مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: چگونه چین ‌می‌تواند آمریکا را در جهان پساکرونا پشت‌سر گذارد؟- اخبار بین الملل – اخبار تسنیم

[ad_1]

“بیو گراسکاپ” استاد دانشگاه ایالت کالیفرنیا در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این سؤال که آیا چین می‌تواند در جهان پساکرونا مسلط شده و آمریکا را پشت‌سر بگذارد، گفت: اگر چین بتواند از نظر اقتصادی به رونق دست یابد و آمریکا شرایط سخت‌تری را تجربه کند، به‌خصوص با توجه به آنکه ترامپ با اتخاذ و اجرای یک واکنش فدرال مخالفت کرده، چنین چیزی احتمالاً اتفاق خواهد افتاد.

در ادامه متن کامل این مصاحبه را مشاهده می‌فرمایید:

تسنیم: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه گفته است که به نیروی دریایی ایالات متحده دستور داده تا قایق‌های مسلح و تندروی ایرانی را که در حال آزار و اذیت کشتی‌های آمریکایی هستند، هدف قرار دهند و منهدم کنند، نظر شما درباره توئیت‌های ترامپ چیست؟

گراسکاپ: اظهارات ترامپ درباره شلیک و منهدم کردن را می‌توان به دو روش تفسیر و تعبیر کرد، هر دو هم مطابق و هماهنگ با شیطنت مداوم دولت ترامپ علیه ایران؛ اولاً، ترامپ با این فرضیه مرسوم و رایج بازی می‌کند که کشور دیگر متجاوز است (بنابراین ایران باید کشتی‌های آمریکایی را مورد آزار و اذیت قرار دهد زیرا این دقیقاً همان کاری است که متجاوزان انجام می‌دهند) و آمریکا به‌عنوان یک قدرت خیرخواه، فقط واکنش نشان می‌دهد. از سوی دیگر، سخنان واقعی او مبنی بر اینکه “اگر آنها کشتی‌های ما را آزار دهند، ما دیگر به این روش پاسخ نخواهیم داد، ما درگیری و منازعه را تشدید خواهیم کرد و آنها را نابود خواهیم کرد.”، در هر صورت، با هر دو روش ترامپ به‌دنبال آن است تا احساسات عمومی را پشت سیاست یکطرفه واکنش پذیرش برای تغییر رژیم ایران جلب کند. از نظر آمریکا، این تنها راه برای تسلیم ایران است.

تسنیم: این تهدید پس از آن مطرح شده است که سپاه پاسداران روز چهارشنبه با موفقیت نخستین ماهواره نظامی خود را در مدار قرار داده است. آیا فکر می‌کنید ترامپ می‌خواهد این رویداد را تحت تأثیر قرار دهد و تضعیف کند؟ دیدگاه شما درباره پرتاب ماهواره چیست؟

گراسکاپ: پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی، نخستین شلیک ایران در به‌اصطلاح جنگ فضایی یا نظامی‌سازی فضا است. آمریکا امیدوار است که این روند را انحصاری کند، بنابراین ایران یک تهدید برای طرح و برنامه‌های آمریکا است. بدیهی است که آمریکا می‌خواهد این پیشرفت را متوقف کند، نه از طریق مذاکره بلکه با دلیل دیگری برای تغییر رژیم.

تسنیم: به‌نظر می‌رسد ترامپ سعی می‌کند تا توجهات را از عملکرد ضعیف خود در مدیریت بحران کرونا منحرف کند، نظر شما چیست؟

گراسکاپ: ترامپ عملکرد خودش در مقابله با بحران شیوع ویروس کرونا را ضعیف نمی‌داند و قصد دارد به جهانیان و به‌خصوص افکار عمومی آمریکا ثابت کند که دیگران مقصر این فاجعه هستند. یک بُعد از این کار نشان دادن رهبری در زمینه‌های دیگر است. رؤسای جمهور پیشین آمریکا همواره درک کرده‌اند که موفقیت در سیاست خارجی می‌تواند دیدگاه افکار عمومی را درباره آنها تغییر دهد به‌ویژه زمانی که اتهاماتی درباره عدم موفقیت آنها در سایر زمینه‌ها در سال برگزاری انتخابات مطرح شده است. برای ترامپ هم فرقی ندارد، ولی او به‌شدت نسبت به انتقاد حساس است بنابراین هرگونه انحراف درباره ویروس کرونا در تفکر وی جایگاه اساسی و ویژه‌ای دارد.

تسنیم: گزارش‌ها و نگرانی‌هایی وجود دارد که چین می‌تواند در دوران پساکرونا بر جهان تسلط پیدا کند و آمریکا را پشت‌سر بگذارد، چگونه این اتفاق می‌افتد؟

گراسکاپ: اگر چین بتواند از نظر اقتصادی به رونق دست یابد و آمریکا شرایط سخت‌تری را تجربه کند، به‌خصوص با توجه به آنکه ترامپ با اتخاذ و اجرای یک واکنش فدرال مخالفت کرده، چنین چیزی احتمالاً اتفاق خواهد افتاد، با این حال در کوتاه‌مدت حتی اگر چین از نظر اقتصادی عملکرد خوبی داشته باشد، آمریکا هنوز از مزیت نظامی برخوردار است و می‌تواند برای جلوگیری از ظهور و قدرت گرفتن چین، از این مزیت با نتایج ویرانگر استفاده کند. در پایان این امکان وجود دارد که آینده ترکیبی از شیوع ویروس و جنگ ابرقدرت‌ها باشد.

انتهای پیام/+

[ad_2]

Source link