گروه کور در وعده دولت به گلستانی‌ها / چرا لایحه منطقه آزاد اینچه‌برون تصویب نمی‌شود؟- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، منطقه آزاد اینچه‌برون جزو قول‌ها و وعده‌هایی بود که دولت یازدهم به مردم استان گلستان داده بود تا شاید گره توسعه‌نیافتگی آن با ایجاد این منطقه باز شود.

اواخر سال 92 بود که زمزمه‌های ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی در شرق استان ( اینچه برون ) به گوش ‌رسید، زمزمه‌هایی که امید می‌رفت جایگزین طرح ناکام منطقه ویژه اقتصادی یعنی شهرک هزار هکتاری اترک در منطقه محروم ترکمن‌صحرا شود. هرچند همان زمان عده‌ای چندان به حرف‌های دولت خوشبین نبودند و معقتد بودند اگر قرار است کاری برای توسعه استان صورت بگیرد، همان بهتر که منطقه ویژه اقتصادی که سال‌هاست بلاتکلیف مانده و سرمایه‌گذاران هنوز پایشان به آنجا باز نشده را مورد حمایت قرار دهد.

به رغم همه نظرات موافق و مخالف کارشناسی، در نهایت نیمه دوم سال 93 اکبر ترکان که آن زمان دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور بود به این استان آمد تا هماهنگی‌های لازم را برای قول رئیس جمهور به مردم گلستان انجام دهد. آذرماه همان سال وقتی روحانی و برخی از وزرایش به گلستان آمدند، او قول ایجاد منطقه آزاد اینچه برون را به مردم داد و ابراز امیدواری کرد گلستان به شاهراه توسعه کشور تبدیل شود.

لایحه منطقه آزاد اینچه برون به همراه 7 منطقه دیگر به مجلس دهم رفت و تصویب شد اما فراز و نشیب‌های زیادی پشت سر گذاشته شد و عملا بیشتر از 5 سال است که گلستان منتظر تصویب و اجرایی شدن این لایحه است.

شورای نگهبان ایراداتی به این لایحه وارد می‌دانست و آن را به مجلس دهم ارجاع داد و قرار بود این ایرادات رفع و اصلاح شود. حالا اما این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته تا آنجا درباره آن تصمیم گیری شود.

رحمت‌الله نوروزی، دبیر مجمع نمایندگان استان گلستان در این باره به تسنیم گفته این لایحه پس از تصویب تصویب و بررسی‌های مجدد به شورای نگهبان فرستاده شد که دو ایراد به آن گرفته شده بود و لایحه دوباره به مجلس بازگشت.

اکنون این لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح بوده و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نشست‌هایی را برخی اعضای مجمع از جمله آقای کدخدایی و دبیر شورای عالی مناطق آزاد داشتند که امیدواریم به نتایج خوبی ختم شود.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: با توجه به قابلیت‌ها و البته مشکلاتی که در استان داریم، ایجاد این منطقه آزاد می‌تواند بسیاری از مشکلات ما را برطرف کند.

وی گفت: خوشبختانه نگاه مجمع به منطقه آزاد اینچه برون مثبت است و قرار است در روزهای آینده تیمی کارشناسی به دستور دبیر مجمع تشخیص مصلحت به استان گلستان سفر کند.

نوروزی ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده تصمیم خوبی برای منطقه آزاد اینچه برون گرفته شود.

انتهای پیام/582/ش

[ad_2]

Source link