نیویورک تایمز: معلوم نیست ترامپ توانایی فعال کردن مکانیزم ماشه را داشته باشد- اخبار دیپلماسی ایران – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی با اشاره به عزم دونالد ترامپ برای بازگرداندن تحریم های ایران با وجود شکست مفتضحانه هفته گذشته در رای گیری شورای امنیت نوشت: قصد آمریکا برای فعال کردن مکانیزم ماشه رویارویی تازه ای را در شورای امنیت به جود خواهد آورد.

نیویور تایمز در ادامه نوشته است: مشخص نیست آمریکا بدون حمایت اروپا چگونه به تنهایی تحریم‌های سازمان ملل را اعمال خواهد کرد. متحدان اروپایی واشنگتن در برابر این اقدام مقاومت می‌کنند تا بتوانند حیات برجام را حفظ کنند.

انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و اتحادیه اروپا اصرار دارند از آنجا که آمریکا دیگر برجام را به رسمیت نمی‌شناسد، نمی‌تواند تحریم‌های بین‌المللی را بازگرداند.

این رسانه آمریکایی همچنین نوشته است تحلیل‌گران می‌گویند قدرت‌های جهانی و ایران در تلاش هستند بازگشت تحریم‌ها را تا بعد از انتخابات آمریکا به تأخیر بیاندازند تا ببینند ترامپ بر سر کار خواهد ماند یا بایدن مسیر جدیدی را پیش خواهد گرفت.

«جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید یکشنبه در مقاله‌ای در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: دولت آمریکا تهدید کرده که اگر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شکست بخورد مکانیزم ماشه را فعال کرده و همه تحریم‌های تعلیق شده را باز می‌گرداند.

وی با اشاره به اینکه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با استناد به پاراگراف 11 قطعنامه 2231 شورای امنیت، تحریم‌ها را علیه ایران بازگرداند، افزود: حامیان توافق استدلال می‌کنند که از آنجایی که واشنگتن از این توافق خارج شده، در جایگاهی نیست که مفاد آن را فعال کند. آنان حق دارند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link