مصاحبه| حطیط: برگ برنده مهم مقاومت در لبنان/حزب‌الله مهم‌ترین مانع اجرای پروژه‌های آمریکاست- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ طی هفته گذشته اظهارات توهین آمیز «دورثی شیا» سفیر ایالات متحده در لبنان علیه حزب‌الله و ممنوع المصاحبه شدن وی٬ جنجال زیادی در رسانه‌های عربی و غربی به پا کرده بود که در این زمینه مصاحبه‌ای با دکتر «نسیب حطیط» نویسنده و کارشناس سیاسی لبنان داشتیم.

مشروح این گفتگو به صورت سوال جواب در زیر آمده است:

تسنیم: نظرشما درباره حوادث اخیر لبنان در پی اظهارات سفیر آمریکا و حکم «محمد مازح» قاضی امور فوری در شهر صور مبنی بر ممنوع‌المصاحبه شدن وی چیست و چرا سفیر واشنگتن با اظهارات توهین‌آمیز علیه حزب‌الله از عرف‌های دیپلماتیک تجاوز کرده و آمریکا در لبنان چه می‌خواهد؟

حطیط: آمریکا در لبنان به دنبال راهی برای تحقق چندین هدف است که برخی از آنها به شکل مستقیم در ارتباط با منافع واشنگتن هستند و برخی منافع دشمن صهیونیستی را تامین می‌کنند. اما درباره منافع مستقیم آمریکا٬ این کشور عرصه لبنان را به عنوان یک دستاورد سیاسی و اقتصادی می‌بیند تا پایگاه ایالات متحده در دریای مدیترانه و همسایگی پایگاه‌های نظامی روسیه در طرطوس و ساحل سوریه باشد و در کنار آن می خواهد بر لبنان به عنوان کلید اصلی خاورمیانه و اتاق عملیات‌های اداره منطقه مسلط شود.

علاوه بر آن سقوط لبنان به دست آمریکا، سوریه را نیز به شکل خطرناکی بیشتر از مرزهای ترکیه یا اردن تهدید می‌کند. بنابراین لبنان می‌تواند به دو منطقه حساس و استراتژیک در سوریه یعنی دمشق و ساحل این کشور که آمریکا برای جبران خسارت‌های میدانی و سیاسی خود در سوریه از طریق بازسازی عناصر مسلح در شمال لبنان با نظارت ترکیه و برخی شخصیت‌ها در طرابلس در راستای هدف مشترک با رژیم صهیونیستی یعنی نابودی مقاومت و حزب‌الله که آمریکا و اسرائیل آن را دلیل اول و آخر شکست پروژه‌های آمریکایی با نقش محوری خود به ویژه با تهدید موجودیتی و تاکتیکی رژیم صهیونیستی می‌دانند٬ نفوذ کند. آمریکا و اسرائیل در تلاش‌ هستند تا نظام سیاسی که رژیم صهیونیستی پس از سال 1982 به دنبال اجرای آن در لبنان بود بر این کشور تحمیل کنند.

تسنیم: چرا آمریکا با این روش یک موضع رسمی ضد حزب‌الله اتخاذ کرده است؟

حطیط: آمریکا حزب‌الله را متهم کرده و آن را مسئول اخراج آمریکا با نیروهایی از تابعیت‌های متفاوت پس از انفجار مقر تفنگداران آمریکایی و نیز شکست دشمن صهیونیستی در جولای 2006 و نیز مسئول اصلی ابقای نیروهای مقاومت در این کشور برای آزادسازی بدون قید و شرط خاک لبنان از اشغالگری صهیونیست‌ها می‌داند. همچنین از نظر آمریکا حزب‌الله با اداره مناطقی که در معرض تهدید دشمن صهیونیستی است٬ مهم‌ترین مانع در برابر تسلط شخصیت‌ها و نیروهای وابسته به ایالات متحده در لبنان محسوب می‌شود.

تسنیم: برخی معتقدند که فشارهای آمریکا بر لبنان ادامه خواهد داشت و هدف اصلی آن تشکیل دولتی با نیروهای مستقل است٬ همانند اتفاقی که در عراق افتاد و در این میان نان نواف سلام مطرح شده٬ نظر شما درباره این تحلیل چیست؟

حطیط: بدون شک اتفاقی که در عراق افتاد٬ دولت آمریکا را برای تکرار این تجربه در لبنان و افزایش فشارهای اقتصادی بر لبنان به شکل خطرناکی جسور کرده تا شاید منجر به بروز فتنه داخلی در این کشور شود؛ اما وضعیت لبنان کاملا متفاوت از عراق است. عراق از مشکل شکاف در صف تقابل و مقاومت برابر آمریکا‌ رنج می‌برد. علاوه بر آن مقاومت در لبنان یک برگ برنده دارد که عراقی‌ها فاقد آن هستند و این برگ برنده آن است که دشمن صهیونیستی و نیروهای مخالف حزب‌الله و جنبش امل امکان جنگیدن با آنها را در جبهه داخلی ندارند و علاوه بر آن امکان برپایی دولتی که کاملا مطابق با سیاست‌های آمریکا باشد٬ در لبنان نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link