چند مورد از واکسن‌‌های ایرانی کرونا مدل انسانی را پاس کرده‌‌اند- اخبار پزشکی – اخبار اجتماعی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم، دکتر سعید نمکی در نشست با خبرنگاران درباره آمار کرونا گفت: نوسان آمار نشان از یک راستگویی و صداقت در سیستم ماست. این نوسان حاصل پایین و بالا شدن مرگ و میرها در کشور است؛ وقتی بستری‌‌های یک استان بالا می‌‌رود 15 روز دیگر تغییر در تعداد مرگ و میرها مشاهده می‌‌شود. آمار جمهوری اسلامی دقیق‌‌ترین آماری است که ارائه می‌‌شود.

وی درباره واکسن کرونا گفت: واکسن کرونا هنوز به یک نتیجه قابل قبول نرسیده است و تهیه واکسن این ویروس پیچیدگی‌‌های خاصی دارد. برای اینکه از دنیا عقب نیفتیم با شرکت‌های دانش بنیان و موسسه رازی و پاستور در زمینه تولید واکسن کرونا تلاش کردیم و در سه تا چهار مورد همکاری‌‌های مشترک، واکسن‌ها تقریباً مدل انسانی را پاس کرده و به‌‌زودی وارد ارزیابی بالینی می‌شویم. هنوز حرف‌های زیادی درباره واکسن کرونا در جهان وجود دارد و به نتیجه قابل قبولی در این زمینه نرسیدیم. مشابه این ویروس تاکنون دیده نشده و در نتیجه تهیه این واکسن هم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. اینکه این واکسن یا در جهان چه زمانی به بازار می‌آید و واکسنی که به بازار می‌آید، طول مدت ایمنی‌‌زایی آن چقدر خواهد بود مورد تردید است. ما پا به پای حرکت داخلی برای خرید واکسن در مجمع جهانی که سازمان جهانی بهداشت برای واکسن تشکیل داده است سبد خودمان را در صف خرید گذاشته‌‌ایم اگر جایی از دنیا زودتر واکسنی را عرضه می‌‌کند بتوانیم آن را برای شهروندان‌‌مان بخریم.

وی درباره پذیرش اتباع افغانستانی گفت: تمام اتباع حتی اتباع بدون کارت را پذیرفتیم و درمان رایگان نیز ارائه دادیم. در ایران هیچکس به دلیل سن بالاتر، نداشتن بضاعت مالی یا عدم دسترسی به نظام بیمه‌‌ای بدون درمان و بیرون از بیمارستان نماند. در این مدت برای خدمت رسانی به بیماران دیالیزی از بین اتباع افغانستانی برنامه‌‌ریزی کردیم و امیدواریم با توجه به عدم بضاعت مالی برخی اتباع افغانستانی برای پرداخت هزینه‌‌هایشان، حداقل هزینه‌‌هایی که در نظام سلامت برای این اتباع صرف می‌‌شود را به ما بپردازند زیرا بیمارستان‌‌ها دچار کاهش درآمد شده‌‌اند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره یک میلیارد یورو صندوق ذخیره ارزی که قرار بود به وزارت بهداشت اختصاص پیدا کند گفت: از این یک میلیارد یورو 30 درصد اولیه را تحویل گرفتیم که بیشتر آن هم در کاهش درآمدهای بیمارستان‌ها، قسمتی برای دارو و تجهیزات پزشکی، قسمتی برای تامین اکسیژن برای مراکز درمانی و قسمتی هم برای توسعه زیرساخت‌هایی مثل تخت آی سی یو هزینه شده است. بعد از آن هم هنوز دریافتی از این مبلغ نداشتیم.

نمکی درباره جذب نیروهای بهداشتی و درمانی تصریح کرد: حدود 13 هزار نیروی جدید را در دو مرحله جذب می‌کنیم که عمده آنها پرستاران پزشکان و کادر بهداشتی هستند. آن روز که بنده وزیر شدم کارانه 18 تا 24 ماه عقب افتاده بود که بنده آن را به 7 تا 8 ماه کاهش داده و اضافه کار را جدا کردم، که اکنون به طور متوسط سه ماه از هفت ماه کارانه را پرداخت کرده‌ایم و سعی می‌کنیم 3 الی 4 ماه آینده باقی مانده را نیز به‌‌روز کنیم.

وی درباره تعویق کنکور نیز گفت: اعلام نکردیم که کنکور به تعویق افتاد. وقتی پروتکل‌های ما نسبت به پروتکل‌های برگزاری کارشناسی ارشد و دکتری سخت‌تر شد، وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش اعلام کردند که اگر بخواهیم این پروتکل‌های سخت‌گیرانه‌تر را اجرا کنیم، نیازمند وقت بیشتری برای فضایابی هستیم. در نتیجه اعلام کردیم که این موضوع باید در ستاد ملی کرونا مطرح شده و تعویق آن تصویب شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شهید محسوب کردن اهالی رسانه که به علت کرونا فوت می‌کنند، نیز بیان کرد: اصحاب رسانه همانند دوران دفاع مقدس در خط مقدم بوده‌اند و حتما این موضوع را دنبال می‌کنیم. در این زمینه مکاتباتی آماده و خدمت مقام معظم رهبری عرضه خواهیم کرد.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره مسائل مطرح شده از طرف برخی نمایندگان مجلس مبنی بر استیضاح وزیر بهداشت و وزیر علوم به علت موضوع کنکور اظهار کرد: از هر تصمیم مثبتی در جمهوری اسلامی استقبال می‌کنیم و خدا به هرکسی که این بار را از ما بگیرد خیر بدهد. ما مطیع هر تصمیمی هستیم. موضوع کنکور تصمیم ستاد ملی مقابله با کروناست و تصمیم وزارت بهداشت یا وزارت علوم نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link