کمیسیون اروپایی: در عمیق ترین بحران اقتصادی از زمان جنگ جهانی قرار گرفته‌ایم- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “اورزولا فون در لاین”، رئیس کمیسیون اروپایی در گفتگویی با “هندلزبلات آلمان” درباره انتظارات بالا از ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا که از اول ماه جولای برگزار می شود سخن گفته و تاکید کرد: این یک شانس بزرگ است که آلمان حالا در این بحران عمیق ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده می گیرد.

وی در توضیح این اظهارات خود تاکید کرد: “آنگلا مرکل”، صدر اعظم آلمان از یک تجربه سیاست اروپایی بسیار بزرگ و اعتماد سران کشورهای اروپایی برخوردار است. این مسئله زمانی که ما در شورای اروپایی گرد هم می آییم آشکارا قابل لمس است و بسیار به ما کمک می کند.

وی همچنین تاکید کرد که بین او و مرکل مناسبات بر مبنای اعتماد روزافزونی وجود دارد.

فون در لاین با تاکید بر اینکه البته همواره با مرکل هم عقیده نیست در عین حال گفت: البته ما می دانیم که می توانیم به یکدیگر تکیه کنیم.

رئیس کمیسیون اروپایی همچنین از سران کشورهای اروپایی درخواست کرد که درباره طرح بازسازی دوباره اتحادیه اروپا بعد از بحران کرونا در ماه جولای تصمیم گیری کنند.

وی این را مهم دانست که اتحادیه اروپا قبل از تعطیلات تابستان در این باره تصمیم گیری کند. فون در لاین در عین حال درباره دستیابی به توافقی در این باره در نشست بعدی سران اروپایی ابراز تردید کرده و گفت: شاید برای این منظور نیاز به برگزاری نشست دیگری باشد.

رئیس کمیسیون اروپایی تاکید کرد که ما باید مدت طولانی کار کنیم تا این بسته اقتصادی به جریان بیفتد. وی تاکید کرد که اروپا در عمیق ترین بحران اقتصادی بعد از جنگ جهانی دوم قرار گرفته و به این برنامه اقتصادی نیاز فوری دارد.

در حالی که بسیاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شدت تحت تاثیر عواقب اقتصادی بحران کرونا قرار گرفته و منتظر تصویب بسته پیشنهادی کمیسیون اروپایی هستند، اما اجرای این طرح به دلیل اختلافات بین اعضاء همچنان به تعویق می‌افتد.

بحران کرونا اقتصاد در منطقه یورو را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است. یک بسته سرمایه گذاری و اقتصادی بزرگ پیشنهادی از طرف کمیسیون اروپایی قرار است بازسازی دوباره بعد از بحران کرونا را تضمین کند. اما مذاکرات در این باره پیچیده شده است.

سران اروپایی اخیرا در در ویدئو کنفرانسی نتوانستند در این باره نتیجه ملموس و مشخصی را بدست آورند.

برخی کشورها و همچنین پارلمان اروپا و بانک مرکزی اروپا خواستار تعجیل در این باره هستند، چرا که چشم انداز اقتصادی و بازار کار در این اتحادیه بسیار تیره و تار است.

در این مذاکرات پیشنهاد کمیسیون اروپایی برای یک بسته اقتصادی و سرمایه گذاری حدودا 750 میلیارد یورویی برای غلبه بر بحران یورو روی میز قرار دارد. از این مبلغ قرار است حدود 500 میلیارد یورو به عنوان کمک و بقیه به عنوان وام در اختیار کشورهای بحران زده کرونایی قرار گیرد. این بدهی ها قرار است تا سال 2058 مشترکا از بودجه اتحادیه اروپا بازپرداخت شود.

البته مواضع 27 عضو اتحادیه اروپا در این باره همچنان متفاوت است. حجم کل بسته اقتصادی و اینکه از چه موقع باید بازپرداخت شود و شرایط تخصیص این کمک های مالی مورد اختلاف است.

بخصوص چهار کشور اتریش، دانمارک، سوئد و هلند نگران اعطای این کمک های بلا عوض به کشورهای عضو این اتحادیه و افزایش بدهی های اتحادیه اروپا هستند و با آن مخالفت می کنند.

رئیس کمیسیون اروپایی در بخش دیگری از گفتگو با روزنامه “هندلزبلات”، به مسئله برگزیت پرداخته و تاکید کرد: عدم توافق در مذاکرا پسا برگزیت برای هیچ کس خوب نیست. البته وقوع چنین سناریویی بیشتر به انگلیس آسیب می رساند. ما یک بازار مشترک اروپایی با 27 عضو داریم. انگلیس تنها بازار وطنی خود را دارد.

رئیس کمیسیون اروپایی با تاکید بر اینکه اروپا خواهان دستیابی به توافقی با انگلیس در مذاکرات پسا برگزیت است در عین حال گفت: البته ما ارزش ها و اصول اساسی خود در این راستا را زیر سوال قرار نمی دهیم.

“فون در لاین” در بخش دیگری از این گفتگو پیروزی بر کرونا را تنها با تولید واکسنی علیه آن ممکن دانسته و گفت: ما با همه نیرو در این راستا کار می کنیم تا این واکسن را تولید کنیم و به صورت گسترده در دسترس قرار دهیم. بنابراین این اتفاق باید برای کشورهای فقیر آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی نیز رخ دهد چرا که این تنها راهی است که می توانیم این بیماری همه گیر را از بین ببریم.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link