چین به آمریکا هشدار داد- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «وو چیان» روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن در واکنش به اتهام آمریکا به چین در ارتباط با برخورد کشتی ماهیگیری ویتنامی با کشتی گشت دریایی چین در آبهای جزایر “شی شا” گفت: سخنگوهای وزارت خارجه و اداره پلیس دریایی چین درباره ورود غیرقانونی کشتی ماهیگیری ویتنام به آبهای جزایر “شی شای” چین و برخورد با کشتی پلیس دریایی چین توضیح داده و موضع چین در این مورد را تشریح کرده‌اند.

او گفت: حقایق این حادثه و مسئولیت آن واضح است و چین در چارچوب حق حاکمیت خود بر اساس قوانین عمل کرده است.

این مقام وزارت خارجه چین تصریح کرد: وزارت دفاع آمریکا بدون توجه به حقیقت و با انحراف افکار عمومی، اتهامات بی‌اساس به چین وارد کرده است و قصد دارد با اختلاف‌افکنی، در امور دریای جنوب چین دخالت کند و برای حضور نظامی خود در منطقه بهانه‌ای پیدا کند.

وی ضمن مخالفت قاطع با ایجاد هرگونه تنش در منطقه افزود: چین در تعامل با همسایگان به‌دنبال ایجاد صلح و رفاه در منطقه است و دخالت‌های آمریکا مانع بزرگی برای این مهم است.

دریای جنوب چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به‌شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود 3.5 میلیون کیلومترمربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را در بر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است.

جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به‌کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته‌شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.

به گزارش ایرنا، جمهوری خلق چین تقریباً بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و جزیره تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و مخالف ساخت تأسیسات دریایی توسط چین در این آب‌راهه است موضوعی که همواره با واکنش چین مواجه بوده است.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link