مقام آمریکایی مدعی شد؛ ابزارهای دیگری برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران داریم- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ریانووستی، «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه در یک نشست خبری مدعی شد که حتی اگر روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را وتو کنند، آمریکا می‌تواند از ابزارهای دیگری برای دستیابی به هدف خود استفاده کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص احتمال وتو شدن قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران در شورای امنیت توسط روسیه و چین اظهار داشت: «امیدوارم که آنها این کار را نکنند. فکر نمی‌کنم کشورهای زیادی در دنیا باشند که بخواهند ایران موشک‌های بالستیک میان‌برد، تانک‌های پیشرفته و هواپیماهای جنگنده نسل چهارم و پنجم وارد کند. من فکر نمی‌کنم که این اتفاق برای هیچ‌کس در منطقه خوشایند باشد.»

وی در ادامه مدعی شد: «این [برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران] برای هیچ‌کس در جهان خوب نیست و روس‌ها و چینی‌ها هم این را می‌دانند. امیدوارم که آنها به قطعنامه ما رأی مثبت یا ممتنع بدهند تا از ارسال چنین سلاح‌های پیشرفته‌ای به ایران جلوگیری کنند. اگر این این اتفاق رخ ندهد، ما ابزارهای دیگری نیز [برای تمدید تحریم‌ها] در اختیار داریم.»

اواسط خردادماه سال جاری «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد که پیش نویس قطعنامه‌ای را که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است را میان اعضای شورای امنیت از جمله روسیه توزیع کرده است.

نماینده آمریکا گفت که او می‌خواهد ابتدا با سفرای کشورها صحبت کرده تا اطمینان حاصل کند که همه می‌دانند که شورای امنیت سازمان ملل اجازه نخواهد داد این ممنوعیت‌ها در ماه اکتبر به پایان برسند.

برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دست‌کم 9 کشور عضو شورای امنیت با آن موافقت کنند و در عین حال قطعنامه از سوی هیچ‌یک از اعضای دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) وتو نشود.

هفته گذشته در آستانه برگزاری نشست مجازی شورای امنیت برای بررسی قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران، چند دیپلمات غربی در مصاحبه با نشریه آمریکایی فارن پالیسی اعلام کردند که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برخلاف تبلیغات دولت ترامپ از حمایت کافی در شورای امنیت برخوردار نیست و احتمالاً این قطعنامه حتی بدون در نظر گرفتن وتوی آن از سوی روسیه و چین، به تصویب نخواهد رسید.

در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره مسائل مرتبط با ایران (برجام، قطعنامه 2231 و تحریم تسلیحاتی) نمایندگان روسیه و چین قاطعانه علیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا موضع‌گیری کردند و حتی نمایندگان چندین کشور متحد آمریا نیز برخلاف انتظار مقامات واشنگتن از حمایت صریح از این قطعنامه امتناع ورزیدند.

انتهای پیام/.

 

[ad_2]

Source link