کوهنورد ایرانی پرچم “یا حسین(ع)” را بر فراز بلندترین قله کشور عراق به اهتزاز درآورد- اخبار آذربایجان غربی – اخبار استانها تسنیم

[ad_1]

یاسر ستوده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به صعود به قله «شیخادار» بلندترین قله کشور عراق و اهتزاز پرچم عاشورایی یاحسین(ع) و پرچم جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: این قله با ارتفاع سه هزار و 614 متر در منطقه صفر مرزی مشترک ایران و اقلیم کردستان عراق قرار دارد.

این کوهنورد پرافتخار گیلانی با اشاره به اینکه “از سال 88 کوهنوردی را به شکل حرفه‌ای و با صعودهای خارجی آغاز کرده است” گفت: از سال 95 نیت کردم تا به مناسبت ایام محرم و اولین روز عزای امام حسین(ع)، به بلندترین قله یک قاره صعود و پرچم حسینی را به اهتزاز درآورم.

وی افزود: در سال 95 نیز به بلندترین قله قاره اروپا یعنی« البروس» روسیه صعود کرده و در سال 96 موفق به صعود به بام آسیا یعنی هیمالیا و کوه اورست شدم و پرچم یا حسین(ع) و پرچم ایران اسلامی را به اهتزاز درآوردم.

ستوده با اشاره به دیگر افتخارات ورزشی خود بیان کرد: همچنین در سال 97 به بلندترین قله قاره آفریقا یعنی کلیمانجارو صعود کرده و در سال گذشته نیز برنامه صعود به بلندترین قله قاره آمریکا را در برنامه داشتم که به خاطر مشکلات دیپلماسی موفق به تهیه روادید نشدم.

وی افزود: علاوه بر آن، در سال گذشته بلندترین قله در منطقه راهبردی “شام” یعنی بلندترین قله در منطقه لبنان، سوریه و فلسطین اشغالی را انتخاب کردم که آن هم، یک صعود امنیتی و دشوار بود که با کمک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد.

این کوهنورد پرافتخار ایرانی تصریح کرد: امسال نیز برنامه صعود به بلندترین آبشار جهان را در برنامه داشته که به خاطر شیوع ویروس کرونا، پروازها بسته شد و به همین سبب، بلندترین قله کشور عراق را انتخاب کردم چون مرز مشترک ایران و اقلیم کردستان عراق و در منطقه صفر مرزی پیرانشهر در استان آذربایجان‌غربی بود.

وی افزود: تاکنون هیچ کوهنورد ایرانی به خاطر شرایط آشفته و درگیری در آن منطقه نظامی نتوانسته بود به آن صعود کند اما خوشبختانه با حمایت سپاه پاسداران، بسیج رسانه کشور،سپاه شهدای آذربایجان‌غربی و سازمان بسیج ورزشکاران آذربایجان‌غربی توانستم در یک برنامه دو روزه به این قله صعود کنم.

انتهای پیام/7548/س

[ad_2]

Source link