. 

اقدام امروز در برپایی دادگاه علنی اکبر طبری و سایر مسئولان قضایی را نیز باید یک گام روبه‌جلو و تحول‌خواهانه‌تر قوه قضاییه در دوره مدیریتی جدید به‌‌حساب آورد چراکه این‌بار سراغ افرادی از خانواده دستگاه قضایی رفته است و نشان‌ داد نه تنها مسئولان و نزدیکانشان از دادرسی مصون نیستند بلکه وابستگاه به دستگاه قضا نیز خط قرمز محسوب نمی‌شوند.

پاکسازی قوه قضاییه از افراد ناسالم موجب می‌شود تا مردم به احقاق حقوق‌شان نزد این قوه ایمان داشته باشند و همین مسئله به برقراری عدالت فراگیر کمک خواهد کرد و مانع از این می‌شود تا برخی قضات یا مدیران پیوندهای ناسالم اقتصادی ایجاد کرده و دانه‌درشت‌ها را زیر چتر حمایت خود داشته باشند. 

رهبر معظم انقلاب در دیدارهایشان با مسئولان قضایی به مبارزه با فساد در درون دستگاه قضایی داشتند چراکه یک عنصر ناباب در این قوه می‌تواند زحمات قضات شریف و پاک دست را مخدوش کند لذا اقدام امروز در برپایی دادگاه طبری را هم باید صیانت قوه قضاییه از حریم خودش دانست و هم صیانت از عدالت در کشور و مساوی دانستن همه آحاد مردم در برابر قانون.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link