ملخ‌های صحرایی از سمت عربستان به کشورمان می‌آید / در هر دسته پروازی میلیون‌ها ملخ به منطقه وارد می‌شود- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، سعید برخوری ظهر امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمان که با حضور محمدجواد فدائی استاندار کرمان در سالن شهید مرتضوی استانداری کرمان برگزار شد با بیان اینکه از سال گذشته مبارزه با ملخ صحرایی در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان را در برنامه داریم اظهار داشت: امسال بیشتر در شهرستان‌های قلعه گنج و رودبار جنوب درگیر مبارزه با ملخ صحرایی هستیم.

وی با ابراز اینکه جازموریان برای جذب و تکثیر ملخ صحرایی منطقه بسیار مساعدی است گفت: در سال جاری تاکنون 26 هزار و 800 هکتار مبارزه با ملخ صحرایی داشته‌ایم.

مدیرکل جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه این ملخ‌های صحرایی از سمت عربستان به کشور ما می‌آید و با وجود سرسبزی جازموریان ملخ صحرایی جذب این منطقه می‌شوند افزود: آمادگی کامل برای ورود دسته‌های پروازی ملخ باید داشته باشیم تا بلافاصله آن را از بین ببریم.

وی با بیان اینکه در هر دسته پروازی امکان دارد میلیون‌ها ملخ به منطقه وارد شود ادامه داد: جازموریان به عنوان یکی از کانون‌های ملخ صحرایی در جهان شناخته شده است.

برخوری با عنوان اینکه هشت نفر دیده‌بان در منطقه داریم که مرتب منطقه را پایش می‌کنند گفت: نخستین ریزش ملخ صحرایی در این منطقه از 25 اسفند در سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به اینکه از 26 اسفند سال گذشته مبارزه با ملخ‌های صحرایی آغاز و سم‌پاشی انجام شده است افزود: احداث فوری باند فرودگاه در منطقه صولان قلعه گنج ضرورت دارد.

مدیرکل جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با بیان اینکه برای مبارزه جدی با ملخ‌های صحرایی در منطقه نیازمند مبلغی‌ حدود 9 میلیارد تومان به‌صورت نقدی هستیم گفت: باند فرودگاه غرب جازموریان نیز نیازمند مرمت و بازسازی است.

وی با اشاره به اینکه به 20 دستگاه خودرو کمکدار برای سم‌پاشی و عبور از منطقه باتلاقی و صعب‌العبور جازموریان نیز نیاز است تصریح کرد: اگر در مبارزه با ملخ‌های صحرایی سهل‌انگاری شود استان کرمان آسیب زیادی را در تخریب مرتع خواهد دید.

برخوری با ابراز اینکه از سال گذشته هنوز نتوانستیم حق ماموریت و اضافه کار پرسنل جهاد کشاورزی جنوب استان را در مبارزه با ملخ‌های صحرایی بدهیم و امسال شرمنده آنها هستیم گفت: باید برای مبارزه با ملخ صحرایی تامین اعتبار لازم شود تا کار با جدیت پیش برود.

عباس سعیدی مدیرکل جهاد کشاورزی شمال استان کرمان نیز در این جلسه گفت: در سیل ابتدای امسال و سال گذشته در استان کرمان به قنوات و زمین‌های کشاورزی خسارات زیادی وارد شده است.

انتهای پیام/511/ش

[ad_2]

Source link