پیشنهاد قرارگاه خاتم برای ساخت بیمارستان‌های سریع‌النصب/ جزئیات ساخت پالایشگاه ایرانی آناهیتا- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در نشستی خبری اظهار داشت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در حوزه ساخت بیمارستان توافق‌نامه‌ای با وزارت بهداشت به امضا رسانده است.

محمد با بیان اینکه “از نظر ما وضعیت تعداد تخت بیمارستانی در کشور بحرانی است”، گفت: متوسط جهانی به ازای هزار نفر 3.1 تخت بیمارستانی است، اما در کشور ما به ازای هر هزار نفر 1.6 تخت بیمارستانی وجود دارد در حالی که در کشوری مثل ژاپن به ازای هر هزار نفر 13 تخت بیمارستانی وجود دارد.

وی افزود: با این حال در کشور ما توزیع تخت بیمارستانی هم متوازن نیست و به لحاظ درمانی نوعی بی‌عدالتی وجود دارد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) تصریح کرد: در این راستا وزارت بهداشت قراردادی با قرارگاه خاتم برای ساخت 19 هزار تخت بیمارستانی منعقد کرد که تا به امروز 7 هزار و 200 تخت منجر به قرارداد و اجرا شده است و از این رقم هزار و 50 تخت تکمیل و تحویل شده است.

وی ادامه داد: 6200 تخت بیمارستانی در حال احداث و اجرا داریم و قرارداد خاتم در 11 استان بابت این پروژه‌ها فعال است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با بیان اینکه “از آنجا که دانشگاه علوم پزشکی مشکلات مالی دارد، برای تامین مالی این پروژه‌ها تفاهم کردیم بخشی به صورت نقد و بخشی در قالب تهاتر با ملک تامین مالی شوند”، گفت: قیمت ساخت و تجهیزات دائما رو به افزایش است اما قرارگاه در شهرهای مختلف بابت این پروژه‌ها فعال است وکار را ادامه داده است.

وی افزود: بیمارستان پوست رازی در ضلع شرقی بیمارستانی رازی تهران در خیابان وحدت اسلامی در قالب 8 طبقه با 160 تختخواب توسط قرارگاه تکمیل شد که در حال حاضر در حال بهره‌برداری است اما به زودی با حضور مقامات افتتاح رسمی می‌شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با بیان اینکه “همچنین بیمارستان شهدای تجریش در فاز دوم با 750 تخت خواب توسط قرارگاه اجرا می‌شود و 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال تحویل خواهد شد”، گفت: جمع کل 7200 تختخواب بیمارستانی جمعا 19 هزار متر مربع بنا است.

وی ادامه داد: اخیرا با توجه به شیوع بیماری کرونا سعی کرده‌ایم در احداث بیمارستان‌ها تسریع شود وزیر بهداشت هم برای تسریع دستورات لازم را داده‌اند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) تصریح کرد: اعلام آمادگی کرده‌ایم بیمارستان‌های سریع‌النصب و دائم به صورت فلت در کوتاه مدت با هزینه پایین احداث کنیم که همه مشخصات بیمارستان دائمی را دارد و به صورت پیش ساخته بتنی است.

وی افزود: پیشنهاد داده‌ایم بیمارستان 400 تختخوابی سریع‌النصب را می‌توانیم 20 روزه تحویل دهیم که هنوز در کشور نیاز نیست، اما در صورت ضرورت آماده هستیم.

وی اظهار داشت:‌ از روزی که کرونا شیوع پیدا کرد قرارگاه با توجه به اینکه در بسیاری از استان‌ها کارگاه چرخ خیاطی برای اشتغال پایدار محرومان در روستاها ایجاد کرده بود همه این کارگاه‌ها را در اختیار تولید ماسک و کاور محافظتی قرار داد و روزانه 53 هزار ماسک و 2 هزار کاور محافظتی تولید می‌کند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا تصریح کرد: در حوزه احداث مسکن در طرح اقدام ملی اخیرا ارتباطی از سوی وزارت راه و شهرسازی با قرارگاه خاتم برقرار شد و درخواست همکاری دادند. در حال صحبت هستیم و هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم.

محمد ادامه داد: احتمالا در استان‌های مختلف مجموعه‌هایی به قرارگاه خاتم واگذار خواهد شد ولی قطعی نیست اما قطعا قرارگاه به عنوان پیمانکار صرف خواهد شد و ما احتیاط داشته‌ایم در حوزه کاری مستقیما با مردم وارد ارتباط نشویم.

محمد با بیان اینکه “تونل انتقال آب لار برای تامین آب شرب شرق تهران برنامه‌ریزی شده است”، گفت: دو دستگاه حفر تونل TBM زیرزمینی داریم که 25 میلیون دلار ارزش آن است، اما به دلیل عدم تامین مالی از سوی کارفرما این دستگاه‌ها متوقف است.

محمد در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت تکمیل پروژه کنار گذر جنوبی تهران گفت: این پروژه به طول 160 کیلومتر از آبیک و ضلع جنوبی استان‌های البرز و تهران می‌گذرد و به سه راه چرم‌شهر درآزادراه  قم-گرمسار متصل می‌شود.

وی افزود: زمان سفر با تکمیل این آزادراه برای سواری‌ها دو ساعت و برای ناوگان سنگین یک و نیم ساعت کاهش می‌یابد. ضمن آنکه صرفه‌جویی در مصرف سوخت ایجاد می‌کند و برای استان‌های تهران و البرز در شرایط بحران نقش پدافند غیرعامل را دارد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اظهار داشت: با هماهنگی وزارت راه نام کنارگذر جنوبی تهران به آزاد راه غدیر تغییر یافت. این پروژه تا پایان آبان امسال تکمیل می‌شود.

وی ادامه داد:‌ تامین مالی این پروژه 70 درصد بر عهده قرارگاه خاتم و 30 درصد بر عهده وزارت راه است. ارزش فعلی پروژه 3600 میلیارد تومان برآورد می‌شود و تکمیل آن در 5 سال نشان از فعال بودن کارگاه‌های پروژه دارد.

وی در باره میزان آورده دولت در این پروژه گفت: 380 میلیارد تومان آورده دولت به صورت اوراق مشارکت توسط سازمان برنامه و بودجه تامین می‌شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در خصوص آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری قرارگاه در ساخت پالایشگاه آناهیتا گفت: پالایشگاه آناهیتا توسط قرارگاه خاتم طراحی و ساخته می‌شود که در حال طراحی هستیم. تخصیص از وزارت نفت گرفته شده است. زمین تامین شده است و با اتمام طراحی عملیات پروژه آغاز می‌شود و در 4 سال ساخته خواهد شد. 

محمد با بیان اینکه پروژه پالایشگاه آناهیتا را به صورت فاز به فاز تکمیل می‌کنیم، گفت: با احداث هر فاز درآمدی ایجاد می‌شود که در تکمیل فاز بعدی به ما کمک می‌کند.

وی گفت: در ساخت پالایشگاه آناهیتا از تجهیزات و نیروی ایرانی حداکثر استفاده را داریم. ساخت تجهیزات کاملا ایرانی است و در ستاره خلیج فارس هم این تجربه را داشتیم و آناهیتا هم به صورت پالایشگاهی ایرانی احداث می‌شود. 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اظهار داشت:‌ پالایشگاه آناهیتا نقش عمده‌ای در صادرات کشورمان به همسایه‌های غربی خواهد داشت و محصولات آن به هیچ وجه تحریم پذیر نیست. نفت خام به فرآورده در سطح پایین دستی تبدیل می‌کنیم که این قابل تحریم نیست و در دنیا خواهان زیادی دارد وکشور ما هم بخش عمده‌ای از این را وارد می‌کند. 

محمد افزود:‌ ظرفیت پالایشگاه آناهیتا 150 هزار بشکه نفت خوراک پالایشگاه در روز است که از محل مخزن نفتی شمال دزفول توسط خط لوله تامین می‌شود.

وی ادامه داد: آبرسانی بین استان‌ها مباحث پیچیده‌ای است؛ در کشور ما 80 درصد بارش‌ها در 20 درصد سطح کشور انجام می‌شود و ضرورت دارد طرح‌های انتقال آب حوزه به حوزه انجام شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با بیان اینکه “قبل از اجرای این طرح‌ها باید اقناع فکری و ذهنی انجام شود”، گفت:‌ انتقال آب حوزه به حوزه از سوی وزارت نیرو انجام شده است اما عدم تفاهمی بین استان‌هایی نظیر خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد، کرمان و کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link