معرفی انواع لوله مبلی و کاربرد آن – ایسنا

اما لولههای پلی اتیلن در برابر اشعه ماوراء بنفش دچار آسیب میشوند و برای انتقال آب آشامیدنی نیز مناسب نیستند. با کشف روش های تازه تر برای تهیه انواع پلاستیک از مواد جدیدی برای ساخت این لوله ها استفاده شد نظیر پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی اتیلن (PE)، پلی پروپیلن (PP) و پلیمرهای اصلاح شده با الیاف شیشه ای (GPR). لوله های نوع M نیز در انواع سخت، نیمه سخت و نرم موجود می باشند ومعمولا برای لوله کشی آب خانگی و سیستم های خلاء مورد استفاده قرارمی گیرند. شیلنگ های آب در انواع مختلف تولید و عرضه میگردند که از آن جمله میتـوان بـه نـوع نخـدار، دوجداره، و ساده اشاره لوله بدون درز استیل 304 کرد.

محصول مورد مطالعه طرح حاضر، انواع لوله های خرطـومی، پلیکـا، شـیلنگ آب (از نـوع نخـدار، دوجداره و ساده) می باشد. اگر لازم باشد این لوله ها را داخل مخزن روی قرار می دهند تا گالوانیزاسیون صورت گیرد. این درحالی است که لوله های فولادی درزدار با توجه به مورد استفاده خود برش داده می شوند و سپس از غلتک های نورد عبور داده می شوند تا گرد شوند. به این علت که در مواقعی که هوای اتاق سرد یا گرم میشود از روی آن به راحتی درجه حرارت مورد نظر را تنظیم کنید. در این لولهها پس از شکل دادن ورق و جوش آن، لوله با روکش روی پوشانده شده و بهاصطلاح گالوانیزه میشود.

یکی از معایبی که لوله های PVC دارند این است که در برابر سرما شکننده هستند و در گرمای بالا شکل خود را از دست می دهند. اولین کارخانه تولید لولـه هـای PVC در شـهر کـرج و تحت نام پلیکا احداث گردیده است و از آن روز به بعد لوله های PVC به صورت مترادف با لولـه پلیکـ انامیده میشود، لیکن باید گفت که از نظر علمی اسم فوق هیچگونه مفهوم خاصـی نداشـته و صـرفاً یـک اصطلاح تجاری است.

۳- قسمت آزاد واشر لاستیکی را به پایین برگردانده تا رگه برجسته میانی روی لبه انتهایی لوله قرار گیرد . ورق آلومینیوم باعث میشود که از ورود اکسیژن به لوله و فرسوده شدن آن جلوگیری شود و همچنین مقاومت این لوله تاسیساتی را هم بالا میبرد. رقم اول و دوم اين كد چهار رقمي به ترتيب نشانگر نوع و پايهي رزين و رقم سوم و چهارم ميزان فشار لازم جهت تست هيدرواستاتيكي لوله را به صـورت تقسـيم شـده بـر 100 و برحسـب Psi بيـان ميدارند. لولههای درزدار به سبب داشتن خط جوش، در این ناحیه تحمل کمتری در مقابل فشار و دما دارد، و ازاینرو مقاومت آنها نسبت به لولههای مانسیمان کمتر است، اما هزینه کاربرد آنها نیز از لولههای مانسیمان کمتر است.