مقایسه هندزفری بیسیم و هندزفری سیمی

با اضافه شدن هندزفری بیسیم به بازار، این سوال پدید آمد که آیا هندزفری های بی سیم می توانند جایگزین مناسبی برای هندزفری های سیمی باشند؟ در این مقاله با مقایسه این دو مدل هندزفری، تلاش بر آن بوده است که بتوان به پاسخ مناسبی برای این سوال دست پیدا کرد  و نکات مهم در انتخاب هندزفری بلوتوث و سیمی بیان شود.

1-    قیمت

هندزفری ها در دو نوع بی سیم و با سیم با قیمت های متفاوتی عرضه می شوند؛ اما، معمولا قیمت هندزفری های با سیم کمتر از نمونه های مشابه بی سیم آن هاست و این موضوع هم با توجه به جدید بودن و پیشرفته تر بودن تکنولوژی هندزفری های بی سیم طبیعی به نظر می رسد.

2-    سهولت راه اندازی

برای استفاده از هندزفری های سیمی کافی است که آن ها را به جک هدفون دستگاه خود متصل کنید و به موسیقی گوش کنید. در صورتی که مراحل آغاز به کار هندزفری های بی سیم به خصوص برای اولین بار کمی پیچیده تر است و نیاز به روشن کردن بلوتوث و پیر یا متصل شدن دو دستگاه دارد. به علاوه وجود سایر دستگاه هایی که امواج تولید می کنند، مثل روتر وای فای ها ممکن است اختلالاتی در اتصالات آن به وجود آورد.

 

3-    دردسرهای نگهداری

سیم های هندزفری های سیمی نازک و بسیار حساس هستند و اگر در استفاده از آن ها کمی بی احتیاطی شود یا سیم ها بیش از حد کشیده شوند، احتمال اینکه سیم ها پاره شده یا اتصالات داخلی آن ها آسیب ببیند و دیگر صدایی از گوشی ها شنیده نشود، بسیار زیاد است.

در مقابل نگهداری هندزفری های بیسیم بسیار ساده تر است؛ اما، در برخی از مدل ها مشکلات خود را دارد. برای مثال، نمونه های تک گوش یا حلزونی ممکن است در هنگام دویدن یا حرکت از گوش به زمین بیفتند و آسیب ببینند که این موضوع با توجه به تعمیرپذیری سخت آن ها می تواند مشکل آفرین باشد. همچنین به دلیل کوچک بودن این گوشی ها احتمال گم شدن آن ها هم زیاد است، البته هندزفری های گردنی این مشکلات را ندارند و مقاوم ترین نوع هندزفری بلوتوثی به شمار می روند.

4-    حفظ سلامتی

زمزمه هایی در علم پزشکی به گوش می رسد که استفاده مدام از هندزفری های بلوتوثی به دلیل کار با امواج ممکن است روی عملکرد مغز تأثیر گذاشته و در طولانی مدت با به وجود آوردن بیماری هایی چون اختلالات عصبی، سرطان یا تومر سلامتی افراد را به خطر بیندازد. البته تمام این جملات همه در حد فرضیه باقی مانده اند و هنوز به اثبات نرسیده اند. از طرفی بعید است که استفاده از هندزفری های بیسیم بیشتر از سایر تجهیزات الکترونیکی که به صورت مرتب از آن ها استفاده می کنیم، خطرساز باشند. در هر صورت استفاده از هر کدام از مدل های هندزفری چه بیسیم و چه سیمی بیش از اندازه آسیب های خود را خواهد داشت.

 

5-    محدودیت زمان

هندزفری های سیمی بدون هیچ محدودیتی می توانند شما را ساعت های بسیاری پشت سر هم همراهی کنند. در صورتی که هندزفری های بیسیم از باتری استفاده کرده و بعد از مدت زمان مشخصی به شارژ نیاز پیدا خواهند کرد.

6-    تعمیر پذیری

هندزفری های سیمی معمولا تعمیرپذیری بالایی دارند و در صورت خرابی به راحتی می توان آن ها را درست کرد و مجدد مورد استفاده قرار داد؛ اما، هندزفری های بیسیم اگر خراب شوند، در بسیاری از مواقع قابلیت تعمیر ندارند و باید با آن ها خداحافظی کرد.