چرا “محمد کاسبی” نیست؟/ روایت بازیگر معروف از تنها سریالِ رمضانی تلویزیون- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمد کاسبی هنرمند همه فن حریفی است که در سوابق او می‌توان بازیگری، کارگردانی، نویسندگی و دوبلوری را مشاهده کرد. ضمن اینکه او سوابق اجرایی زیادی در کار هنری داشته و از جمله بنیانگذاران حوزه هنری و مرکز هنرهای نمایشی است. کارنامه بازیگری “کاسبی” در تلویزیون اگرچه محدود و سختگیرانه اما پُربار و قابل اعتنا است، به خصوص بازی در سریال‌های خاطره‌انگیزی همچون “خوش رکاب”، “صاحبدلان”، “سه در چهار” و “سرّ دلبران”.

یکی از ماندگارترین نقش‌آفرینی‌های “کاسبی” به حضورش در سریال “صاحبدلان” بازمی‌گردد، در قالب شخصیت “جلیل جاویدیان”. کاراکتری که از سوی برادر کوچکش خلیل بابت حق‌خوری و ظلم‌هایی که می‌کند بشارت داده می‌شود به عذابی سخت. “صاحبدلان” یکی از شاخص‌ترین آثار مناسبتی تلویزیون در ماه مبارک رمضان به شمار می‌رود. “کاسبی” علت این ممتاز بودن را در قصه قرآنی این سریال می‌داند و حتی بر این باور است که “صاحبدلان” تنها مجموعه‌ای در تلویزیون محسوب می‌شود که مختص ماه مبارک ساخته شده و از این بابت، بی‌نظیر و تکرار ناشدنی است.

این بازیگر مجرب، علت استقبال فوق‌العاده مخاطبان از “صاحبدلان” را هم به محتوای غنی و پُربارش مرتبط می‌داند. “کاسبی” جذابیت اثر نمایشی را در مرتبه اول به قصه‌اش مشروط می‌داند و تصریح می‌کند که بسیاری از دغدغه‌های روز جامعه برای پرداخت در قصه‌های آثار نمایشی مغفول مانده است.

کاسبی خیلی کم صحبت می‌کند اما جذاب و دلنشین؛ ترجیح می‌دهد گفت‌وگو نکند و خیلی اهل‌ِ هیاهو نیست. این شب‌ها سریال “صاحبدلان” برای انگلیسی‌زبان در شبکه آی‌فیلم نمایش داده می‌شود. امروز دیگر سریال‌های تلویزیون رمضانی نیستند و این چنین آثاری درّ نایابی شده‌اند که هر چند وقت یک بار پخش می‌شوند رگه‌های تازه‌ای را برای مخاطب تداعی می‌کنند.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران , ماه مبارک رمضان , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

این بازیگر سینما و تلویزیون درباره چرایی جذابیت و ماندگاری چنین آثاری به خبرنگار خبرگزاری تسنیم  گفت:  ماه رمضان ماه قرآن است. به نظرم در تمام تاریخ تلویزیون، تنها سریالی که مختص ماه رمضان ساخته شده و مناسب این ایام است همین “صاحبدلان” باشد. نه تنها قصه سریال در ماه مبارک رمضان می‌گذرد که شاکله آن هم بر اساس قرآن است. اصلاً ساختار صاحبدلان هم قرآنی است. علت اصلی جذابیت همیشگی و بی‌پایانی سریال هم به همین فاکتورها باز می‌گردد.

وی در خصوص نقش “جلیل جاویدیان”، تأکید کرد: من پس از بازی در سریال “مریم مقدس” به این نتیجه رسیدم که این نوع کارها راه خود را پیدا می‌کنند و مخاطبان خاص خود را هم خواهند داشت. انگار که قدرت ماورایی این نوع آثار را حمایت می‌کند. “صاحبدلان” هم شامل این قاعده می‌شد و باور دارم که خود قرآن نظر لطفی به این سریال داشته است. همیشه خدا را شکر می‌کنم که این توفیق را به من داد تا در سریالی بازی کنم که چنین محتوای غنی داشته و تا این حد مورد توجه مردم واقع شده است.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران , ماه مبارک رمضان , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

کاسبی در پاسخ به این سؤال که چرا سریال‌های سال‌های اخیرِ تلویزیون نتوانسته‌ به قوت و قدرتِ تأثیرگذاری مجموعه‌هایی همچون “صاحبدلان”، سریال مناسبتی داشته باشد، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم همه‌چیز در وهله اول به قصه و جذابیت‌هایش باز می‌گردد. خیلی از مسائل و معضلات جامعه برای پرداخت در قصه‌ها مورد غفلت و بی‌توجهی واقع شده است. از اتفاقاتی که در سطح جامعه می‌گذرد می‌توان درام‌های تأثیرگذار خلق کرد. نسل امروز دغدغه‌هایی دارد که شاید نسل ما خیلی با آنها درگیر نبوده است. به این دغدغه‌ها باید پرداخت، به خصوص در مناسبت‌هایی مثل ماه مبارک رمضان. در عین حال، ساخت اثر مناسبتی آدم خودش را هم می‌خواهد. کسی که کاربلد باشد و مختصات چنین آثاری را بشناسد.

وی در خصوص ادامه همکاری با محمدحسین لطیفی و حتی بازی در سریال “سرّ دلبران”، گفت: در تمام سال‌های فعالیتم چندان از فضای کارگردانی و نویسندگی دور نبوده‌ام. در عین حال، عموماً با کارگردانان رابطه خوبی دارم و معمولاً همفکری‌های سازنده‌ای با هم داریم. لطیفی هم از این قاعده مستثنی نیست و سعی می‌کردم با او حد نهایت همکاری و همفکری را داشته باشم.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران , ماه مبارک رمضان , بازیگران سینما و تلویزیون ایران ,

کاسبی درباره کم‌کار شدنش، افزود: پیشنهادهایی که می‌شود برایم جذاب نیستند. قصه‌های خوبی ندارند و تکراری به نظر می‌رسند. آخرین حضورم در جلوی دوربین به دو سال و نیم پیش باز می‌گردد. بعد از آن، نقشی نبوده که بتواند ترغیبم کند.

وی با اشاره به پخش نوستالژی‌های تلویزیونی، گفت: نوستالژی‌ها همیشه لذت‌بخش و تماشایی‌اند؛ چون با خودشان کوله‌باری از خاطره به همراه دارند. سریال‌هایی مثل “مریم مقدس”، “خوش رکاب” و “سه در چهار” که در آنها بازی کرده‌ام از آی فیلم بازپخش شده و اتفاقاً بازخوردهای خیلی خوبی از مردم گرفته‌ام. این موضوع نشان می‌دهد که هم شبکه آی‌فیلم مخاطبان خودش را دارد و هم مردم هنوز از دیدنِ آن آثار تلویزیونی لذت می‌برند.

این بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون در پایان خاطرنشان کرد: این روزها در خانه‌ام؛ قبلاً هم گفته‌ام که بیش از دو سال و نیم است که در فیلم و سریالی بازی نکرده‌ام. نقش‌های پیشنهادی جذاب نیستند و ترجیح می‌دهم کار نکنم.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link