پیگیری تسنیم نتیجه داد: لغو انحلال پژوهشکده آبخیزداری در دستورکار مجلس/ساداتی‌نژاد: معجزه آبخیزداری را دیدیم- اخبار کشاورزی – اخبار اقتصادی تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی به همراه اعضای کمیسیون کشاورزی ضمن بازدید از پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گفت: عملکرد و دستاوردهای پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری تحسین برانگیز است و این پژوهشکده طی این سالها اقدامات بسیار خوبی برای حفاظت آب و خاک کشور و کنترل سیل انجام داده است.

رئیس کمیسیون آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه در سال جاری شورای عالی اداری کشور با تصویب مصوبه‌ای پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری را با موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور ادغام کرد، گفت: حذف پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری خلاف منویات مقام معظم رهبری و منافع ملی است و از نگاه علمی و کارشناسی این اقدام مورد تایید نیست و این مصوبه باید لغو شود.

وی خاطر نشان کرد: پروژه های آبخوانداری که توسط پژوهشکده آبخیزداری در کشور انجام شده است در دنیا بی‌نظیر بوده و واقعا آن را باید معجزه آبخیزداری دانست.

از همین پرونده بیشتر بخوانید

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه بزرگترین مدافع آبخیزداری در کشور مقام معظم رهبری است افزود: با توجه به مشکلات عدیده محیط زیست و منابع طبیعی کشور و مشکلاتی مثل سیل و کمبود آب در کشور، باید پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری ارتقا یافته و به پژوهشگاه حفاظت خاک و آبخیزداری تبدیل شود.

ساداتی نژاد خاطر نشان کرد: بزودی قانون آبخیزداری در دستور کار کمیسیون آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست خواهد گرفت و باید این قانون را ساماندهی کنیم تا پروژه‌های آبخیزداری به صورت قانونمند پیگیری شوند و بودجه مشخص سالیانه بدان اختصاص یابد.

گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ذیل پروندۀ تخصصی «معجزۀ آبخیزداری»، طی پنج ماه گذشته با تکیه بر آراء کارشناسان و خبرگان این حوزه، دلایل فنی و اجتماعی متعددی در مورد اشتباه بودن مصوبۀ دولت در موضوع انحلال این پژوهشکده، و لزوم ارتقاء پژوهشکدۀ حفاظت خاک و آبخیزداری به «پژوهشگاه» را منعکس کرده است.

کل مطالب پروندۀ «معجزۀ آبخیزداری» اینجا در دسترس شماست

 

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link