چرا جهش تولید؟| پورحاجت: اجماع نخبگان بر این است که «رونق تولید حلال مشکلات است»- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم  رهبر معظم انقلاب امسال را به نام سال “جهش تولید” نامگذاری کرده‌اند. ایشان در پیام نوروزی امسال تاکید کردند« … سال گذشته گفتیم «رونق تولید»، امسال بنده عرض میکنم «جهش تولید»؛ امسال سالِ جهشِ تولید است. این شد شعار امسال؛ کسانی که دست‌اندرکار هستند جوری عمل کنند که تولید ان‌شاء‌الله جهش پیدا کند و یک تغییر محسوسی در زندگی مردم ان‌شاء‌الله به وجود بیاورد. البتّه این احتیاج به برنامه‌ریزی دارد؛ سازمان برنامه به نحوی، مجلس شورا و مرکز تحقیقاتش به نحوی، قوه‌ قضائیّه به نحوی -قوه‌ قضائیّه هم نقش دارد- مجموعه‌های دانش‌بنیان به نحوی. مجموعه‌های جوان و مبتکر بحمدالله در کشور زیادند و بنده در طول امسال -سال 98- و سال قبل، با تعدادی از اینها نشست‌های بسیار خوب و مفیدی داشتم، آنها را از نزدیک دیدم، حرفهایشان را از نزدیک شنفتم؛ جوانهای علاقه‌مند به کار و پای کار و پُر‌امید و پُر‌نیرو و پُر‌انگیزه و پُر استعداد و ابتکار. اینها بحمدالله هستند؛ اینها باید همه در برنامه‌ریزی‌ها شرکت کنند و این کار با برنامه‌ریزی ان‌شاء‌الله پیش برود.»

کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی تاکید می‌کنند مبنای نامگذاری‌های هر سال رهبر معظم انقلاب بر اساس زیرساخت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور است. آنها در عین حال به این نکته نیز اشاره دارند باید تمام مولفه‌های موردنیاز برای تحقق شعار سال از سوی ارگان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط فراهم باشد تا بتوان با تکیه بر توان داخلی، دانش ایرانی و سرمایه‌های بخش خصوصی آنرا عملیاتی کرد.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور بر این باور است با استفاده از نسل جوان به راحتی ایران اسلامی می‌تواند یک اقتصاد پویا و توانمند داشته باشد.  مشروح گفت‌وگو با فرشید پورحاجت در ادامه می‌آید؛

تسنیم: به‌نظر شما مبنای انتخاب شعار “جهش تولید” چیست؟

پورحاجت: جامعه ایران بنا بر پیشینه و گذشته درخشان خود همواره در مسیر رشد و بالندگی طی مسیر کرده است. برپایه این داوری و قضاوت منصفانه جامعه ایرانی و به ویژه نسل جوان و نیروی انسانی از چنان توانایی و پتانسیل برخوردار است که می تواند متکی بر عرق ملی و خود آگاهی تاریخی در مسیر یک اقتصاد پویا و توانمند حرکت کند، هر چند در این راه با دشواری و چالش های فراوان مواجه است. در صورت توجه به این پتانسیل خدادادی و منابع و زیرساخت‌هایی که طی چند دهه اخیر در ایران پایه گذاری شده است، می توان شاهد شکوفایی و پیشرفت جامعه ایرانی بود. ایرانی متکی بر استعداد و توانایی های فردی و داشته های تاریخی می تواند شاهد جهش تولید در اقتصاد خرد و کلان دریک فرآیند ده ساله باشد.

تسنیم: چه ضرورتی داشت که رهبری مانند سال گذشته تولید را مسئله اول و اصلی کشور معرفی کنند؟

پورحاجت: مسئله تولید و کارآفرینی همواره یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان نظام،‌ مردم و کارشناسان دلسوز بوده است. ایران به عنوان یک کشور تاریخی و ملت بزرگ در صورت تحقق شعار رونق اقتصادی و تولید ملی می تواند شرایط سخت کنونی را طی طریق کند.

 این مهم تحقق نمی یابد مگر با ایجاد ساختارهای بروکراتیک مدرن و تعدیل سیاست هایی که تاکنون دولت مجری آن بود است. در مسیر تحقق شعار جهش تولید ضروری است ضمن حمایت از تشکل ها و نهادهای صنفی وحرفه ای و بخش خصوصی واستفاده از تجارب گرانبهای آنها شرایط فضای کسب کار بهینه و مناسب را ایجاد کرد. در صورت تداوم وضع موجود نه تنها رونقی در اقتصاد صورت نخواهد پذیرفت بلکه داشته ها و سرمایه های بخش خصوصی چونان گذشته دچار خسران های جبران ناپذیر خواهد شد.

تسنیم: پرداختن به مسئله تولید چقدر می تواند در حل مشکلات دیگر اقتصادی و معیشتی مردم و کشور مشکل گشا باشد؟

پورحاجت: اهمیت به تولید و کارآفرینی می تواند نقش مهمی در سازندگی و آبادانی کشور ایفا کند. در صورتی که هم اکنون ابزارها و مواد و منابع لازم جهت تحقق شعار اقتصادی جهش تولید توسط کارگزاران و سیاست گزاری های کلان دیده نشده است. اینکه تولید و رونق اقتصادی چاره سازبرون رفت از وضعیت کنونی است سخنی است که همه نخبه گان و کارشناسان به آن معتقدند، ولی ساز و کار این روند همچنان از سوی نهادهای حاکمیتی تدوین و محقق نشده است.

تسنیم: چه فرقی بین رونق تولید که شعار سال گذشته بود، و جهش تولید وجود دارد؟

رونق تولید مقدمه جهش اقتصادی است. اولویت جامعه ایران و اقتصاد آن رویکرد راهبردی سیاست های تشویقی تولید محور است، در صورتی که رونق اقتصادی تحقق نیابد نمی توان شاهد جهش اقتصادی بود. رسیدن به جهش اقتصادی مستلزم یک جراحی اساسی در اقتصاد و سیاست ایران است که تاکنون نقش راه آن طراحی و مدون نشده است.

تسنیم: آیا به لحاظ زیرساختی و ظرفیت ها، امکان جهش تولید در کشور مهیا است؟

پورحاجت: ایران به لحاظ داشته‌های فرهنگی و منابع سرشار خدادادی می تواند سرآمد و پیشران اقتصاد تولید محور در منطقه باشد به شرطی که با اصلاح قوانین دست و پا گیر شرایط جهش و تولید اقتصادی را فراهم نمود.

تسنیم: آیا تا وقتی که تحریم هستیم، تولید در کشور رونق می گیرد یا اینکه تحریم خودش انگیزه برای رونق تولید است؟

پورحاجت: تحریم ها هم می تواند فرصت باشند و هم تهدید. در صورتی که با اهمیت دادن به بخش پیشران و تولید محور مسکن می توان با ایجاد اشتغال و کارافرینی بر غول تحریم ها غلبه نمود توجه به سیاست گذاری ها و ریل گذاری در بخش مسکن مهمترین شاخصه جهش تولید و رونق اقتصادی را فراهم نمود.ولی متاسفانه بخاطر عدم مدیریت صحیح و کارآمد سیاست گذاران و قانون گذران نتوانسته شرایط مناسب در جهت تسهیل و ترغیب بخش خصوصی و کارافرینی و تولید راایجاد نمایند. در نتیجه این سو مدیریت بخش مسکن که می توانست موتور محرکه اقتصاد در شرایط پسا تحریم به خاطر خودکفایی و بومی بودن باشد. در  زمان حاضر با چالش ها و مشکلات ساختاری کلان مواجه شده که فرصت تحریم را در بخش تولید مسکن با تهدیدجدی و رکود فراگیرمواجه ساخته است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link