پامپئو دست خالی به واشنگتن بازگشت- اخبار آسیای غربی – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نتوانست در سفر دوره ای خود به دستاوردی در خصوص عادی سازی روابط با اسرائیل دست بیابد چرا که سودان جواب “نَه” داد و اعلام کرد که دولت سودان دولتی موقت است و صلاحیت تصمیم گیری درباره عادی سازی روابط با اسرائیل را ندارد.

بحرین هم کار را به آینده موکول کرد و تصمیم گیری خود را در این زمینه منوط به عربستان کرد به این نحو که حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین گفت که پایبند به “طرح صلح عربی 2002” (پیشنهادی عربستان) است.

عربستان هم چند روز پیش همین جواب را داد. عمان هم تاکنون سکوت اختیار کرده است و تا حالا تصمیمی فوری درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نگرفته است.

پامپئو در پایان سفر خود اعلام کرد که آمریکا روز 20 سپتامبر همه تحریم ها را علیه ایران مجدداً اعمال خواهد کرد. این حرف نشان می دهد که پامپئو به دنبال به دست آوردن دستاوردهایی از سفر منطقه ای خود بود خصوصاً اینکه مساله عادی سازی امارات با اسرائیل تلاشی برای کمک به ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی و نجات نتانیاهو از مشکلات داخلی رژیم صهیونیستی بود.

اعلام زمان ازسرگیری تحریم ها علیه ایران 2 معنی دارد اول اینکه آمریکا می خواهد کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خصوصاً عربستان را ترغیب به اعلام عادی سازی روابط با اسرائیل کند. هر چند این روابط در نهان ادامه دارد. و ناگفته نماند که پامپئو در هر یک از سفرهایش بر لزوم اتحاد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران تاکید می کرد. دوم اینکه واشنگتن می خواهد به این کشورها هشدار بدهد که فقط تا روز 20 سپتامبر و در اوج رقابت های انتخاباتی آمریکا برای اعلام عادی سازی روابط خود با اسرائیل فرصت دارید.

بی شک سران بسیاری از کشورهای عربی خصوصاً کشورهای حاشیه خلیج فارس روابط پنهان با رژیم اسرائیل دارند و “یوسی کوهن” رئیس موساد هم این مساله را تأیید کرده است ولی این کشورها از ترس ملت های خود تاکنون به خود جرأت اعلام این خبر را نداده اند. به عنوان مثال “عماد حجاج” کاریکاتوریست اردنی و بسیاری از مردم اردن در اعتراض به عادی سازی روابط امارات و اسرائیل انتقادات و حتی ناسزاهایی را متوجه سران اماراتی کردند.

منبع: العالم

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link