مصاحبه| طلال عتریسی:گروههای وابسته به آمریکا تحرکات خیابانی لبنان را سازماندهی می‌کنند/ پروژه فتنه مذهبی شکست خورد- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، لبنان دیشب شب ناآرامی را سپری کرد و برخی از گروههای آشوب طلب با موج سواری بر مطالبات مردمی و با طرح مسائل معیشتی سعی کردند که این کشور را به سمت هرج و مرج بکشانند. 

درباره پشت پرده ناآرامی‌های لبنان و اینکه این ناآرامی‌ها از سوی چه جریانی حمایت می‌شود و هدف طراحان آنها چیست و چه برنامه‌هایی را دنبال می‌کنند با «طلال عتریسی» تحلیلگر لبنانی و پژوهشگر مسائل منطقه گفت‌وگوهایی را انجام دادیم که محورهای این مصاحبه به شرح زیر است:

  • برخی گروهها و شخصیت‌های سیاسی و جمعیت‌ها که به طور مستقیم با سیاست آمریکا در ارتباط هستند، چنین تحرکاتی را تحت شعار خلع سلاح مقاومت به راه انداخته‌اند.
  • وضعیت (ناآرامی‌های دیشب ) کاملا متفاوت و همسو با فشارهای آمریکا و تحریم‌های اقتصادی علیه لبنان، سوریه، روسیه و ایران در چارچوب قوانین جدید (قانون قیصر) صادر شده علیه سوریه بود.
  • این گروهها می‌خواهند سلاح حزب الله را به عنوان عامل اصلی مشکلات در لبنان مطرح کنند و آن را تحت این شعار (دروغین) القا کنند که حزب الله از فساد حمایت می‌کند.
  • پروژه فتنه انگیزی مذهبی با گفتن این مطلب که برخی به عایشه ام‌المومنین همسر رسول اکرم (ص) اهانت می‌کنند و شیعیان به وی اهانت می‌کنند، شکست خورد.
  • (تلاش برای فتنه انگیزی) فقط تضعیف جبهه داخلی و وارد کردن مسائل در قالب یک جنگ داخلی است که اسرائیل از آن بهره می‌برد.
  • هدف این است که حزب الله را درگیر این وضعیت کنند و سلاح حزب الله به یک مشکل داخلی تبدیل شود و کار با وقوع جنگی داخلی بدون هرگونه افقی پایان یابد.

مشروح  این مصاحبه در زیر می‌آید:

«طلال عتریسی» تحلیلگر لبنانی و پژوهشگر مسائل منطقه در پاسخ به سوالی درباره دور جدید ناآرامی‌ها در لبنان و اینکه چه کسانی در پس پرده تحریک مردم هستند و اهداف آنها از این امر چیست، گفت: برخی گروهها و شخصیت‌های سیاسی و جمعیت‌ها که به طور مستقیم با سیاست آمریکا در ارتباط هستند، چنین تحرکاتی را تحت شعار خلع سلاح مقاومت به راه انداخته‌اند. تجمع‌های شب گذشته با تجمع‌هایی که از چند ماه پیش تحت عنوان مبارزه با فساد و اصلاح حکومت و استرداد اموال چپاول شده متفاوت بود. سرآغاز تحرکات مردمی در چند ماه پیش بود و خواسته‌هایی در این تحرکات مطرح شد که اکثر مردم در لبنان اجماع داشتند.

وی تحرکات اخیر در لبنان را متفاوت از تظاهرات‌های مسمالت آمیز گذشته دانست و افزود : دیشب وضعیت کاملا متفاوت و همسو با فشارهای آمریکا و تحریم‌های اقتصادی علیه لبنان، سوریه، روسیه و ایران در چارچوب قوانین جدید (قانون قیصر) صادر شده علیه سوریه بود. این گروهها می‌خواهند سلاح حزب الله را به عنوان عامل اصلی مشکلات در لبنان مطرح کنند و آن را تحت این شعار (دروغین) القا کنند که حزب الله از فساد حمایت می‌کند و سلاح حزب الله از فساد حمایت می‌کند.

این تحلیلگر برجسته لبنان درباره اتفاقات دیشب در لبنان گفت: اولا مشارکت گسترده و موثری (در تجمع دیشب) وجود نداشت و تعداد شرکت کنندگان بسیار محدود بود. دوم اینکه این تجمع شکست خود و تلاش کردند که آن را به یک پروژه فتنه انگیزی مذهبی با گفتن این مطلب که برخی به عایشه ام المومنین همسر رسول اکرم (ص) اهانت می‌کنند و شیعیان به وی اهانت می‌کنند، تبدیل کنند زیرا گفتن این مطلب به معنای آن بود که طرف مقابل پاسخ دهد و فتنه‌ای ایجاد شود. این بدان معنا است که تلاش کنند تا پروژه سیاسی شکست خورده خود را به یک پروژه مذهبی تبدیل کنند که این تلاش نیز شکست خوردزیرا همه رهبران اسلامی هوشیار و آگاه بودند که هدف از این امر فتنه انگیزی است و رسانه‌های فتنه انگیز روی این مسئله تمرکز کرده‌اند. از این رو، به نظرم، برنامه (فتنه انگیزی) شب گذشته که زیر نظر یا انسجام مستقیم و تام با اهداف آمریکا در منطقه بود، شکست خورد.

عتریسی در پاسخ به سوالی درباره موضع سعد حریری رئیس جریان المستقبل و برخی رهبران اهل سنت لبنان که درباره این فتنه هشدار داده و خواهان هوشیاری، درایت و عدم واکنش شدند و میزان درک اهل سنت لبنان از اینکه این بازی دشمنان داخلی و خارجی لبنان است، گفت: این اولین باری نیست که تلاش می‌شود تا لبنان را به سمت یک فتنه مذهبی بکشانند. تحرکات و تظاهرات و اعتراضاتی در گذشته در این سمت و سو روی داده بود، علاوه بر این، چنین امری از جمله سردادن شعارهای مذهبی و نظایر آن بوقوع پیوسته بود اما بله، به اعتقاد من، رهبران اصلی خواه دار الفتوی و حتی شخص سعد حریری به خوبی درک می‌کند که هیچ قصدی برای هرگونه برخورد مذهبی – نه نزد رهبران شیعه و نه نزدک رهبران اهل سنت- وجود ندارد زیرا همگان می دانند که در این فتنه افقی وجود ندارد و کسی در آن پیروز نیست. هدف از این (تلاش برای فتنه انگیزی) فقط تضعیف جبهه داخلی و وارد کردن مسائل در قالب یک جنگ داخلی است که اسرائیل از آن بهره می‌برد. هدف این است که حزب الله را درگیر این وضعیت کنند و سلاح حزب الله به یک مشکل داخلی تبدیل شود و کار با وقوع جنگی داخلی بدون هرگونه افقی پایان یابد. به همین دلیل، معتقدم که یک هوشیاری در این باره وجود دارد و گواه آن هم این است که دار الفتوی در بیانیه‌ای این هوشیاری را بیان داشت و سعد حریری نیز چنین بیانیه‌ای صادر کردند اما سران دیگری که در این پروژه (تلاش برای فتنه انگیزی) دخیل هستند، به طور قطع بیانیه ای صادر نکردند.

عتریسی در پاسخ به سوالی درباره تلاش برخی برای وارد کردن اسم حزب الله و حتی جنبش امل و مرتبط کردن آنها با هر فردی که شعارهای طائفه‌ای می‌دهد یا برخی چهره‌های دینی اهل سنت را هدف قرار می‌دهد و اینگونه القا می‌کند که حزب الله در پس پرده این مسائل است؛ با وجود اینکه سید حسن نصرالله کاملا واضح درباره چهره‌های سرشناس دینی اهل سنت و حرام بودن تعرض به آنها موضعگیری کرده‌اند، گفت: هر انسان عاقلی یا هر کسی که روند امور را پیگری می‌کند، به طور کامل می‌داند که موضع حزب الله دعوت به وحدت اسلامی و تاکید بر وحدت ملی در لبنان است اما براساس دلایل و شواهد، پروژه فتنه انگیزی می‌خواهد از طریق رسانه‌ها یا برخی از اشخاصی که چنین اتهامات یا شعارهای معینی را سر می‌دهند، طور دیگری القا کند و رسانه‌ها با تمرکز بر روی برخی شعارها و تکرار مداوم آنها نقش بزرگی را  – در تحریک کردن مردم و به طور کلی ارتباط دادن این شعارها به شیعیان و به طور خاص به حزب الله برای خدشه وارد کردن به وجهه حزب الله یا نفی جوهره حزب الله به عنوان یک جنبش مقاومت – بازی می‌کنند.

لذا اینها تلاش‌هایی است که رسانه‌ها نقشی اصلی را در آن بازی می‌کنند اما حقیقت این است که هر بار این تلاش‌ها شکست می‌خورد. باید به عنوان مثال بیاد بیاوریم که جفری ویلتمن سفیر وقت آمریکا در لبنان یک بار بعد از شکست تجاوزگری رژیم اسرائیل در سال 2006 میلادی به لبنان در سخنان خود در کنگره آمریکا گفت که آمریکا 500 میلیون دلار برای خدشه وارد کردن به وجهه حزب الله هزینه کرده است. این پول‌‌ها برای رسانه‌ها و شخصیت‌ها و نویسندگان و تحلیلگرانی هزینه شده است که چنین فرصتی را برای خدشه وارد کردن به این وجهه غنمیت می‌شمرند اما در نهایت، نتایج همواره بر عکس تمایلات اینها بوده است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link