موسوی: عامل بمباران‌ هسته‌‌ای ژاپن به جای پاسخگویی مدعی مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی است- اخبار دیپلماسی ایران – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه با انتشار یک توئیت در سالگرد بمباران هسته‌ای ناکازاکی توسط آمریکا با اشاره به یک جمله‌ از نویسنده آمریکایی، ویلیام فاکنر که گفته بود «شاید واقعه هرگز یکبار نیست» نوشت: اما واقعه یک بار باشد یا بیش، بمباران اتمی بیش از یک بار بود. بمباران هیروشیما و ناکازاکی هنوز در خاطرات مردم ژاپن و جهان موج می‌زند. طُرفه آنکه عامل هر دو، دولتی است که به جای پاسخگویی، مدعی یکه تاز مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی است.

یکی از وحشتناک‌ترین و مرگبارترین حوادث مرتبط با جنگ جهانی دوم حمله اتمی آمریکا به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن است که نخستین و تنها موارد استفاده از جنگ‌افزارهای اتمی در جنگ به شمار می‌رود. این دو حمله به کشته شدن بیش از 200 هزار نفرمنجر شدند و آثار تشعشعات آن تا سال‌ها بعد همچنان از مردم ژاپن قربانی گرفت. سه روز بعد از بمباران ناکازاکی، در روز 9 اوت سال 1945 نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به دولت دست‌نشانده ژاپن مانچوکوئو حمله کرد.

بیش از صد هزار نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال 1945 بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیواکتیو جان خود را از دست دادند.

پیروزی‌های نیروهای شوروی در این جنگ یکی از عواملی بود که ژاپن را به تسلیم بی‌قید و شرط متقاعد کرد و بدین‌ترتیب خونین‌ترین جنگ تاریخ پایان یافت.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link