وعده وزارت صنعت برای تأمین بالگرد اطفای حریق جنگل‌های ارسباران تحقق نیافت / بالگرد سپاه به داد جنگل رسید‌- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، محمدباقر هنربر در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به این‌که مسئولیت اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع بر اساس قانون جدید مدیریت بحران کشور، بر عهده سازمان جنگل‌هاست، اظهار داشت: با دستور استاندار، مناطق حفاظت شده و غیر حفاظتی منطقه‌ی ارسباران به دو دسته تقسیم شد و قرار شد تا مسئول میدان اطفای حریق در کلیبر، خداآفرین و هوراند با اداره‌کل منابع طبیعی و در اهر، ورزقان و جلفا فرماندهی میدان با اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی ادامه داد: با توجه به تجارب تلخ آتش‌سوزی دو سال گذشته در جنگل‌های ارسباران، ما از اسفندماه سال قبل برای حفظ آمادگی نیروها و دستگاه‌های امدادی و عضو مدیریت بحران استان را تشکل دادیم و این روند را در سطوح شهرستانی، استانی و ملی پیگیری کردیم.

وی افزود: خوشبختانه تعامل و همکاری صمیمانه‌ای بین اعضای ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی وجود دارد و بر اساس ماده 2 قانون مدیریت بحران کشور، تمامی دستگاه‌ها مؤظف‌اند بر اساس بند خ ماده 13 قانون مدیریت بحران کشور در موقع درخواست رئیس ستاد و در پاسخ به بحران‌ها در اختیار رئیس ستاد قرار گیرند.

هنربر با تأکید بر تشکیل کمیته صیانت از جنگل‌های ارسباران به دستور استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: بنابر حساسیت استاندار آذربایجان‌شرقی، کمیته صیانت از جنگل‌های ارسباران در استان به ریاست معاون عمرانی استاندار تشکیل یافت و از طریق این کمیته و همکاری اداره‌کل منابع طبیعی استان؛ آموزش‌های مختلفی به جوامع محلی ارائه شده است.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: خوشبختانه با مکاتبات استاندار آذربایجان‌شرقی، رئیس‌جمهور و معاون اول رئیس‌جمهور با درخواست‌های استان موافقت کردند، به طوری که تا سال گذشته در بهره‌گیری از بالگرد اطفای هوایی حریق مشکل اساسی داشتیم، ولی امسال با پیگیری‌هایی که انجام شد وزارت دفاع از طریق سپاه در اعزام بالگرد سریعاً اقدام کردند.

وی تصریح کرد: پیش از این که سازمان مدیریت بحران به وزارت دفاع از بابت خدمات هوایی بدهی داشت، در حدود 70 میلیارد تومان از اعتبارات مدیریت بحران را برای پرداخت بدهی به وزارت دفاع واریز کردند تا بتوانیم در صورت لزوم از بالگردهای نیروهای مسلح در اطفای هوایی حریق در جنگل‌های ارسباران از آن استفاده کنیم.

هنربر بیان داشت: خوشبختانه تاکنون توانسته‌ایم بحران‌های پیش آمده از قبیل آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران را مدیریت کنیم و از این به بعد هم مجدانه پیگیر امور خواهیم بود، هرچند به هیچ عنوان تحمل آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها را نداریم.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر این‌که قبلاً عوامل آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران آن‌طور که شنیده‌ایم دستگیر شده‌اند، آیا برخوردی با عوامل عمدی آتش‌سوزی انجام گرفته است؟ گفت: بیش از 90 درصد آتش‌سوزی در جنگل‌ها، عامل انسانی دخیل است که متأسفانه بخشی از خطای انسانی در آتش‌سوزی‌های ارسباران عمدی و بخشی هم غیرعمدی است.

وی با قدردانی از دادستان خداآفرین، رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز آذربایجان‌شرقی گفت: مسئولان عالی‌رتبه قضایی استان در هنگام اطفای حریق جنگل‌های ارسباران در محل حادثه حضور داشتند و حمایت کردند و حضورشان قوت قلبی برای ما بود، بر اساس آخرین اطلاعاتی که داریم، از آتش‌سوزی سال گذشته که 4 نفر دستگیر شده بودند 2 نفر از این‌ها در زندان هستند و تحمل کیفر می‌کنند.

هنربر با تأکید بر این‌که دستگاه قضایی آذربایجان‌شرقی شناسایی عوامل آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران را به جد از دادستان خداآفرین مطالبه می‌کنند، افزود: عزم جدی برای مقابله و مبارزه با عاملان آتش‌سوزی و در عین حال صیانت از جنگل‌های ارسباران را در رئیس‌کل دادگستری و دادستان مرکز استان به وضوح می‌بینیم.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با اشاره به جلسه مدیریت بحران استان که سال گذشته با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و استاندار برگزار شد گفت: شهردار تبریز در آن جلسه قول خریداری یک‌دستگاه بسکت جهت استفاده در آتش‌سوزی‌ها را دادند و طبق آخرین پیگیری‌ها، شورای شهر تبریز با خرید بسکت موافقت کرده و مصوبه را به سازمان آتش‌نشانی تبریز به منظور تأمین ارجاع داده‌اند و از طرفی ما به وزارت دفاع سفارش کردیم تا بسکت مطمئن جهت خرید به شهرداری تبریز معرفی کنند که احتمالاً در هفته‌های آینده یکدستگاه بسکت خریداری خواهد شد.

وی بابیان این‌که وزارت دفاع یکدستگاه بسکت برای آذربایجان‌شرقی تأمین می‌کند، گفت: دولت از طریق وزارت دفاع به استان‌های دارای جنگل و مرتع که مستعد آتش‌سوزی هستند یکدستگاه بسکت تأمین می‌کند که آذربایجان‌شرقی جزو آن‌ دسته از استان‌هاست که مشمول دریافت بسکت خواهد بود.

هنربر در پاسخ به سؤال دیگری مبنی‌‌بر این‌که آیا برای پوشش نقاط فاقد آنتن تلفن همراه ارسباران تا در صورت لزوم آتش‌سوزی یا بحران‌های احتمالی را مردم گزارش دهند، اقدامی صورت گرفته یا خیر؟ گفت: پیگیری تقویت پوشش آنتن تلفن همراه در مناطق کور ارسباران هستیم و به عبارتی دکل‌های نصب شده که پیگیر تأمین اعتبار هستیم.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی در ادامه‌ی سخنان خود گفت: استاندار و نمایندگان مجلس با وزیر سابق صمت صحبتی در رابطه با تامین بالگرد برای آذربایجان‌شرقی داشتند که وزیر صمت قول داده بود تا بالگردی از محل منابع وزارت متبوعه خریداری و در اختیار آذربایجان‌شرقی گذاشته شود تا این بالگرد در منطقه‌‌ی ارسباران مستقر شود و علی‌رغم پیگیری‌های چندباره باید عرض که متأسفانه تا این لحظه تحقق نیافته است.

وی اضافه کرد: رئیس امداد حریق هوایی کشور قول داده‌اند که در صورتی خدای‌ناکرده آتش‌سوزی در ارسباران رخ دهد حتماً در لحظات اولیه بالگرد اطفای هوایی حریق را به آذربایجان‌شرقی و منطقه‌ی ارسباران اعزام می‌کنند، در این میان جای دارد تا از نماینده کلیبر، خداآفرین و هوراند که حین آتش‌سوزی با لباس بسیجی در منطقه حضور داشت و ما را تنها نگذاشت قدردانی کنم.

هنربر یادآور شد: طی جلسه‌ای که با نماینده کلیبر در مجلس داشتیم، قرار شد تا با همکاری سایر نمایندگان منطقه‌‌ی ارسباران موضوع ایجاد «پایگاه دائمی اطفای هوایی حریق در ارسباران و تأمین بالگرد» را پیگیری کنند.

انتهای پیام/126/ش

[ad_2]

Source link