نعمت “حیات” را با ماندن در خانه در “روز طبیعت” به یکدیگر هدیه دهیم!- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ وقوع بحران‌ها در هر جامعه‌ایی امری تازه و جدید نیست، بررسی تاریخ تمامی جوامع در تمامی زمان‌ها نشان می‌دهد که بحران‌های طبیعی و غیر طبیعی بخش‌های اجتناب ناپذیر در زندگی انسان بوده، هستند و خواهند بود.

هر بحرانی حسب نوع، گستره پوشش، گروه‌های هدف، شرایط پیشگیری و کنترل و … می‌تواند روی بخش‌ها و حوزه‌های مختلف زندگی انسان‌ها تاثیر منفی بگذارد. از جمله این بحران‌ها که در حال حاضر تقریباً تمام کشور های جهان را ( با شدت و ضعف کمتر و بیشتر) درگیر کرده، شیوع کرونا(Covid-19) هست که با توجه به روش انتقال آن و الزام به رعایت نکات بهداشت فردی و محیطی در قطع زنجیره انتقال آن، ضروری است که کارها و برنامه‌های عادی و غیر ضرورری در این شرایط مدیریت و دربرخی موارد لغو شود.

از آنجایی که شیوع این ویروس در ایران مصادف با ایام نوروز شد که آیین‌ها و مراسم خاص خود را دارد لذا تلاش زیادی شد تا به مردم درباره اهمیت مشارکت‌شان در قطع زنجیره انتقال این ویروس اطلاع رسانی شود.

یکی از مناسبت‌های مرتبط با عید نوروز که از دیر باز مورد توجه مردم ایران زمین بوده روز سیزدهم فروردین که به عنوان روز« سیزده بدر» شناخته می‌شود و در تقویم رسمی ما هم به عنوان « روز طبیعت» نامگذاری شده و همگی خاطرات خوشی از این روز دارند.

ایرانیان از روزگاران قدیم پس از دوازده روز جشن و شادی آن هم به یاد دوازده ماه سال، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده‌ای می‌دانستند، به باغ و صحرا می‌‌رفتند و شادی می‌‌کردند و در حقیقت با این ترتیب رسمی بازی های گروهی انجام می دهیم، جمع های خانوادگی و دوستانه را تشکیل می‌دهیم که ممکن است در طول سال کمتر اتفاق بیفتد.به نوعی سیزده بدر را بسیاری از ما به عنوان یک خاطره شیرین در زندگی‌مان به یاد می‌آوریم. اما باید بپذیریم که «سیزده بدر» امسال با سال‌های قبل متفاوت هست و دلیل آن هم قرار داشتن کشور در شرایط شیوع ویروس کروناست که حضور در جمع، می‌تواند در انتفال این ویروس تأثیر چشمگیری داشته باشد.

از آنجایی که مشارکت هر یک از ما برای موفقیت در مدیریت این بحران بسیار مهم هست بیاییم سیزده بدر امسال را به احترام خودمان، خانواده‌هایمان، دوستان مان، و مردم عزیز ایران اسلامی در خانه بمانیم.

سالم ماندن از خطر ابتلا به ویروس کرونا که هزینه‌های انسانی، مادی و… زیادی را به جامعه تحمیل کرده، ارزش این را دارد که در خانه بمانیم.

این نوع برنامه‌های شاد و بودن در طبیعت و با همدیگر را بعداً هم می‌توانیم در آینده نه چندان دور جشن بگیریم ولی بیاییم با ماندن در خانه میزان مسولیت پذیری مان را بیش از پیش در عمل نشان دهیم. چرا که داشتن فاصله فیزیکی( نه فاصله اجتماعی) مردم از یکدیگر یکی از مهم ترین راه‌های قطع زنجیره انتقال این ویروس فلمداد می‌شود.

سید حسن موسو ی چلک؛ رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

Leave a Reply