مصاحبه| مدیر مرکز تحقیقات دمشق: تا خطر تروریسم هست ایران هم در سوریه خواهد ماند/ اهداف سفر ظریف به دمشق- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

دکتر بسام ابو عبدالله از شخصیت های دانشگاهی و پژوهشگر امور بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار  بین‌الملل خبرگزاری تسنیم درباره سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به سوریه تصریح کرد: بی شک این سفر مهم بوده و از اهمیت شایانی برخوردار است؛ به ویژه که در شرایطی انجام شد که ایران و سوریه و سایر کشورهای جهان با مسئله مقابله با شیوع ویروس کرونا روبرو است.

ابو عبد الله که مدیر مرکز تحقیقات دمشق است، افزود: این دیدار بیانگر وجود مسائلی است که به رایزنی بین جمهوری اسلامی ایران و سوریه نیاز دارد. طبیعتا، رویدادها و مسائل زیادی در برهه اخیر روی داده است؛ از جمله در رابطه با تعرض نیروی دریای آمریکا به کشتی‌های ایرانی و تحرکات جاری ارتش اشغالگر آمریکا در عراق و تحولات جاری در شمال شرقی سوریه و نیز تمهیدات نظامی آمریکا و همچنین مسائل مربوط به شمال غربی سوریه و ترکیه و حضور گسترده نظامی و حادثه حمله به یک خودروی متعلق به مقاومت در لبنان و پاسخ مقاومت از جنوب لبنان.

این پژوهشگر خاطر نشان کرد: همه این نشانه‌ها و مسائل نشان می دهد که ویروس کرونا و مقابله با آن ظاهر قضیه است و در پس پرده، یک سری تحرکات در جریان است. ممکن است رویارویی‌های معینی در منطقه صورت گیرد؛ هرچند برخی این احتمال زیاد را مطرح می کنند که آمریکا و هم پیمانانش جرات نمی‌کنند. اما اگر مسائل را به یکدیگر رابط دهیم، به طور قطع، این امر بعید به نظر نمی‌رسد. طبیتعا این امر نیازمند رایزنی هم پیمانان سوری و ایرانی در این شرایط حساس و دقیق است.

ابو عبدالله درباره محورها و مسائل مورد بحث در سفر ظریف به سوریه گفت: فکر می‌کنم که سفر وزیر خارجه ایران به سوریه اساسا در وهله اول در ارتباط با موضوعات عمدتا سیاسی باشد. رایزنی‌هایی بین دو کشور درباره این امر انجام شده است. جنبه دوم سفر، مربوط به مسائل اقتصادی است و عده‌ای به جنبه اقتصادی توجه دارند و رایزنی‌ها بین دو کشور در این زمینه در جریان است. اما در سایه این شرایط دشوار پیش روی سوریه و ایران و موضوع تحریم‌های یکجانبه تحمیلی علیه دو کشور، هماهنگی بین تهران و دمشق به طور قطع در این بخش صورت گرفته است.

وی گفت: اهداف سفر ظریف سیاسی و در وهله اول در ارتباط با بهبود وضعیت در سایه شیوع کرونا است. این همان چیزی است که دستکم به رسانه‌ها درز کرده است. جنبه دیگر سفر درخصوص هماهنگی موجود بین دوطرف است.

وی درباره پیام های سفر وزیر خارجه ایران به سوریه گفت: کسی نمی تواند مشخص کند که چه پیام‌های معینی در پس این سفر است. تمایل دارم که بگویم این امر نیازمند هماهنگی بیشتر و گام‌های بعدی است که سوریه و ایران می‌توانند بردارند.

این پژوهشگر سوری گفت: اغلب این سفرها برای تقویت هماهنگی و تفاهم و بحث مفصل درباره تحولات انجام می‌شود؛ به ویژه که بحران کرونا جلوی بسیاری از تماس‌ها در بین شمار زیادی از کشورها را گرفته است و تبدیل به اولویت اکثر کشورهای منطقه و از جمله ایران و سوریه شده است. اما همچنین روشن شده که در پس شیوع کرونا چیزهای زیادی وجود دارد که آمریکا و اهرم‌هایش می خواهند درباره آن اقدام کنند. لذا، باید با پیامدهای بعد از شیوع کرونا مقابله کرد. فکر می‌کنم که این همان مسئله اساسی است که بحث و تبادل نظر درباره آن بین دو کشور انجام شد.

 ابو عبد الله تصریح کرد: ما در مرحله بسیار حساسی قرار داریم. شاید آنچه در جریان است، بخشی از یک جنگ روانی باشد اما باید برای بدترین (سناریو) در ارتباط با مقابله با اشغالگری آمریکا و باقی آن در عراق و سوریه و پیامدها و احتمالات موضوع اشغالگری مداوم ترکیه و موضوع آزادسازی اراضی سوریه از چنگال تروریسم یا نیروهای اشغالگر آماده شد و این امر به اعتقاد من، نیازمند هماهنگی بیشتر بین سوریه و ایران از جمله هماهنگی سیاسی و اقتصادی و نظامی با سایر هم پیمانان دارد که منظورم روسیه است. اما حمایت ایران همچنان ادامه دارد و متوقف نشده و نخواهد شد. موضع اکنون ثابت است و این موضع در ارتباط با روابط با سوریه و حمایت از این کشور در مبارزه با این تروریسم تغییر نکرده است.

ابو عبدالله در بخش دیگری از این مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره حضور ایران در سوریه آن را مشروع و بنا به خواست دولت سوریه دانست و گفت: اما در ارتباط با حضور مستشاری ایران، فکر می کنم که دهها اظهار نظر مقامات سوریه و ایران نشان می دهد که حضور ایران در سوریه مشروع و بنا به درخواست دولت سوریه است. وقتی شرایط بر طرف شود – بنا به آخرین اظهارات مسئولان ایران – طبعتا حضور نظامی در سوریه باقی نخواهد ماند زیرا حضور نظامی ایران اساسا برای حمایت از دولت سوریه در مقابله با تروریسم و پروژه‌ای است که وحدت سوریه و امنیت ملی و مردمی آن را هدف قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه « تا زمانی که سوریه با خطر تروریسم  مواجه است، حضور ایران مداوم و پابرجاست » گفت: سایر کشورها از حمایت از تروریسم دست نکشیده‌اند و نه تنها به حمایت از آن ادامه می‌دهند بلکه در خاک سوریه عملا حضور دارند. آمریکا و ترکیه کشورهای اشغالگری هستند که خاک سوریه را اشغال کرده‌اند و رژیم صهیونیستی نیز به تجاوزگری خود علیه سوریه ادامه می‌دهد؛ آنگاه اینها از جمهوری اسلامی ایران می خواهند که حمایت خود از جمهوری عربی سوریه را متوقف کند. بنابراین، تا وقتی که علل و عواملی که باعث شد تا از ایران برای حضور در سوریه دعوت شود، از بین نرفته است، جایی برای بحث در این باره نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link