پوتین: روسیه با کمترین آسیب، کرونا را پشت سر می‌گذارد- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه معتقد است که روسیه قادر بود حتی در شرایطی که 20 سال پیش داشت هم بحران بوجود آمده به دلیل شیوع عفونت ویروس کرونا را پشت سر بگذارد، ولی اکنون بهایی که در این رابطه می پردازد، به طور غیرقابل مقایسه‌ای کمتر است. به گفته وی، پیشرفت روسیه در عرصه اقتصادی طی 20 سال گذشته، به خارج شدن از وضعیت فعلی با کمترین ضرر، کمک خواهد کرد.

پوتین شب گذشته در مصاحبه با برنامه مستند «مسکو.کرملین.پوتین» از شبکه اول تلویزیون روسیه، در پاسخ به این سئوال که اگر 20 سال پیش چنین بحران مشابهی رخ داده بود، روسیه از آن جان سالم بدر می‌برد، گفت: «من فکر می کنم که روسیه در هر صورت این بحران را پشت سر گذاشته و نجات می یافت. تنها سؤال این است که به چه قیمتی؟»

وی افزود: «اگر دهه 1990 را به یاد داشته باشید، مسلماً شرایط بسیار دشوار بود، کمک‌های بشردوستانه در دهه 90 به ما در رابطه با بلایای تکنولوژیکی یا برخی پدیده‌های طبیعی ارسال نمی‌شد، بلکه به عنوان فقیرترین کشور جهان بود تا ما از گرسنگی نمیریم. وضعیت ما اینقدر بد بود. ولی ما توانستیم آن شرایط سخت را پشت سربگذاریم.»

پوتین با یادآوری اینکه در آن زمان روسیه “بدون وام‌های خارجی نمی توانست حقوق پرداخت کند”، گفت: «و آنها ماه‌ها وامی پرداخت نکرده بودند و ما حتی برای شش ماه نتوانستیم حقوق نظامیان ارتش را هم بپردازیم.»

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: «از سال 1999 تا 2019، تولید ناخالص ملی کشور دو برابر شده، یعنی اقتصاد دو برابر رشد کرده ، تورم 2600 درصدبود. حتی در سال 1997 ، هنگامی که اولین علائم رشد تولید ناخالص داخلی ظاهر شد، تورم هنوز 11 درصد بود، و اکنون ما هر سال تورمی حدود 3 درصد داریم.»  

وی تاکید کرد: «حتی در شرایط کنونی تورم 4 درصد تعیین شده و به احتمال زیاد در حدود چهار درصد باقی خواهد بود. البته این مسئله کاملاً متفاوت است.»

مخالفت با تلاش برای مقصر جلوه دادن چین درباره شیوه ویروس کرونا

ولادیمیر پوتین همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که هیچ پایه و اساسی برای ساختن تئوری‌های توطئه آمیزی درباره منشأ نوع جدید ویروس کرونا وجود ندارد.

وی توضیح داد: «هیچ پایه و اساس و دلیلی برای چنین ادعایی وجود ندارد که کسی به طور عمد این ویروس را منتشر کرده و کسی مخصوصاً چنین کاری انجام داده، وجود ندارد. من فکر می کنم اگر کسی به این فرضیه‌ای معتقد باشد، نتیجه خوبی از آن حاصل نخواهد شد.»

رئیس جمهوری تأکید کرد که لازم است تا تلاشها برای مقابله با بیماری همه گیر کرونا متمرکز شود، نه برای یافتن منابع آن. متخصصان می توانند در این باره فکر کرده و تحقیق کنند، ولی وظیفه ما ایجاد یک سیستم محافظتی برای تامین سلامت مردم است و این مسئله اهمیت دارد.

اخیراً مقامات ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی مسئولیت ظهور بیماری همه گیر ویروس کرونا را به گردن کشور چین انداخته‌اند.

هیچ کشوری نمی‌تواند ادعای حاکمیت بر جهان را داشته باشد

پوتین همچنین شیوع ویروس کرونا را آزمایشی برای کسانی دانست که اطمینان داشتند بر جهان حاکم هستند. وی این واقعیت را مورد توجه قرار داد که بشریت پیش از این هم باید با بیماری‌ها همه گیر مقابله کرده است، ولی هیچیک از آنها به چنین گستردگی در جهان شیوع نداشت.

وی گفت: «برخی به این مسئله عادت کرده بودند که همه چیز بسیار پایدار و خوب است. ولی شیوع کرونا در جهان اتفاق افتاده تا کسانی که فکر می کردند همه چیز را تحت کنترل خود داشته و بر تمامی جهان حاکمیت دارند، بفهمد که این طور نیست.»

پوتین تأکید کرد که آگاهی از این واقعیت “بسیار مهم است”.

وی در این مصاحبه همچنین یادآور شد که برای رئیس جمهور و سایر مقامات دولتی حتی فکر کردن به “تسلیم شدن در شرایط بحرانی” قابل قبول است. پوتین ابراز امیدواری کرد که روسیه “با عزت و با کمترین ضرر” از شر بیماری همه گیر کرونا جان سالم بدرد ببرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link