گزارش| حال ناخوش قطب گوجه ایران / ‌ دلالان دسترنج ‌گوجه‌کاران را با پایین‌تر‌ین قیمت ‌می‌خرند + فیلم- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پارسیان، آغاز برداشت گوجه فرنگی خارج از فصل در مزارع پارسیان از اول فروردین ماه آغاز شده که نوسان قیمت گوجه فرنگی در مزارع باعث نارضایتی کشاورزان این شهرستان شده است. 

سود صادرات گوجه فرنگی ماه‌های گذشته در بازارهای هدف برای هر کیلو از این محصول در حدود 70 تا 80 سنت بود و صاحبان بار گوجه فرنگی و دلالان با توجه به این میزان درآمد، حجم قابل توجهی از محصولات را صادر می‌کردند. 

مدیریتی در زمینه تولید و صادرات محصولات کشاورزی وجود ندارد و شرایط به گونه‌ای است که با باز و بسته شدن درهای صادرات، بازار و قیمت‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

دولت و مسئولان باید به جای اعمال ممنوعیت‌های واردات و صادرات با تعرفه‌گذاری مناسب بازار را کنترل و مدیریت کنند. قیمت گوجه فرنگی تا قبل از آزادسازی صادرات به کیلویی 2000 تومان رسیده بود که شرکت‌های تولید رب، هر کیلو از این محصول را به قیمت 1500 تومان خریداری می‌کردند، اما از 15 فروردین قیمت این محصول به یکباره با رشد قابل توجهی مواجه شده است.

نوسان قیمت گوجه فرنگی در فروردین و اردیبهشت ماه، کشاورزان را کلافه کرده است، هر کشاورزی که محصول خودش را در زمان خاصی برداشت می‌کرد با سود سرشار مواجه و اگر به دلیل بارندگی و یا سیل دیرتر برداشت می‌کرد با ضرر فراوان روبه‌رو می‌شد. 

حال بسیاری از کشاورزان در برداشت گوجه خود عاجز هستند و گاهی زمین‌های خود را رها می‌کنند و یا محصولات خود را با کمترین قیمت در اختیار کارخانه رب قرار می‌دهند. 

شهرستان پارسیان با دارا بودن بیش از 1800 هکتار سطح زیر کشت گوجه فرنگی به عنوان یکی از قطب‌های تولید این محصول خارج از فصل در استان محسوب می‌شود.

در ادامه گزارش تسنیم از کشاورزان پارسیانی و نگرانی آنها از قیمت پایین گوجه فرنگی را مشاهده خواهید کرد:

گزارشگران: مصطفی حمزوی و عباس کریمی

انتهای پیام/866/ش

[ad_2]

Source link