مصرف چندین داروی به طور همزمان خطر مسمومیت را افزایش می دهد

رئیس واحد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: مصرف چندین دارو در کنار هم ممکن است باعث کاهش اثربخشی دارو در بدن شود یا خطر مسمومیت را افزایش دهد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از ایلام ، علی حیدرنژاد ، مسئول واحد تجویز و استفاده منطقی از دارو ، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در این کارگاه گفت: “پیشگیری از مسمومیت با مواد مخدر “در این دانشگاه برگزار شد: این یک تشخیص نادرست از داروهای OTC و یک نسخه در دسترس بیماران است.

وی ادامه داد: در بیشتر مواقع ، وقتی کلمه مسمومیت با مواد مخدر را می شنوید ، اولین چیزی که به ذهن خطور می کند استفاده بیش از حد از یک داروی خاص است ، اما برخلاف تصور عامه ، همیشه اینگونه نیست و مواردی از این قبیل وجود دارد. مسمومیت ناشی از مصرف چندین دارو در کنار هم. ” یا مصرف دارو در شرایط خاص مانند اختلال عملکرد کلیه یا کبد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام معاون صدراعظم سازمان غذا و داروی کشور استفاده از چندین داروی را در کنار هم به عنوان پلی دارویی توصیف کرد و تصریح کرد: “امروز با گسترش منابع اینترنتی غیرقابل اعتماد و افتتاح عطرها ، درمان بیماران رو به کاهش است و تعداد آنها مسمومیت در حال افزایش است. ” نتیجه افزایش یافته است.

حیدرنژاد اضافه کرد: بسیاری از افراد براساس پیشنهاد دوستان و آشنایان یا با تماشای برنامه های ماهواره ای بدون مشورت با داروساز و پزشک ، از داروهای مختلفی برای کاهش وزن یا افزایش وزن ، رفع خستگی و حتی بیماری های غیر قابل درمان طبق برخی از عطر سازان استفاده می کنند. غافل از اینکه آنها نه تنها به نتیجه مطلوبی نرسیده اند بلکه احتمالاً از عوارض خطرناک داروهای پلی دارویی رنج می برند.

وی گفت: “جلوگیری از دسترسی بیماران به داروهای مختلف از منابع مختلف بسیار دشوار است.” اطلاعات عمومی و هشدارهای لازم می تواند تا حدودی از بروز چنین مشكلات جلوگیری كند ، وی اذعان كرد: بر این اساس ، بیماران باید به مطب پزشك توجه كنند تا او را از وضعیت بیماری ، بارداری و نوع داروهای مورد استفاده آگاه كنند. برای اضافه کردن نسخه به پزشک فشار وارد کنید.

معاون درمان سازمان غذا و داروی دانشگاه ایلام گفت: “داروهای تجویز شده برای بیماران براساس سن ، جنس و وضعیت سلامتی آنها نوشته می شود. بیماران هرگز نباید داروی خود را به دیگران عرضه کنند و باید داروهای آنها تجویز شود.” یک داروخانه تهیه کنید.

حیدرنژاد خاطرنشان کرد: بیمار قبل از مصرف هرگونه داروی یا ماده خاص باید با پزشک و داروساز خود مشورت کند زیرا داروهای مختلف عوارض جانبی متفاوتی دارند. مصرف چندین دارو با هم ممکن است تأثیر داروی بدن را کاهش داده و باعث مسمومیت ناشی از دارو شود.

اینجا را کلیک کنید