مصاحبه| تحلیلگر سوری: آمریکا میعشت مردم سوریه را هدف قرار گرفته/ دو راهکار خنثی سازی «قانون قیصر»- اخبار آسیای غربی – اخبار تسنیم

[ad_1]

“غسان یوسف” نویسنده و تحلیلگر سیاسی سوری و کارشناس امور منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم درباره قانون موسوم به “قیصر” کنگره آمریکا علیه سوریه و اهداف آن گفت: گروهی از معارضان خارج نشین دولت سوریه که مقیم آمریکا و کشورهای اروپایی هستند، این قانون را تهیه کرده و برای صدور آن پافشاری کردند. هدف از این قانون فشار بر دولت و نیز فشار بر ملت سوریه است تا آنها را مجبور کنند علیه دولت وارد عمل شوند و به خاطر اوضاع معیشتی دست به اعتراض بزنند. آنها بدنبال ایجاد این فشار از طریق فروپاشی لیر سوریه در برابر دلار و فشار بر همه شرکت‌های کشورهای دوستی هستند که با دولت سوریه همکاری می‌کنند.

وی افزود: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سال گذشته این قانون را امضا کرد و اکنون در ماه ژوئن نشانه‌های اجرای آن آغاز شده است. شاید سرگرم بودن آمریکا به تظاهرات باعث تاخیر در اعلام رسمی اجرای این قانون شد و پیش‌بینی می‌شود که اجرای آن (به طور رسمی) از 17 ژوئن جاری آغاز شود.

غسان یوسف تاکید کرد: این قانون را نمی‌تواند منحصرا علیه سوریه اجرا کرد؛ بدون اینکه دوستان سوریه و حتی دشمنانش اذیت نشوند. به عبارت دیگر، هر کشوری که روابطی با دولت سوریه با هدف بازسازی و کمک به این دولت برقرار کند، آمریکا علیه شرکت‌های (این کشور) تحریم یا مالیات وضع و آن را مجازات می‌کند. آمریکا کشورهای عربی را درخصوص همکاری با دولت سوریه تهدید کرده است. دیدم که چطور کشورهای عربی مثل امارات در راستای عادی سازی روابط با سوریه گام برداشتند و رئیس جمهور الجزایر نیز گفت که اجلاس سران عرب بدون حضور سوریه در کار نیست اما فکر می‌کنم که فشارهای آمریکا امروز مانع کشورهای عربی برای برقراری روابطی دیپلماتیک و بازگشت روابط بین سوریه و کشورهای عربی خواهد شد. از سوی دیگر آمریکا نیز به کشورهای همسایه از جمله لبنان درخصوص مسائل زیادی از جمله حواله پول از لبنان به سوریه و بالعکس فشار می‌آورد.  

وی افزود: آمریکا همچنین به تجار سوری فشار می‌آورد که کالاها را خریداری و سپس به سوریه صادر می‌کردند. آمریکا حتی در زمینه گذرگاه‌های غیرقانونی بین سوریه و لبنان و فشار می‌آورد. همچنین به عراق و اردن و حتی کشورهای همکار با سوریه نظیر چین و ایران و روسیه فشار می‌آورد. این امر به متزلزل شدن وضعیت اقتصادی داخلی منجر خواهد شد و ما سقوط لیره سوریه را شاهد بودیم. در مقابل، باید یک کمیته دولتی یا حتی کمیته‌ای از کشورهای دوست سوریه برای همکاری با این کشور وجود داشته باشد تا با قانون قیصر مقابله کند.

این تحلیلگر سیاسی درباره پیامدهای قانون قیصر بر اقتصاد و وضعیت شهروندان سوری گفت: پیامدهای این قانون گرانی و کاهش ارزش لیره در برابر دلار و نبود برخی یا بسیاری از مواد پزشکی و غذایی و نظایر آن خواهد بود. این وضعیت زندگی معیشتی شهروندان سوریه را زیر فشار قرار خواهد داد و این قانون اساسا شهروندان سوری را هدف قرار داده است زیرا آنها می‌خواهند یکایک شهروندان سوری را که گزینه باقی ماندن در سوریه و حمایت و ایستادن در کنار دولت سوریه را برگزیده‌اند، مجازات کنند.

وی درباره راهکارهای خنثی سازی قانون قیصر و به شکست کشاندن آن گفت: قانون قیصر در دو حالت خنثی خواهد شد. نخست با تکیه به توان داخلی از طریق کشاورزی و حمایت دولت از کشاورزان و بهره برداری از همه اراضی سوریه در سایه حمایت از کشاورز با تهیه کود و سوخت و تامین حمل و نقل و خریداری محصول است. ما تجربه گذشته محاصره در سال 1987 را داریم. در آن سال، ما متهم به عملیاتی تروریستی در فرودگاه هیثرو در لندن شدیم و تحت محاصره قرار گرفتیم. در آن زمان، حافظ اسد رئیس جمهور فقید سوریه الگوی تکیه به خود و توان داخلی را در دستور کار قرار داد. لذا از طریق تکیه و اعتماد به توان خودمان می‌توان با قانون قیصر مقابله کرد زیرا اساسا سوریه یک کشور برپایه کشاورزی است و می‌تواند محصولات بسیاری تولید کند و این امر باعث کاهش واردات خواهد شد.

غسان یوسف درباره دومین راهکار برای خنثی سازی قانون قیصر گفت: می‌توان از طریق همکاری قوی روسیه، چین ، ایران با سوریه برای رساندن مواد غذایی یا تاسیس شرکت‌ها که چنین کاری را انجام دهند، قانون قیصر را خنثی کرد و شاید هم این ایده بین کارشناسان مورد بحث قرار گیرد.

وی تصریح کرد: شاید این قانون دشوارتر از قوانینی باشد که علیه سوریه اعمال شده است. ترامپ به ایران فشار آورد و ایران از تحریم‌ها تاثیر پذیرفت اما روی پای خودش ایستاد و استقامت کرد لذا نمی‌توان گفت که قانون قیصر پایان کار سوریه خواهد بود و منجر به فروپاشی دولت سوریه خواهد شد. من به این معتقد نیستم. معتقدم که آنها زیاد فشار خواهند آورد تا ملت و دولت سوریه بتوانند با آن سازوگار شوند. هر قاعده یک استثنا دارد و چه بسا دولت سوریه می‌تواند این قانون را خنثی کند اما این قانون ساده نیست و کسانی که آن را اجرا می‌کنند، کشورهای دشمن سوریه و معارضان کینه توز هستند.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link