گزارش| بی‌توجهی برخی هموطنان به هشدارها و مسافرت به گیلان / شرایط کرونا رو به «بحران» است- اخبار گیلان – اخبار استانها تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال گذشته در سراسر کشور شرایط ویژه‌ای را برای مردم به‌وجود آورد اما وضعیت برخی استان‌ها از جمله گیلان با سایر مناطق متفاوت‌تر است چراکه این استان دو مرتبه با شرایط قرمز کرونایی مواجه شد.

با وجود هشدارهای فراوان مسئولان بهداشتی و درمانی کشور و همچنین اعمال محدودیت‌های ترافیکی در جاده‌های شمالی اما همچنان شاهد افزایش ترددها در محورهای شمالی هستیم که این موضوع با توجه به شرایط فعلی گیلان و مازندران از حیث شیوع کرونا، هشداردهنده است.

طبق بررسی‌های انجام شده و گزارشات سازمان‌های مربوطه، در حال حاضر میزان مسافرت هموطنان به استان‌های شمال کشور افزایش یافته و حتی روز گذشته این مناطق پرترافیک گزارش شده است.

تعطیلات پیش رو فرصتی فراهم کرد که مردم بار سفر را ببندند و به‌سمت شمال کشور که همواره مقصد بسیاری از هموطنان در تعطیلات و ایام مختلف است حرکت کنند اما این مسافرت‌ها در شرایط فعلی بازی با جان مردم این مناطق است چرا که هرگونه اجتماعی وضعیت آمار ابتلا به کرونا را بدتر می‌کند.

کسانی که بدون در نظر گرفتن شرایط فعلی و تنها به‌دلیل گشت‌وگذار و لذت بردن از تعطیلات به مناطق شمالی مسافرت می‌کنند باید بدانند که این سفر ممکن است به قیمت از دست رفتن جان هموطنان شمالی و حتی خود آنها شود چرا که این افراد پس از برگشت از مسافرت می‌توانند ناقل کرونا باشند.

در همین راستا سعید نمکی وزیر بهداشت در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «ای‌کاش توانی، اختیاری، ابزاری یا مددی فراتر از خواهش و التماس داشتم تا با این ترددهای بی‌‌رویه برای روزهای سخت‌خیز مجدد بیماری و زحمت و گرفتاری همکارانم مضطرب نمی‌‌شدم و تا این حد از مظلومیت، خستگی و بردباری‌‌شان شرمسار نمی‌‌شدم.»

وی در بخش دیگری از پیام اینستاگرامی خود بیان کرد: «ای‌کاش می‌‌توانستم با تمسک به شیوه‌‌هایی سختگیرانه‌‌تر و تأدیب اندکی که رعایت نمی‌‌کنند و با بی‌‌توجهی، حقوق شهروندی را زیر پا می‌‌گذارند در مهار بیماری توفیقات بیشتری تقدیم مردم نازنین سرزمینم کنم.»

تعداد مبتلایان به کرونا از 2 روز گذشته در گیلان افزایش یافت

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت با بیان اینکه از آغاز شروع مسافرت‌ها از دو روز گذشته تاکنون تعداد مبتلایان به کرونا در استان افزایش یافته است اظهار داشت: برخی از مسافران طبق تشخیص ما مبتلا به کرونا بودند لذا در بیمارستان‌های استان بستری شدند.

آبتین حیدرزاده با اشاره به اینکه تعداد بستری‌های کرونایی در استان گیلان پس از شروع موج مسافرت‌ها روزانه حدود 10 تا 15 نفر افزایش یافته است تصریح کرد: وضعیت کل استان گیلان نیز از حیث ویروس کرونا قرمز است.

وی خاطرنشان کرد: اگر روند مسافرت‌ها و عدم توجه به نکات بهداشتی ادامه پیدا کند با افرادی که بدون ماسک در سواحل، رستوران‌ها و یا سایر اماکن عمومی هستند، برخورد شدید می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مسافران کرونایی بستری شده از امکانات و تجهیزات بهداشتی که متعلق به مردم گیلان است استفاده می‌کنند افزود: از دو روز گذشته روند بستری‌های کرونایی در استان افزایش داشته: قبلاً روزانه 65 نفر بستری می‌شدند که این تعداد در حال حاضر به 75 نفر رسیده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مردم محلی خواست که به مسافران خانه اجاره ندهند و اظهار داشت: از مسافرانی که قصد ورود به گیلان را دارند درخواست داریم که به استان خود برگردند و کسانی که مستقر شدند نیز باید از گشت و گذار در مناطق مختلف استان خودداری کنند.

کادر بهداشتی و درمانی استان گیلان از اواخر سال گذشته تاکنون با حداکثر توان و حداقل امکانات برای مبارزه با کرونا تلاش شبانه‌روزی کردند و بیماران زیادی نیز مداوا شدند لذا شایسته نیست که برخی هموطنان بدون در نظر گرفتن این تلاش‌ها و شرایط فعلی، به این استان سفر کنند.

انتهای پیام/613/ش

[ad_2]

Source link