پوکی استخوان چيست و چگوه درمان می شود

برای سنجش تراکم استخوان راه های متفاوتی وجود دارد، ولی رایج ترین روش آن، استفاده از روش DEXA است.در این روش پرتوهای ایکس با انرژی متفاوت برای تشخیص جداگانه تراکم استخوان و بافت نرم استفاده میشوند . سنجش تراکم استخوان ممکن است با استفاده از اشعه ایکس ، جذب انرژی با اشعه ایکس دوگانه (DEXA یا DXA) یا سی تی اسکن مخصوص انجام شود که از نرمافزارهای رایانهای برای تعیین تراکم استخوان لگن یا ستون فقرات استفاده می کند . در این تست به طور معمول چگالی استخوان های ستون فقرات ، ساعد دست و لگن اندازه گیری می شود . افرادی که حداقل 1.6 اینچ (4 سانتی متر) از قد خود را دست داده اند ، ممکن است دچار شکستگی فشاری در ستون فقرات خود شوند که پوکی استخوان یکی از دلایل اصلی آن می باشد.

تعرفه سنجش تراکم استخوان 1400
رادیوگرافیها میتوانند شکستگی فشاری مهرهها را نشان دهند، ولی عکسهای پرتونگاری شاخص خوبی برای تشخیص استئوپروز نیستند زیرا نفوذ کم یا بیش از حد اشعه در فیلم عکاسی روی کیفیت آن تاثیر میگذارد، از اینرو رادیوگرافیها راهنماهای خوبی برای پی بردن به استئوپروز نیستند و غالباً تشخیص براساس سنجش تراکم مواد معدنی استخوان مسجل میگردد. در این مقاله به معرفی و بررسی سنجش تراکم استخوان پرداخته ایم تا شما را با این روش تشخیصی بیشتر آشنا کنیم. چندین روش وجود دارد که میتواند برای انجام این اسکن مورد استفاده قرار گیرند . بنابراین سنجش تراکم استخوان برای تشخیص پوکی استخوان و همچنین تعیین خطر شکستگی در آینده مورد استفاده قرار می گیرد .

علائم مرتبط با شکستگیهای پوکی استخوان در مردان و زنان یکسان هستند و معمولا دردناک میباشند، محل درد بستگی به محل شکستگی دارد. تشخیص پوکی استخوان به این صورت است که شکستگیهای ناشی از بیماری پوکی استخوان میتوانند شدید باشند، باعث درد شوند و بر کیفیت زندگی فرد اثر گذار باشند. بعد از۳۰ سالگی که استخوانها به حداکثر تراکم خود میرسند، شروع به تحلیل رفتن میکنند و اگر تا قبل از این سن افراد فعالیت ورزشی مناسب و جذب کلسیم کافی داشته باشند، کلسیم جذب شده قابل جبران خواهد بود و خطری برای فرد ندارد، در غیر این صورت به تدریج استخوانها شکننده و آسیبپذیر میشوند.

Z Score در تراکم استخوان به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، در این بیماری استحکام استخوانها کاهش مییابد، در نتیجه آنها بسیار نازک شده و به راحتی میشکنند. امروزه روشهای درمانی خوبی در دسترس مردم است و با این روشهای درمانی، میتوان از شکستگی دوباره استخوانها براثر این بیماری جلوگیری کرد. طباطبایی، رییس انجمن استئوپروز ایران نیز در این جلسه بر اهمیت توجه به آموزش عمومی و بهره گیری از ظرفیت های رسانه ای و صدا و سیما در انتقال پیام های بهداشت تاکید کرد. اگر این بیماری خاموش، بموقع تشخیص داده شود حتی بعد از شکستگی هم میتوان این بیماری را درمان کرد. تراکم سنجی استخوان جهت اندازهگیری محتویات معدنی استخوان استفاده میشود و این اندازهگیری کاهش توده استخوانی را بخوبی نشان میدهد. نوعی آزمایش پزشکی برای اندازه گیری میزان مواد معدنی و تراکم استخوان ها می باشد . دانشمندان طیف گسترده ای از روش های سنجش تراکم استخوان را ارائه داده اند.تفسیر نتایج بدست آمده از آزمایش های سنجش تراکم استخوان به تشخیص پوکی استخوان کمک کرده و موجب تسریع روند درمان خواهد شد.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد z score چیست در تراکم استخوان لطفا از سایت ما دیدن کنید.