معاون رئیس‌جمهور: تفویض اختیارات کرونایی به استانداران امکان‌پذیر نیست- اخبار استانها – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، جمشید انصاری عصر امروز در نشست ستاد هماهنگی پیشگیری و مقابله با کرونا استان که در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان برگزار شد، با قدردانی از تمام کسانی‌که این روزها در جبهه مبارزه با کرونا تلاش می‌کنند، اظهار داشت: کادر درمان در این بزنگاه خطیر خوش درخشید و با عملکرد مناسبشان زمینه رضایت‌مندی مردم از مجموعه بهداشت و سلامت را فراهم کردند.

وی با بیان اینکه حفظ سلامت مردم در این شرایط کنونی، قبل از دولت و هر سازمانی به نوع رفتار خود مردم بستگی دارد، گفت: اگر موضوع کرونا برای مردم عادی شود، خسارات جبران‌ناپذیری را به‌دنبال خواهد داشت.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه کرونا بیماری ناشناخته و زمان ریشه‌کنی آن مشخص نیست، تصریح کرد: باید همه با هم به زندگی با کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی عادت کرده اما نباید موضوع کرونا با گذشت زمان برایمان عادی و مراقبت‌ها کمتر شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه در اکثر استان‌های کشور به‌دلیل نادیده گرفتن توصیه‌های بهداشتی، شاهد اوج‌گیری دوباره پیک کرونا هستیم، تاکید کرد: از مردم فهیم استان کردستان انتظار می‌رود که پروتکل‌ها و هشدارهای مسئولان را جدی گرفته تا شاهد مدیریت و کنترل این بیماری باشیم.

انصاری در پاسخ به درخواست مسئولان استانی مبنی بر ضرورت تفویض اختیارات به استاندار و مدیران محلی، توضیح داد: ستاد ملی کرونا براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده که مصوبه آن هم به تأیید رهبر معظم انقلاب اسلامی رسیده و تصمیمات و محدودیت‌های کرونایی این ستاد در چارچوب قانون قابل واگذاری بوده اما در این بخش اختیارات به استانداران قابل تفویض نیست.

وی به مصوبه هفته قبل جلسه ستاد ملی با کرونا اشاره کرد و ادامه داد: استاندارانی که وضعیت استان‌هایشان قرمز شده، می‌توانند تصمیمات ضروری در اعمال محدودیت‌ها را به وزیر کشور ارائه کرده و در صورت موافقت وزرای کشور و بهداشت، ظرف 24 ساعت، نتیجه اعمال و اجرایی شود.

معاون رئیس جمهور ابراز کرد: تصمیم‌گیری در زمینه کرونا نباید منجر به تحمیل برخی اقدامات غیرقابل استفاده شود چراکه در اوایل شیوع این بیماری، نقاهتگاه‌های زیادی در سطح کشور ایجاد شد اما 10 درصد ظرفیت‌ها مورد استفاده قرار نگرفت.

وی خطاب به متولیان دانشگاه علوم پزشکی استان تاکید کرد: برآوردی از میزان اعتبار برای تأمین امکانات و تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌های استان داشته و حتماً در زمان اوج این بیماری 30 درصد امکانات بخش آی‌سی‌یو در استان خالی باشد تا در شرایط بحرانی، دچار مشکل نشویم.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه محدودیتی در قبال حمایت از حوزه اشتغال و واحدهای تولیدی، صنعتی، صنفی، گردشگری و اقتصادی وجود ندارد، خطاب به مسئولان استانی عنوان کرد: به‌خاطر محدودیت‌ها کارها و پروژه‌ها را تعطیل نکنید چراکه موافق تعطیل شدن ادارات دولتی در شرایط بحران نیستیم و کارکنان دولت باید در شرایط بحرانی به درد مردم بخورند.

وی با اشاره به ارائه 4 هزار و 700 خدمت توسط دولت به مردم تاکید کرد: باید در این شرایط بحرانی، مدیریت موثرتری در این زمینه صورت بگیرد و به‌خاطر فراهم‌ نبودن زیرساخت‌های دورکاری کارمندان دولت، امورات و زندگی مردم تعطیل شود.

انصاری با اشاره به اینکه 2 میلیون و 400 هزار کارمند دولتی در کشور داریم، افزود: از این تعداد یک میلیون و 200 هزار نفر نیرو کادر آموزشی هستند که از اول اسفندماه کارشان تعطیل و به‌صورت مجازی فعالیت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین 250 هزار نفر کارکنان شهرداری و 450 هزار نفر کادر وزرات بهداشت و درمان کشور را تشکیل می‌دهند که بخشی از این نیروها از اوایل اسفند تعطیل و با دورکاری مشغول خدمت هستند.

معاون رئیس جمهور سهم دیگر بخش‌های اداری از کارمندان دولت را 500 هزار نفر خواند و تصریح کرد: اگر چنانچه شرایط بحرانی فروردین‌ماه دوباره اتفاق بیفتد، آنوقت درباره کاهش نیروی کار دستگاه‌های اجرایی تصمیم‌گیری جدیدی خواهیم کرد.

انصاری از آزادسازی سهام عدالت انتقاد کرد و گفت: این کار تنها برای کمک به 60 درصد خانوارهای ایرانی ضعیف در شرایط بحران تعطیلی کسب و کارها انجام گرفت تا با آزادسازی و فروش سهام خود، بتوانند زندگی خود را اداره کنند.

انتهای پیام/481/ ت

[ad_2]

Source link

Leave a Reply