نخستین نیروگاه کشور در شهرری بازنشسته می‌شود؛ آغاز عملیات احداث پست جدید برق نیروگاه ری- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از ری، صبح امروز آیین آغاز عملیات اجرایی احداث پست IS، با ظرفیت 230 کیلوولت نیروگاه برگزار شد.

در راستای ایجاد بستر لازم جهت احداث نیروگاه سیکل‌ترکیبی جدید ری پست جدید با 14 فیدر 230 کیلوولت در مدار قرار می‌گیرد که با اجرای این پروژه نخستین گام برای بازنشسته کردن واحدهای قدیمی این مجموعه با راندمان پایین حدود 20 درصد برداشته می شود.

در این مراسم محسن طرزطلب با اشاره به قدمت 50 ساله نیروگاه ری در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ ظرفیت اولیه نیروگاه ری در زمان احداث حدود یک هزار و 170 مگاوات با برخورداری از 40 واحد گازی کوچک بود، اما در حال حاضر و یا توجه به اقدامات توسعه ای در سال های گذشته ظرفیت فعلی نیروگاه به دلیل قدمت بالا و از کار افتادن برخی از واحدها به حدود 500 مگاوات رسیده و هم اکنون 20 واحد گازی مجموعه با راندمان پایین حدود 20 درصد در حال فعالیت هستند.

وی افزود: پروژه نوسازی و احداث واحدهای جدید نیروگاه ری به دلیل هزینه‌های بالای تعمیرات و بهره‌برداری، راندمان پایین واحدها و قدمت و فرسودگی مجموعه در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در ادامه گفت: در حال حاضر این مجموعه با برخورداری از 6 واحد گازی 25 مگاواتی آسک، 11 واحد 17 مگاواتی هیتاچی، سه واحد 65 مگاواتی میتسوبیشی و یک واحد فیات 25 مگاواتی در حال تامین برق منطقه جنوب تهران و پایتخت است.

طرزطلب تصریح کرد: نیروگاه جدید ری که از پاییز امسال به بهره برداری خواهد رسید دارای دو واحد گازی کلاس F و یک واحد بخار با مجموعه ظرفیت یک هزار و 70 مگاوات است و با افتتاح این طرح‌ها، واحدهای قدیمی نیروگاه ری برچیده می شود.

 اختصاص 67 میلیارد تومان اعتبار به منظور توسعه نیروگاه ری

در ادامه ‏روح الله اسپنانی با اشاره به اینکه این طرح ظرف 18 ماه به بهره‌برداری خواهد رسید اظهار داشت:‌ پیمانکار پروژه شرکت توسعه یک مپنا است و حجم سرمایه‌گذاری ارزی این پروژه حدود 11 میلیون یورو و میزان سرمایه‌گذاری بخش ریالی این طرح بالغ بر 67 میلیارد تومان خواهد بود.

وی با اشاره به ضرورت اجرای این پروژه برای ساخت واحدهای جدید نیروگاه ری، گفت: به جهت حساسیت و موقعیت ویژه این نیروگاه در استان تهران و شبکه برق کشور و به جهت در مسیر بحرانی بودن پست نیروگاه در طرح احداث واحدهای جدید مجموعه، اجرای این پروژه به‌صورت عاجل در دستور کار شرکت برق حرارتی قرار گرفته است.

مجری طرح بهسازی نیروگاه ری ادامه داد:‌ این پروژه به دلیل وجود تجهیزات و ساختمان‌های گوناگون در قسمت‌های مختلف نیروگاه، قدمت پنجاه ساله پست هوایی موجود، فرسودگی تجهیزات فشار قوی و سیستم حفاظتی و رله‌های آن و عدم پاسخگویی سطح اتصال کوتاه و جریان نامی تجهیزات پست موجود اجرایی می شود.

اسپنانی با اشاره به مشخصات این پروژه، گفت: پست GIS با آرایش شینه‌بندی دوبل با سکسیونر بای پس طراحی شده است و متشکل از 6 فیدر خط 230 کیلوولت، سه فیدر مربوط به واحدهای جدید نیروگاه، یک فیدر مربوط به واحدهای میتسوبیشی و سه فیدر ترانس 230 به 63 کیلوولت است که بخشی از بار مورد نیاز پالایشگاه تهران و مصارف صنعتی، تجاری و خانگی منطقه را تامین می‌کند.

ظرفیت نیروگاه ری به سه برابر ظرفیت تولید خالص فعلی می رسد

همچنین حمید بادرستانی با بیان اینکه نیروگاه ری در حال حاضر با تعداد واحدهای زیاد و ظرفیت پایین در حال فعالیت است گفت: در حال حاضر نیروگاه ری 10 درصد برق تهران را در شبانه روز تامین می کند که با توجه به تجهیزات و امکانات موجود میزان قابل توجهی است.

وی افزود: به دلیل قدمت واحد‌های نیروگاه ری این برق با راندمان کم تولید می شود، لذا تصمیم بر آن شد که طرح توسعه نیروگاه به منظور توسعه تولید برق انجام شود که تاثیر به سزایی در کیفیت ولتاژ و برق تولیدی منطقه خواهد داشت و راندمان نیروگاه را به حدود 69 درصد می رساند.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق ری در ادامه گفت: کلنگ احداث پست GIS نیروگاه به زمین زده شده و در طول 18 ماه آینده این پست که نخستین مرحله برای احداث واحدهای جدید است احداث می شود و به دنبال آن ظرفیت نیروگاه ری به سه برابر ظرفیت تولید خالص فعلی و 1100 مگاوات می رسد.

بادرستانی در پایان تاکید کرد: بیش از 42 هزار قطعه مربوط به این صنعت در داخل کشور تولید می شود و در حال حاضر با پتانسیل موجود در نیروگاه ری اقدامات قابل توجهی در زمینه خودکفایی در ساخت تجهیزات و بومی کردن قطعات صورت گرفته است.

نیروگاه ری به پست GIS مجهز می شود

در ادامه موسوی با اشاره به آغاز عملیات نوسازی تجهیزات نیروگاه ری اظهار داشت: عملیات آغازین احداث پست GIs نیروگاه ری در حالی آغاز شد که این پست به لحاظ استراتژیک بسیار با اهمیت است زیرا که علاوه بر سایر قابلیت ها برق سه نیروگاه را نیز به شبکه متصل می‌کند.

وی افزود: این پست به دلیل اهمیت فراوان و قرار گیری در محدوده شهری از نوع GIS انتخاب شده که نگهداری ساده تر و نسبتاً از آلودگی کمتر و شرایط مقاومت بیشتری برخوردار است.

معاون توسعه کسب و کار شرکت توسعه یک مپنا در پایان خاطرنشان کرد: کشور ما از لحاظ توان تولید برق توانمند است و بخش قابل توجهی از تجهیزات لازمه را می توان تا ماه های آینده به مرحله ساخت رساند لذا تلاش می کنیم تا پروژه در مدت 18 ماه اجرایی شود.

انتهای پیام/ح

[ad_2]

Source link