کدام تصمیمات باعث کمبود 197 هزار نیروی انسانی در مدارس دولتی شد؟- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا حاجی بابایی ، رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه موضوع استثمار معلمان مدارس غیردولتی که این روزها مطرح می‌شود و وزیر آموزش و پرورش هم به آن اشاره کرده است را قبول دارید؟ گفـت: در اینکه در برخی مدارس غیر دولتی از نظر بیمه، حقوق و بازنشستگی قانون رعایت نمی‌شود  شکی نیست البته باید وزارت آموزش و پرورش گزارش کاملی را ارا ئه کند که در جریان قرار بگیریم.

وی افزود: متأسفانه خبرهای ناگواری از برخی مدارس غیردولتی در این زمینه به گوش می‌رسد. اگر وزیر آموزش و پرورش هم این موضوع را مطرح کرده باید خودش مسئله را حل و پیگیری کند که حق معلمان مدارس غیردولتی به آنها برگردانده شود، حتما باید در مجلس هم این کار دنبال و نقش نظارتی‌مان را ایفا کنیم. خود وزیر هم اعلام کرده که این مشکلات رسما وجود دارد بنابراین حتما باید این قضیه را پیگیری کنیم.

ماجرای ممنوعیت مدیریت افراد بالای 45 سال در مدارس

حاجی بابایی درباره اینکه افراد در آموزش و پرورش با رسیدن به سن 45 سالگی دیگر نمی‌توانند به عنوان مدیر مدرسه فعالیت کنند، گفت: متاسفانه این موضوع به مدارس بخشنامه شده است. سازمان امور استخدامی مصوب کرده و آ موزش و پرورش هم به کل کشور اعلام کرده است، اگر اینطور باشد اولین کسی که باید کنار برود خود آقای وزیر است.

وی ادامه داد: به هردلیلی این بخشنامه صادر شده باشد خلاف قانون و مغایر اصول قانون اساسی است. نمی‌توانیم فردی را محدود کنیم، این قانون را چه کسی مصوب کرده است؟ در قانون مدیریت خدمات کشوری شرایط مدیران اعلام شده است، این بخشنامه صادر شده مغایر با قانون مدیریت خدمات کشوری و تضییع حقوق شهروندی است.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی افزود: به عنوان مثال اگر فردی در 30 سالگی استخدام شده باشد در سن 45 سالگی و با 15 سال سابقه چرا نباید بتواند برای اولین بار مدیر مدرسه بشود؟ به چه دلیل باید حق کسی را از او بگیریم؟ اگر جوانی شرایط لازم را دارد می‌تواند مدیر مدرسه شود، 30 سال داشته باشد یا 40 سال. اصلا در مدرسه مدیر یعنی فردی که باسابقه است، آموزش و پرورش را می‌شناسد و تجربه دارد.

وی عنوان کرد: اگر اینطور است همه استانداران، وزیر با همه معاونینش باید کنار بروند چرا که بیشتر آنها بالای 45 سال سن دارند. این حرف مبنای قانونی ندارد و خواهش می‌کنم دوستان پیگیری کنند حتما این بخشنامه باید لغو شود، چندهزار معلم مشکل پیدا خواهند کرد.

کمبود نیرو197 هزار نفر نیست، 250 هزار نفر است

حاجی بابایی درباره کمبود 197 هزار نیروی انسانی در آموزش و پرورش گفت: به نظر بنده با عدد و رقم بالای 250 هزار کمبود معلم داریم، معتقدیم در یک مدرسه با 500 دانش آموز،  سه نفر معاون، معاون پرورشی و آموزشی کم است؛ اینها جزو کادر آموزش محسوب می‌شوند نه کادر اداری. متاسفانه طی سال‌های اخیر معاون پرورشی و آموزشی کاهش یافته و 500 دانش‌آموز را در اختیار یک مدیر قرار می‌دهیم که حتی متوجه نمی‌شود دانش‌آموز کجای ساختمان است.

وی افزود: سال 1392 وقتی آقای فانی وزیر آموزش و پرورش شد مکرر مصاحبه کرد که 350 هزار معلم مازاد داریم. حتی در تلویزیون پیشنهاد داد تعدادی از نیروی انسانی را به وزارتخانه‌های دیگر منتقل کنیم و برایشان جا نداریم. چه طور می‌شود طی هشت سال یک مرتبه 350 هزار معلم مازاد به 250 هزار کمبود معلم تبدیل شود؟

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر کمبود معلم داریم چرا باید دانشگاه فرهنگیان طی هشت سال گذشته تقریبا تعطیل شود؟ اظهار کرد: چرا باید به روزی بیفتیم که همین دوستانی که در سال 92 به ما اعتراض می‌کردند و می‌گفتند “همه حق التدریسی‌ها، نهضتی‌ها، خدماتی‌ها، آشپزها را معلم کرده‌اند” امروز به جایی برسند که شاهد باشیم در بسیاری روستاها دبیرستان‌های نوبت اول به علت نداشتن معلم تعطیل شده‌اند، تعداد دانش‌آموز از 22 نفر در کلاس به بالای 30 نفر رسیده است.

چه عواملی باعث کمبود 197 هزار نیروی انسانی شد؟

وی گفت: از همه مهمتر کمبود 197 هزار معلم از کجا جبران می‌شود؟ خرید خدمات، واگذاری به بخش خصوصی و … که بالاترین ضربه را به سیستم آموزشی وارد کرده است، چه چیزی باعث بروز این مشکلات شد چرا طی هشت سال گذشته معلمان را بازنشسته کردند و به جای آنها نیرو استخدام نکردند؟ وزرایی که از سال 92 روی کار آمدند باعث بروز این مشکلات بودند.

حاجی بابایی ادامه داد: چرا دانشگاه فرهنگیان را تعطیل کردند و کار به جایی رسید که رهبری به دانشگاه فرهنگیان رفتند؟ اینها را باید پاسخگو باشند،  معتقد بودند که باید آموزش و پرورش را به بخش خصوصی بدهیم بنابراین معلمان بازنشسته می‌شدند و جای آنها معلم نمی‌گرفتند، دانشگاه فرهنگیان را رو به تعطیلی برده بودند تا آموزش و پرورش را به بخش خصوصی واگذار کنند اما مجلس جلوی این کار ایستاد و مقاومت کرد و اجازه ندادیم. برنامه ششم توسعه به شدت با خصوصی سازی مخالفت می‌کند.

وی با بیان اینکه اکنون آموزش و پرورش در وضعیت بدی قرار گرفته است، گفت: مگر کلا چند معلم در آموزش و پرورش داریم؟ 640 هزار معلم در کلاس درس بیشترنداریم، 250 هزار کمبود یعنی چه؟ چه کسی باید جبران کند؟ یک روز می‌گوییم معلم تمام وقت، یک روز چیز دیگری می‌گوییم. نمی‌خواهم فردی را زیرسوال ببرم اما نظام تعلیم و تربیت جانِ کشور ماست و زنده بودن مردم به آموزش و پرورش است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link