منابع آمریکایی: کاخ سفید با فشار سیاسی بدنبال ارائه واکسن کرونا پیش از تائیدیه نهایی است- اخبار آمریکا – اخبار بین الملل تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عملکرد «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور جنجالی آمریکا در ارتباط با بحران شیوع کرونا در آمریکا همچنان مورد نقد و بررسی کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی است.

در این ارتباط «استفان کولینسون»، گزارشگر مطرح سی ان ان در گزارشی با عنوان «ترامپ درس‌های مرتبط با شکست مقابله با بحران کرونا را به دلایل انتخاباتی نادیده می گیرد»، به بررسی و نقد عملکرد ترامپ برای مقابله با شیوع کرونا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.

کولینسون در گزارش خود می گوید: عملکرد ناقص و مرگبار دونالد ترامپ در واکنش سرهم بندی شده و عجولانه در مقابل بحران شیوع کرونا و بازگشت فوری و غیرکارشناسی و عادی سازی شرایط جامعه اقدامی خطرناک است و این اقدامات در حالی صورت می گیرد که ویروس کورنا همچنان در کمین شهروندان به سر می برد، اگرچه ممکن است که ترامپ باردیگر همان اشتباهات گذشته درباره کرونا را تکرار کند. وقتی که همزمان با ناآرامی ها و اعتراضات علیه نژادپرستی در شهرهای آمریکا، توجهی به بحران بهداشتی فعلی نمی کند، مشخص است که او فشار خود را برای شروع بکار مشاغل و عادی نشان دادن شرایط اقتصادی به کار می گیرد و خواستار بازگشت دانش آموزان به کلاس‌های درس می شود. از سوی دیگر در حالی که رئیس جمهور آمریکا از خستگی و درماندگی میلیون ها آمریکایی به دلیل شیوع ویروس کرونا آگاه است، درخواست او برای بازگشایی کسب و کارها بدون ارائه راه حلی امن و مطمئن که بتواند زندگی را در شرایط کرونایی امن و مطئن سازد، نشانه دیگری از آن است که ترامپ مسائل سیاسی را بر توصیه‌های علمی ترجیح می دهد. این روزها که آمار قربانیان کرونا در آمریکا از 184 هزار نفر فراتر رفته، مقامات کاخ سفید و نزدیکان ترامپ امیدوارند که ترامپ بیشتر درگیر همان اعتراضات ضدنژادپرستی علیه برخورد خشونت بار پلیس باشد و بیشتر غرق در همین اغتشاشات و مانور دادن بر روی اعتراضات باشد، تا این اغتشاشات بتواند ناتوانی و عدم مدیریت ترامپ درباره شیوع و همه گیری کرونا را پنهان کند. حتی پس از کنوانسیون اخیر جمهوری خواهان که با نادیده گرفتن اصول بهداشتی و محدودیت های ناشی از همه گیری کرونا برگزار شد، ترامپ اقدام به انتشار بیانیه عجولانه دیگری کرد و در آن مدعی پیروزی بر بدترین بیماری و بحران بهداشتی طی 100 سال گذشته شد و گفت: ما کار بزرگی در ارتباط با کووید-19 دادیم، اگرچه دنبال کسب اعتبار از این کار نیستیم.

نویسنده سی ان ان در ادامه با انتقاد از ادعاهای ترامپ می گوید: واقعیت ماجرا که در این میان گفته نشده، این است که خیلی از آمریکایی ها تا قبل از برگزاری انتخابات به کرونا مبتلا خواهند شد و هزاران نفر دیگر بخاطر این بیماری جان شان را از دست خواهند داد و همین موضوع نیز به محور تبلیغاتی دموکرات‌ها و رقیب انتخاباتی ترامپ بدل شده که از رئیس جمهور آمریکا به دلیل عدم مدیریت بحران شیوع کرونا انتقاد می کنند، از جمله آن جا که «جو بایدن»، رقیب ترامپ، او را به نادیده گرفتن شرایط کرونا در آمریکا متهم کرد و گفت ترس مردم آمریکا از ابتلا به کرونا و مرگ به دلیل عملکرد ضعیف ترامپ است و این عملکرد ضعیف و ناتوانی ترامپ باعث شده تا کنون ده ها هزار نفر از مردم آمریکا جان خود را از دست بدهند.

در ادامه گزارش به نقل از برخی منابع نزدیک به دولت ترامپ که نامشان فاش نشده، آمده است: گزارش‌های مورد اعتماد از منابع دولتی شاغل در کابینه ترامپ حاکی از آن است که بسیاری از مقامات کاخ سفید امید خود را برای توقف کرونا در آمریکا از دست داده‌اند و در این شرایط آن ها استراتژی بازگشایی و عادی سازی اوضاع را در پیش گرفته اند. این استراتژی در شرایطی دنبال می شود که همزمان فشار سیاسی بسیار زیادی از سوی کاخ سفید بر روی نهادها و موسسات دولتی برای اعلام تائیدیه درمان و حتی ارائه واکسن کرونا قبل از انجام فاز سوم آزمایش‌های بالینی و قبل از دریافت تائیدیه نهایی پزشکی دنبال می شود. این اقدامات و فشارها از سوی ترامپ به این جهت است تا او نتایج سیاسی کوتاه مدت مورد نظر تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورد، اگرچه این اقدام ممکن است نتایج علمی بسیار وخیم و خطرناکی را نیز به همراه داشته باشد.

در این ارتباط دکتر «تام فریدن»، مسئول سابق مرکز کنترل و پیش گیری بیماری‌ها در آمریکا با اشاره به ارائه زودهنگام واکسن کرونا گفته است که ما با خطر بازگشت سریع و خطرناک کرونا روبرو هستیم و این کار به مانند یک گام به جلو و سه گام بازگشت به عقب است و این اتفاقی است که با بازگشایی زودهنگام ایالت‌های جنوبی از سوی دولت خواهد افتاد و آن چه با بازگشایی مدارس خواهیم دید، افزایش بسیار زیاد مبتلایان به کرونا خواهد بود که دولت را باردیگر مجبور خواهد کرد خیلی سریع مدارس را دوباره تعطیل کند. به گفته این مقام بهداشتی سابق آمریکا، واکسن کرونا بسیار ارزشمند هستند و نباید با عجله بکار گرفته شوند، چون این واکسن‌ تنها ابزار کنترل همه گیری و شیوع کرونا هستند.

در ادامه گزارش گفته شده است: بی صبری فزاینده و همیشگی ترامپ حالا باعث شده تا گزارش‌های متعددی در دسترس باشد که حاکی از پذیرش و دنبال کردن استراتژی «ایمنی گله‌ای» از سوی کاخ سفید در مقابله با کرونا است، روشی که مطلوب مشاور جدید ترامپ، دکتر «اسکات اطلس» نیز هست. این روش اجازه خواهد داد تا ویروس کرونا به میزان گسترده و بسیار زیادی در جامعه تکثیر شود تا مقاومت بدنی و بهداشتی عمومی در برابر این ویروس ایجاد شود. اما کارشناسان پزشکی مستقل هشدار داده‌اند که چنین مسیری می تواند در بلند مدت به مرگ میلیون‌ها شهروند آمریکایی منجر شود. اگرچه دکتر «اطلس» مشاور ترامپ نیز حمایت از استراتژی ایمنی گله‌ای را انکار کرده است، اما یک مقام دولتی که نامش فاش نشده به سی ان ان گفته است که سیاست‌ها و روش کار دکتر اطلس حاکی از پیگیری و اجرای ایمنی گله‌ای از سوی اوست، حتی اگر دولت به صورت رسمی پیگیری «ایمنی گله‌ای» را تائید نکند، اما شکست دولت ترامپ در مقابله با شیوع کرونا و عدم تمایل به پیگیری توصیه‌های کارشناسی برای استفاده از ماسک و ضرورت رعایت فاصله اجتماعی آشکارا نشان می دهد که کاخ سفید روش «ایمنی گله‌ای» را به صورت پیش فرض برای مقابله با کرونا دنبال می کند.

نویسنده با نقد سیاست «ایمنی گله‌ای» که گفته شده از سوی دولت ترامپ برای مقابله با کرونا دنبال می شود، همچنین به گفته برخی کارشناسان آمریکایی از جمله، دکتر «پیتر هوتز»، رئیس مدرسه پزشکی دانشگاه بایلور استناد می کند که گفته است: این که از دو میلیون آمریکایی، یک میلیون نفر بخواهد بمیرد، غیر قابل توجیه است و این شرایطی است که در سیاست ایمنی گله‌ای ممکن است اتفاق بیافتد.

گزارش با استناد به برخی اظهارات مقامات آمریکایی که به سی ان ان خبر داده‌اند، می گوید: افراد نزدیک و داخل کابینه ترامپ همگی توصیه‌های پزشکی از جمله توصیه‌های دکتر «آنتونی فائوچی»، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا را درباره مقابله با سرکوب و تلاش برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا نادیده گرفته و کنار زده‌اند. این در حالی است که در بیشتر کشورهای پیشرفته ابتلا و مرگ ناشی از کرونا بسیار کمتر شده، اما در آمریکا آمار مرگ و میر بر اثر کرونا همچنان در حال افزایش است.

نویسنده همچنین به برخی رویدادهای پیش رو و تعطیلات در آمریکا از جمله تعطیلات روز کارگر اشاره می کند که ممکن است این شرایط همگی باردیگر به افزایش چند برابری مبتلا به کرونا منجر شود. همچنین بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از دیگر نگرانی‌های پیش رو در آمریکا همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس عنوان شده و نویسنده در این ارتباط گفته است که اگرچه برخی مدارس و کالج‌های کوچکتر با مقررات سختگیرانه تر و انجام آزمایش‌های لازم به استقبال گشایش و آغاز سال تحصیلی رفته‌اند، اما هر روز گزارش‌های بیشتری از مبتلایان به کرونا همزمان با رفع محدودیت‌ها در ایالت‌ها منتشر می شود و تا کنون از 37 ایالتی که بازگشایی کسب و کارها و برخی مراکز آموزشی را آغاز کرده‌اند، ابتلای حداقل 25 هزار نفر از طریق دانشگاه‌ها و کالج‌ها تائید شده است.

در ادامه گزارش سی ان ان آمده است: درخواست ترامپ برای بازگشایی سریع ایالت‌ها باعث شده تا موجی افسارگسیخته از کرونا و مرگ در مناطق و ایالت‌هایی مانند نیویورک و کالیفرنیا به راه بیافتد و این مناطق با موج دوم شیوع کرونا مواجه شوند. در حال حاضر نیز و در شرایطی که حدود دو ماه دیگر آمریکا شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود، وعده ترامپ برای بازگشایی سریع اقتصاد این کشور، می تواند موجی از شیوع کرونا را در آمریکا رقم زند. در این ارتباط نیز ترامپ در سخنرانی اخیر خود در نیوهمپشایر اعلام کرده که تصمیم دارد تا به زودی بازگشایی کامل اقتصادی و بازگشت به روال عادی را از سر گیرد و به گفته او ایالت‌هایی که همچنان خود را در حالت قرنطینه نگه می دارند در واقع به مردم خودشان آسیب می زنند.

حال پس از ماه‌ها قرنطینه و محدودیت‌های ناشی از کرونا، بسیاری از شهروندان آمریکایی، برای بازگشت به شرایط عادی و نرمال بسیار کم تحمل هستند و در این وضعیت فرصت خوبی است که بتوان خطر ابتلا به کرونا در جریان بازگشت به زندگی و شرایط عادی را مورد ارزیابی قرار داد، اگرچه دولت ترامپ اقداماتی مانند آزمایش‌های گسترده و محدودسازی مبتلایان را انجام نداده و همین وضعیت می تواند خطر را در آمریکا دو چندان سازد.

به گفته گزارشگر سی ان ان ترامپ بجای انجام اقدامات محدودسازی شیوع کرونا، در عوض به کارهای دیگری پرداخته است، از جمله او خواستار آغاز برخی رویدادهای ورزشی شده تا از قبال برگزاری این رویدادها تبلیغات مورد نظر خود برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را نیز دنبال کند. این ابتکارات و اقدامات ترامپ به نظر نمی رسد با هدف حل بحران فعلی کرونا باشد، بلکه تلاشی برای نادیده انگاری علم و توصیه های پزشکی است. این فشار ترامپ برای برگزاری برخی رویدادهای ورزشی در واقع جدیدترین نشانه‌های دست کم گرفتن کرونا از سوی رئیس جمهور آمریکاست. این در حالی است که بجای این کارها بهتر بود تا ترامپ این موضوع را درک کند که ویروس کرونا هرگز از بین نمی رود و تنها راه بازگشایی مدارس و کسب و کارها و دانشگاه‌ها، فائق آمدن و غلبه بر زنجیره شیوع این ویروس است که رئیس جمهور آمریکا آن را به شدت نادیده گرفته است.

در پایان این یادداشت نویسنده تاکید دارد که رئیس جمهور آمریکا با توجه به نزدیک شدن به روزهای برگزاری انتخابات ترجیح می دهد که اهداف خود را دنبال کند و بحران شیوع کرونا را به طور کامل نادیده گرفته است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link