واکنش سخنگوی کمیسیون آموزش‌ مجلس به تعویق ‌کنکور سراسری / این موضوع به نفع دانش‌آموزان نیست‌- اخبار همدان – اخبار استانها تسنیم

[ad_1]

حجت‌الاسلام احمد حسین فلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان درباره صحبت‌های اخیر برخی مسئولان درباره عدم برگزاری کنکور سراسری اظهار داشت: مرجع تصمیم‌گیرنده در این بخش از همان ابتدا ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

وی بابیان اینکه امروز کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا در شرایط خوبی قرار ندارد، افزود: از نظر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز تصمیم نهایی درباره به تعویق افتادن یا عدم برگزاری کنکور سراسری بر عهده ستاد ملی مبارزه با کروناست.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد:  پیش از برگزاری کنکور دکتری، ارشد و سراسری با تشکیل جلسه‌ای مقرر شد برای برگزاری این سه آزمون، وزارت ورزش و جوانان سالن‌ها و ورزشگاه‌های خود را در اختیار وزارت علوم قرار دهد تا فضا برای برگزاری کنکور و رعایت پروتکل‌های بهداشتی فراهم شود.

وی عنوان کرد: متأسفانه هنگام برگزاری کنکور ارشد و دکتری وزارت علوم نتوانست به‌صورت کامل پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کند، موضوعی که به‌شخصه هنگام برگزاری این دو کنکور ضمن سرکشی به برخی مراکز دانشگاهی در استان همدان مشاهده کردم.

نماینده مردم همدان در مجلس تصریح کرد: امروز نیز اعلام می‌کنیم اگر وزارت علوم بتواند تمامی پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری را مطابق با نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا در زمان برگزاری کنکور سراسری رعایت کند این آزمون در زمان مقرر برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به سخنان مسئولان مربوطه درباره عدم برگزاری کنکور سراسری افزود: با توجه به شرایط پیش‌آمده امکان دارد  درصورت انجام اقدامات لازم آزمون کنکور سراسری، برگزاری آن باز هم به تعویق افتد.

فلاحی گفت: از نظر ما به تعویق افتادن کنکور سراسری به نفع دانش‌آموزان نیست چراکه باگذشت زمان و شروع فصل سرما مشخص نیست که وضع کشور بهبود یابد، بنابراین امیدواریم وزارت علوم شرایط لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری در زمان برگزاری کنکوررا فراهم کند.

 وی درباره طرح پذیرش دانشجو در مقاطع ارشد بدون آزمون نیز عنوان کرد: در حال حاضر این طرح در برخی مراکز مانند مراکز فراگیر پیام نور و غیره در حال انجام است هرچند جناب منادی قرار شد طرحی دوفوریتی دراین‌باره را به مجلس ارائه دهند که فعلاً این نیز بلاتکلیف مانده است.

 به گزارش تسنیم، دکتر سعید نمکی نیز در حاشیه نشست ستاد ملی پیگیری‌های ویژه محرم درباره برگزاری کنکور اعلام کرد: کنکور کارشناسی ارشد و دکترا با حداقل شکست پروتکل‌ها برگزار شد و ما از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد راضی بودیم گرچه مشکلات و نارسایی‌‌هایی هم داشتیم اما بسیار اندک بود؛ ما با همین الگو قرار بود که آزمون کنکور سراسری را نیز برگزار کنیم اما در آنجا گفته بودیم که ما شیوه‌‌نامه‌‌ها و استانداردها راکمی سخت‌‌تر خواهیم گرفت.

وی افزود: دلیل این‌‌که در کنکور کارشناسی ارشد فاصله بین دو نفر را یک متر و 60 سانتی‌‌متر در نظر می‌‌گیریم، آن‌‌ است که آن‌‌ها به آگاهی بیشتری از رعایت دستورالعمل‌‌ها رسیده‌‌اند اما وقتی یک فرد دبیرستانی بخواهد در چنین محیطی حضور یابد، رعایت پروتکل‌‌ها به‌خصوص در مناطق گرمسیر برای او سخت‌‌تر است؛ گفتیم باید فاصله‌‌ها را به‌‌گونه‌‌ای تعیین کنیم که هیچ‌کس در ورود به کنکور سراسری دچار بیماری نشوند.

نمکی بابیان این‌‌که برای اطمینان‌‌بخشی به خانواده‌‌ها، شیوه‌‌نامه‌‌های کنکور سراسری را سخت‌‌تر تعیین کردیم، عنوان کرد: دیروز در جلسه با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش مجلس و وزیر علوم و ریاست سازمان سنجش، پرسیدیم چه قدر بضاعت رعایت این پروتکل‌‌ها وجود دارد که آن‌‌ها اعلام کردند اگر فاصله‌‌ها را کمتر کنید، امکان اجرا برای ما وجود دارد که ما گفتیم از پروتکل‌‌های خود عقب‌‌نشینی نمی‌‌کنیم و بحثشان این بود که وقتی‌که تعیین‌شده برای رعایت پروتکل‌‌ها کافی نیست و باید یک ماه به تعویق بیفتد.

وزیر بهداشت تأکید کرد: وزارت بهداشت به‌عنوان متولی سلامت و دستگاهی که همواره سعی کرده با مردم باصداقت صحبت کند، هرگز اجازه شکست هیچ پروتکلی را نخواهد داد و به‌عنوان امین مردم این سرزمین حتی اگر شب آخر هم احساس کنیم قرار است پروتکلی رعایت نشود، اجازه برگزاری کنکور را نخواهیم داد.

انتهای پیام/ 742/ی

[ad_2]

Source link