چرا به 15 میلیون روستا نشین سهام عدالت با تخفیف تخصیص داده نشد؟- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد خزائی کوهپر رئیس هیأت مدیره و عضو کمیته آزادسازی سهام عدالت گفت: سهام عدالت با فرمان مقام معظم رهبری که به فرمان هشت ماده‌ای معروف شد از سال 85 آغاز و در اردیهبشت‌ماه امسال نیز ابلاغیه سه بندی مقام معظم رهبری برای آزادسازی سهام عدالت صادر شد.

وی افزود: در حال حاضر 49 میلیون نفر سهامدار عدالت هستند که در سامانه سهام عدالت حضور دارند اما سؤال این است که قرار بود طی 10 سال سهامداران عدالت به حق‌شان برسند آیا این محقق شد. به نظر ما به طور کامل محقق نشد به گونه‌ای که سهام عدالت یک میلیونی بعد از 10 سال فقط 532 هزار تومان آزاد شد.

مهدی بائی نیز در این نشست گفت: طبق ابلاغیه تیرماه 85 مقام معظم رهبری قرار بود واگذاری سهام شرکت‌های دولتی از طریق سهام عدالت به مردم باشد که بعد از ابلاغ این سیاست‌ها ابلاغ آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت‌ماه امسال انجام شد.

به گفته وی در ابلاغیه اخیر مقام معظم رهبری بر ماندگاری مردم در سهام عدالت و ماندگاری سرمایه‌های آنها در بورس تأکید شده اما در عین حال روش مدیریت مالکیت سهام در اختیار مشمولان خواهد بود.

محمدرضا جودکی عضو کمیته آزادسازی سهام عدالت کانون‌های سهام عدالت استانی گفت:‌ در مجوز هشت بندی مقام معظم رهبری برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت آمده است؛ شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به تناسب شرکت‌های تعاونی سهام عدالت شهرستانی تشکیل می‌شود و این به معنای این است که هر شرکت تعاونی شهرستانی به مثابه یک پایگاه بسیج عمل می‌کند.

عضو کمیته آزادسازی سهام عدالت گفت: در سامانه‌ سهام عدالت که سازمان خصوصی‌سازی طراحی کرده در واقع به صورت غیر مستقیم ترویج روش مدیریت مستقیم سهام عدالت انجام می‌شود اما سؤال این است که حقوق مردم چقدر در این روش محقق می‌شود.

به گفته جودکی؛سهام عدالت برای 2 دهک پایین درآمدی جامعه با 50درصد تخفیف باشد که با تأکید بر جمعیت روستایی و عشایری این 2 دهک انتخاب شود اما دولت اولاً دهک جمعیتی را به جای دهک درآمدی انتخاب کرد ثانیاً 2 دهک پایین را فقط مشمول کمیته امداد و بهزیستی انتخاب کرد و بسیاری از روستاییان و عشایر از تخفیف سهام عدالت برخوردار نشدند.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری عدالت استان تهران گفت: طبق ماده 34 تا 38 قانون اجرایی سیاسیت‌های اصل 44 و همچنین در بند هفت ابلاغ رهبری تأکید بر این است که شناسایی دهک‌های پایین درآمدی انجام شود و با اولویت روستاییان و عشایر سهام عدالت این 2 دهک کاملاً رایگان باشد.

جودکی در مورد اینکه مشکل دولت از اول این بود که دهک‌های کم‌درآمد نتوانست شناسایی کند بنابراین دهک درآمدی در نظر گرفت،گفت: روستانشینیان تحت نظر بخشداری، دهیاری، شورای روستا، فرمانداری، استانداری و وزارت کشور است و در حال حاضر 20 میلیون روستا نشین در کشور داریم که اگر قانون اجرا می‌شد باید حداقل به 15 میلیون روستایی سهام عدالت با تخفیف داده می‌شود.

وی افزود: قانون به صراحت می‌گوید سهام عدالت برای 2 دهک کم درآمد رایگان باشد  اما در مورد روستاییان و عشایر اجرا نشد.

جودی گفت: طبق قانون سیاست اصل 44 قرار بود شرکت‌های سهامی عدالت استانی با کمک دولت در بورس پذیرش شوند و افزایش سرمایه بدهند اما این کار انجام نشده و در حال حاضر شرکت‌های استانی سهام عدالت در بورس حضور ندارند.

وی افزود: طبق قانون باید شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به نسبت به تعداد افراد هر شهرستان و میزان سهامی که در اختیار دارد بتواند در بورس حضور پیدا کند و سهام این شرکت‌‌ها خرید و فروش شود اما تاکنون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی گرچه در بورس پذیرش شدند اما روی تابلوی معاملات درج نشده‌اند.

به گفته جودکی‌، در روش مدیریت مستقیم سهام عدالت ارزش افزوده‌ای برای سهام خرد وجود ندارد اما اگر روش غیر مستقیم یا مدیریت از طریق سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت انجام شود ارزش افزوده بر روی سهام انجام می‌گیرد و در هر دو حالت نیز دارنده سهام عدالت مالک سهام خود بوده و هر وقت خواست می‌تواند بخشی از این سهام را بفروشد.

فرمان هشت بندی مقام معظم رهبری به صورت کامل اجرا نشد چون گفته شده بود انتظار این است که مسئولاندر دولت های مختلف در ارای مواد هشت‌گانه سیاست‌های اصل 44 کمک کنند. 

وی افزود: در روش غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت باید مدیریت در اختیار یک فرد متخصص باشد همچنین مدیریت واحد سرمایه‌گذاری در شرکت‌های استان انتخاب شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

Leave a Reply